Reeks funeraire cultuur 28 Heemschut juni 2002 's Ochtends werd de inleiding op de reeks Funeraire Cultuur van de Terebinth gepresenteerd. In deze serie, waarin 25 deeltjes zijn gepland, verschenen al beschrijvingen van begraafplaatsen in Den Haag, Zwolle en de Alblasserwaard Vijheerenlanden. De inleiding heeft als titelDoodse dingen; funeraire cultuur in landschappelijk verband en werd geschreven door Wim Cappers. In 90 bladzijden, voorzien van vele afbeeldin gen, wordt de geschiedenis van de fune raire cultuur in ons land beschreven. De Terebinth vraagt hernieuwde aandacht voor het historische, kunstzinnige, bio logische, landschappelijke, ecologische, symbolische, genealogische en heraldische belang van begraafplaatsen en gedenkte kens en voor de betekenis in verband met de rouwverwerking. De belangrijkste begrippen worden uiteengezet en de fune raire cultuur wordt in een bredere context geplaatst. Het historische overzicht - van hunebedden, zerken en stéles naar urnen bij crematoria en gedenkparken - eindigt met een aanzet tot een protocol voor het selecteren en beschermen van funeraire cultuur. Zo zou het crematorium Velsen met de urnentuin, in combinatie met de parti culiere begraafplaats Westerveld, het nabijgelegen station en het kantoor- en ontvangstgebouw van W.M. Dudok als een cultuurlandschap in z'n geheel beschermd moeten worden. Zij tonen de samenhang in de opkomst van de crematiebeweging. Belangstelling en waardering voor de rust plaats is eind vorige eeuw dankzij de inzet van De Terebinth enorm toegenomen. De onafhankelijke vereniging ijvert, sedert de oprichting in 1986, voor het behoud en onderhoud van begraafplaatsen en voor een blijvende respectvolle zorg voor onze doden. Zij is kenniscentrum voor funeraire cultuur in de oorspronkelijke omgeving, houdt zich bezig met inventarisatie, orga niseert excursies en symposia. De vereni ging opereert landelijk en adviseert verschillende instanties. De reeks dient als gids bij het bezoek van een begraafplaats of kerkhof. Soesterberg, UitgeverijAspekt BV, 2002. 96p. ISBN90 5911 051 9 Prijs ca€ 10 per deeltje. Zutphen. Monument voor ir. A. van Hasselt, eind 19de eeuw betrokken bij de bouw van de spoorbrug over de IJssel en opgericht door werknemers van een spoorwegmaatschappij in 1908. Foto: Bert Pierik. blad het lachende hoofd van Wim van Vlaanderen tussen zijn collectie grafzerken en -tekens, die hij sedert de jaren '60 verzamelde en die de basis zullen vormen voor het Uitvaartmuseum. Het project 'Kerken in het Groen', een Gronings initiatief en een samenwerkingsver band tussen verschillende organisaties en over heden, draagt zorg voor het schoonmaken en herstellen van 50 kerkhoven met behulp van vrijwilligers. Het voert te ver alle initiatieven te noemen, maar bekijkt men bijvoorbeeld de site dodenakkers.nl en surft men via de links over het net, dan is het aanbod van en de diversiteit aan informatie overweldigend. Begeleiding van verval Begeleiding van het verval is de term die door het architecten-duo Braaksma en Roos werd geïntroduceerd, hetgeen inhoudt dat alleen hoogstnoodzakelijke ingrepen worden gedaan. Het bureau van Braaksma Roos Architecten is langzamerhand gespecialiseerd in het opstel len van herstelplannen en het restaureren van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 30