In het kort Nieuws 23 GRONINGEN Harry den Olde nam afscheid als voorzitter Groningen Vanaf 1982 is Harry den Olde voorzitter geweest van de Stichting Oude Groninger Kerken. Op 13 april nam hij afscheid. Vanaf 1974 was hij lid van het dage lijks bestuur. Naast het voorzitterschap van de Stichting Oude Groninger Kerken bekleedde hij nog andere functies op het gebied van monumentenzorg. Wegens zijn grote verdien sten op dit terrein ontving hij eerder de prijs voor de Monumentenzorg van het Prins Bernhardfonds en een hoge koninklijke onder scheiding, ook voor het werk voor de Stichting. Het bestuur van de Stichting Oude Groninger Kerken heeft Harry den Olde bij zijn afscheid de erepenning 2002 uitgereikt. Ter gelegenheid van het afscheid werd een boek uitgegeven getiteld: Kerkrestauraties in Groningen; geschenk voor Harry den Olde bij zijn afscheid als voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken; onder red. van Regnerus Steensma, Harry Boerema en Kees van der Ploeg-, Walburg Pers, Zutphen, 2002. Tijdens de jaarrede, die Harry den Olde op de donateurbijeenkomst van 13 april uitsprak in de Der Aa-kerk te Groningen, stelde hij vast dat de opvattingen over de instandhouding van monumenten bij de Stichting Oude Groninger Kerken de laatste twintig jaar niet zijn veran derd: tijdig herstel van kleine gebreken voor komt ingrijpende restauraties. In dit verband wees hij op de aankondiging van een nieuw monumentenbeleid door de staatssecretaris van OC en W. In het nieuwe subsidiebeleid wordt het onderscheid tussen onderhoud en restauratie opgeheven, opdat met goed onder houd ingrijpende en kostbare restauraties kunnen worden voorkomen. Ook wordt onder zocht of aan grote monumentenorganisaties als de Stichting Oude Groninger Kerken de mogelijkheid kan worden geboden binnen het toegestane budget naar bevind van zaken te handelen. Het bezit van de Stichting neemt ieder jaar toe. De Stichting bezit nu 48 kerken (met 17 torens en 23 dakruiters), twee torens zonder kerken, één klokkenstoel, twee pastorieën, twee vereni gingsgebouwen, een baarhuisje, twintig kerk hoven, één dorpsplein (in Woltersum), drie tuinen, zeventien percelen 'beklemde grond', (in Scheemda) en één kanaaloever (in Kielwindeweer). Voor een aantal kerkelijke gemeentes wordt het steeds moeilijker hun kerkgebouwen te onder houden. Om verwaarlozing van deze gebouwen te voorkomen is een coördinatiegroep samen gesteld uit vertegenwoordigers van de Provinciale kerkvoogdijcommissie van de N.H.-kerk, de Stichting Behoud Kerkelijke Gebouwen Groningen-Drenthe en de Stichting Oude Groninger Kerken. Zij infor meren elkaar over de toestand van de kerkge bouwen en terreinen, waardoor tijdig maatre gelen kunnen worden genomen. De Stichting Oude Groninger Kerken kan zich hierdoor beter op de toekomstige uitbreiding van haar bezit voorbereiden. Jubileumexposities Groninger Borgenstichting Groningen In het jaar 2002 behartigt de Groninger Borgenstichting reeds 25 jaar de belangen van de Groninger Borgen. Drie van de zestien Groninger borgen zijn in het bezit van de stichting. Het jubileum wordt gevierd met vijf thematentoonstellingen in de vier museale borgen en in het Groninger Museum. Het Groninger Museum laat iets zien van het interieur en exterieur van 'stadspaleizen', de huizen van Groninger jonkers in de stad Groningen (t/m 15 september). In de Menkemaborg in Uithuizen geeft de tentoonstelling 'Adellijk huisgeraadt' een indruk van het leven en wonen van de jonkers op een borg indel7deen!8de eeuw. Hier kan men ook interieurelementen uit inmiddels verdwenen borgen vinden (t/m 29 september). In de Fraeylemaborg in Slochteren wordt aan dacht besteed aan 'Tuinen en parken van stand' op de tentoonstelling van schilderijen, tekenin gen, ontwerpen en foto's van verdwenen en bestaande borgtuinen (t/m 29 september). De borg Verhildersum in Leens geeft met de tentoonstelling 'Steenhuis, borg en buitenplaats' een beeld van de bouwgeschiedenis van de verschillende Groninger borgen van steenhuis tot de huidige situatie. Ook de fundamenten van de borg zijn te bezichtigen (t/m 6 oktober). In Nienoord in Leek laat de tentoonstelling iets zien van het 'Adellijk ontspannen' in en buiten de borgen zoals het dansen in de balzaal, de valkenjacht, het paardrijden, het rijden met de bokkenwagen en het maken van rijtoeren in koetsen (t/m 31 oktober). Weer geld voor kanjers Voor de tweede keer heeft het inmiddels demissionaire kabinet Kok een bedrag beschik baar gesteld om grootschalige restauratieach terstanden bij rijksmonumenten in te halen. Met deze zogeheten tweede Kanjerregeling is een bedrag van 29.6 miljoen euro gemoeid. Kanjermonumenten zijn omvangrijke rijksmo numenten die dringend aan restauratie toe zijn. Verder uitstel van restauratie zal tot grote vervolgschade en hoge kosten leiden. In januari 2001 had staatssecretaris Van der Ploeg al circa 90 miljoen euro beschikbaar gesteld om de achterstand bij het restaureren van rijksmonu menten aan te pakken. Dit bedrag bleek echter HEEMSCHUT LEDENADMINISTRATIE Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam tel. (020) 6225292, telefax (020) 6230571 postbank rekeningnummer 7819781 Contributiebedragen per 1 januari 2002: individuele leden tot 25 jaar €13,50; individuele leden 25 jaar en ouder €22,50; gezinslidmaatschap €30,-; rechtspersonen en donateurs €45,-; bedrijven van enige omvang €80,-; lid voor het leven: op aanvraag. Opzeggingen alleen schriftelijk en voor 1 december. Extra tijdschriftnuinmers op aanvraag €4,50 porti) CORRESPONDENTIEADRES Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam tel. (020) 6225292, telefax (020) 6240571 website: www.heemschut.nl e-inail bureau: info@heemschut.nl REDACTIE drs. J. Kamerling, eindredacteur drs. A.M. ten Cate, drs. H.C. Franssen, drs. M. Polman De redactie draagt geen verantwoordelijkheid voor artikelen, voorzien van volledige auteursnaam. CORRESPONDENTIEADRES Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam tel. (020) 6225292, telefax (020) 6240571 website: www.heemschut.nl e-mail tijdschrift: redactie@heemschut.nl CORRESPONDENTIEADRES VOOR ADVERTENTIES Bureau Van Vliet, Postbus 20,2040 AA Zandvoort tel. (023) 5714745, telefax (023) 5717680 REDACTIERAAD A.M. den Haan (voorz.) drs.J. Kamerling (secr.) drs. J.J. Bollebakker H.J. Derksen J.D. Gerritsen P. de Ruijter drs. J.P.J. van der Haagen (adv.) drs. W. Wolters Copyright Bond Heemschut. Niets uit deze uitgave mag op enigerlei wijze worden overgenomen zonder toestemming van de redactie. GRAFISCHE VERZORGING Roelof Koebrugge bNO DRUK Waanders Drukkers, Zwolle niet voldoende. Met de nu beschikbare extra middelen wordt eindelijk de achterstand hij de kanjermonumenten echt ingelopen zoals bij de St. Laurenskerk in Alkmaar. juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 25