Begraafplaatsen en kerkhoven, hoe nu verder f. Anne-Marie ten Cate Na zestien jaar eindelijk tweede studiedag over funerair erfgoed In 1985 schreef oud-minister Elco Brinkman tegen de achter grond van de decentralisatie van de monumentenzorg en een nieuwe Wet op de lijkbezorging een brief aan alle gemeenten in Nederland met het verzoek meer aandacht te schenken aan het funeraire erfgoed. Veel impact had deze oproep vooralsnog niet. De KNOB organiseerde op 12 december1986 een studiedag, met de titel: 'Begraafplaatsen en kerkhoven, wat doen we ermee/ Op 11 april dit jaar organiseerde de KNOB in samenwerking met de Rijksdienst, de Landelijke Organisatie van Begraafplaatsen (LOB) en de Vereniging DeTerebinth opnieuw een studiedag. juni 2002 Heemschut 27 Ypie Attema, spreekster namens de Rijksdienst, probeerde antwoord te geven op de vraag: 'Begraafplaatsen en kerkhoven, wat hebben we er eigenlijk voor gedaan?'. Wat heeft de oproep van Brinkman na bijna 17 jaar opgeleverd. De conclusie is niet veel, niet genoeg, maar het funeraire erfgoed wint toch steeds meer plaats op de culturele erfgoedkaart van Nederland. Een begraafplaats is niet alleen een rustplaats voor de doden, maar ook een groen oase van rust voor de levenden, besluit Attema haar inleiding. Goedbedoeld projectiel van Brinkman Ypie Attema, verbonden aan de Rijksdienst Monumentenzorg, geeft een zo volledig moge lijk antwoord op de vraag, wat we eigenlijk voor begraafplaatsen en kerkhoven hebben gedaan. De brief van Brinkman, waarin hij wees op de waarden van ons funeraire erfgoed, kwam in feite bij gemeenten neer als een ongeleid projectiel, want enige vorm van voorlichting, laat staan beleid en financiële toezegging ontbrak. De meeste gemeenten wisten er dan ook geen raad mee. Op grond van de nieuwe Graf in G roenlo. Wet op de Lijkbezorging (ruimen na 10 jaar mogelijk) bestond namelijk de vrees, dat het niet mogelijk zou zijn begraafplaatsen of graf monumenten onbeperkt in stand te houden, ook al zou behoud om cultuurhistorische redenen gewenst zijn. Slechts enkele gemeen ten reageerden op het schrijven met bijvoor beeld een verzoek om plaatsing op de rijksmo numentenlijst. Omdat de Rijksdienst toen al bezig was het Monumenten Inventarisatie Project, moest er in de meeste gevallen gewacht worden; prioriteiten lagen elders. Door het enorme geldvretende en tijdrovende inventarisatie- en selectie project is de Rijks dienst jaren niet ontvankelijk geweest voor andere projecten en is er onvoldoende gestimu leerd vanuit de overheid. Misschien wel juist daardoor zijn vooral buiten de overheid vele initiatieven ontplooid, zoals de oprichting van de Terebinth en een Teleac cursus over dood en begraven, terwijl onlangs het Nederlands Uitvaartmuseum werd opgericht. Op 11 mei stond op de Achterpagina van NRC Handels-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 29