'fóe> rw O jv 1A, "C Side Welstand vanuit de hoogte bf 22 Actief OVERIJSSEL Stadspenning voor oud-voorzitter Heemschut Deventer Ir. Hans Veldhuis, jarenlang voorzit ter van Heemschut Overijssel en nu nog steeds vice-voorzitter, werd onlangs vereerd met de Deventer Stadspenning. Veldhuis kreeg deze onderscheiding omdat hij zich vele jaren heeft ingezet op maatschappelijk en cultureel gebied en in het bijzonder voor zijn bijdrage aan het werk van het Humanistisch Verbond. Veldhuis was voorzitter van de werkgroep Humanistisch Vormingsonderwijs, ook is hij al vele jaren lid van de redactie van het HV-Magazine. Daarbij komt natuurlijk ook zijn lidmaatschap van de Om nu eens iets heel anders te doen, had de Heemschut Friesland op 8 april een discussie avond georganiseerd in de panoramazaal van de veel besproken en pas voltooide 114 meter hoge wolkenkrabber van wijlen architect Abe Bonnema (o.a. Nationale Nederlanden in Rotterdam) Aan het woord een drietal inleiders: Van der Lei'j namens architectenbureau Bonnema, ontwerper en bouwer; architect Vegtereen verklaard tegenstander van het gebouw en ir. Timmermans namens de welstandcommissie. Aan de hand van computeranimaties toonde Van der Leij een aantal 'virtueel opgehoogde' gebouwen in Leeuwarden die, omdat de scheve 45 meter hoge Oldehove toen nog de maat der dingen was, gezien hun omvang in werkelijk heid te laag zijn uitgevallen. Wat dat betreft heeft Bonnema, samen met zijn eerdere en wat lagere kantoortoren, met dit gebouw een pioniersrol vervuld. Vegter echter vond het een kwestie van macht van de architect versus sierlijkheid: 'een daad van onfatsoen'; de toren is op een (te) centrale plaats gebouwd en biedt de Leeuwarder burgers te weinig, dit in tegenstelling tot het naburige Aegon-gebouw met een voor het publiek toegankelijke binnentuin. De toren is neergeploft zonder rekening te houden met de stedelijke context. Provinciale Commissie van de Bond Heemschut. Bij de plechtigheid in het Stadhuis werd Veldhuis ook waarderend toegesproken door Herman Smit, de huidige voorzitter van de PC. Veldhuis kreeg in 1979 al een koninklijke onderscheiding. Hij werd toen benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de medaille vanwege zijn pionierswerk bij het herstel na de watersnoodramp in 195 3 en (later) op het gebied van de Ruimtelijke Ordening. Henk Nieuwenbuis, PR-medereerker Heemschut Overijssel. Timmermans daarèntegen verdedigde het gebouw onder andere met het argument dat het blijkbaar geen tegenkantingen bij de burgerij ondervond. Tijdens de inspraakavonden kwamen er slechts vier tot vijf belangstellenden opdagen. Deze stelling werd hem echter uit handen geslagen doordat enkelen constateer den dat bij de eerdere - voor dat moment baan brekende - hoogbouw er juist veel insprekers waren die, toen zij geen enkel succes boekten, vervolgens de moed maar hadden opgegeven. Er volgde een levendige discussie, aangewakkerd doordat zowel Van der Leij als Timmermans hun betoog steunden met beelden van Amerikaanse skylines en plaatjes van de klassieke oudheid, zoals gebouwen in het Italiaanse San Geminiano. De laatste spreker ziet de toren, een toekomstig monument van zakelijke dienstverlening(P), als een teken dat 'laat zien waar de dingen gebeu ren'. Hij beschouwt het als een nuttige aanvul ling van de skyline van Leeuwarden. De avond werd door zo'n 70 belangstellenden bezocht en gesteld mag worden dat ongeveer de helft daarvan de toren 'wel ziet staan.' G.G. Witsen Elias, PR-medetverker Heemschut Friesland. www. verover jeeigenmonument.n I Het VSB Fonds steunt per jaar 1800 projecten, meest in de culturele sector, lees ik op www.vsbfonds.nl. Het is een website die er niet snel of flitsend uitziet, maar de informatie is kort en duidelijk. Het ging mij eigenlijk om één van de VSB-projecten, namelijk Verover je eigen monument. Door het VSB als volgt omschreven: 'Jongeren die jongeren mee op sleeptouw nemen naar monumenten. Allochtonen en autochto nen, van vmbo niveau tot en met gymnasium. Ruim 160 jongeren, in de leeftijd van 14 tot 19 jaar, lieten zich de afgelopen maanden rond leiden door bewakers, zich de geschiedenis van het gebouw vertellen door gidsen en hoorden anekdotes van bewoners aan.' Ik klik door naar www.veroverjeeigen- monument.nl, want daar leidt het VSB je vanzelf naartoe. Best een leuke website. Het begint al met een keuze welke muziek je op de achtergrond wil hebben. Dance, reggae, hip hop, rock, drum and bass. Nee, geen klassiek, dat wordt door de makers kennelijk geassocieerd met ouderen. Dan kun je klikken op vijf door jongeren gemaakte videoclips, die op een klein schermpje - het moet klein, want anders duurt het opladen te lang - getoond worden: ontsnapping uit de Koepelgevangenis in Haarlem, rappers die asso ciëren over pissen tegen een monument, suspense bij een begraafplaats. Leuk, maar de monumenten zijn volstrekt ondergeschikt aan de fun. Door naar 'events'. Informatief, zeker. Onder meer over het Nationale Museumweekend, en: een Knalfeest op Pampus. Met een doorklik naar de Pampus-website. 'Maak een avontuurlijke tocht door de geheimzinnige gewelven van het imposante fort en geniet van het uitzicht over het IJmeer. Een belevenis om nooit te vergeten!' meldt deze website enigszins manisch. Een volgend item, 'ga naar een monument'. Maar dat valt tegen. Als je op 'play' klikt, komt er, mits je ooit Quick Time hebt geïnstalleerd - anders moet je dat alsnog doen - een soort roulette op gang die tot stilstand komt bij een toevallig moment, waarvan dwars door de kaart van Nederland een heel vage afbeelding te voorschijnt komt, maar wel met informatief tekstje. Er is ook een pagina met links, maar heemschut.nl ontbreekt. Jongeren krijg je moeilijk monumenten in. Jongeren moet je misschien niet zo lastig vallen met jaartallen, bouwstijlen en bewonersgeschie denissen. Maar als monumenten bijzaak worden, schiet je nog niet veel op. juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 24