y^e/&rvv^oh< w tT" Actief 21 GRONINGEN Geen verdere aantasting van het Helperdiep Groningen Er was een tijd, dat de zuidgrens van de stad Groningen werd gevormd door het Helperdiep, gegraven tussen 1786 en 1806 als onderdeel van de linie van Helpman. De Linie van Helpman lag tussen het Hoornse diep en het Winschoterdiep. Na de vestingwet van 1874 werd de Helperlinie ontmanteld. Het Helperdiep bleef bestaan en kruist nog steeds de Hereweg bij de Nattebrug. Vanaf deze brug heet de Hereweg de Verlengde Hereweg. Sinds 1916 is Helpman een deel van de stad Groningen. Aan het Helperdiep ligt een in onbruik geraakt, verwaarloosd industrieterrein, dat vanaf de Hereweg duidelijk zichtbaar is. Het wordt tijd om hier iets aan te doen, maar er is verschil van mening over de manier waarop. Buurtbewoners willen graag een fabriekje uit het begin van de 20ste eeuw bewaren, omdat dat herinnert aan de vorige bestemming van dit gebied en past in de huidige bebouwing. Eventuele nieuwbouw zou hierbij aan kunnen sluiten, volgens hen. Heemschut ondersteunt het streven naar erkenning van de waarde van dit gebied. Bij het vaststellen van het bestemmingsplan is hiermee geen rekening gehouden. In een brief aan de gemeente wijst Heemschut erop, dat het bestemmingsplan voor bovengenoemd gebied in strijd is met uitspraken van de gemeente over de ecologische waarde van het Helperdiep. Ook houdt dit plan geen rekening met de cultuurhistorische waarde van dit gebied, zoals in de gemeentelijke nota Toen voor Straks wordt bepleit. Verder wijst Heemschut erop dat de Groningse welstandsnota Spelregels voor dyna miek hoge eisen stelt aan de bebouwing van belangrijke (water)wegen, zoals in dit geval de Hereweg en het Helperdiep. Heemschut vraagt de gemeente om het bestemmingsplan in over eenstemming te brengen met de elders ontwik kelde uitgangspunten. Tineke Vooijs, PR-medeu'erker Heemschut Groningen. Nogmaals: Burger King-reclame Groningen De Groningse commissie van Heemschut heeft vorig jaar op 2 3 augustus een bezwaarschrift ingediend tegen de aan Burger King verleende monumentenvergunning voor het aanbrengen van drie neonreclameobjecten aan de voorgevel van het Hoofdstation te Groningen. Heemschut beriep zich daarbij op het advies van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Ondanks het negatief advies van de Rijksdienst heeft de gemeente Groningen toch een monumentenvergunning verleend, zich beroepend op een positief welstandsadvies. Op 25 april jl. vond de hoorzitting plaats. De bezwaarschriftencommissie heeft de Groningse commissie en de vertegenwoordigers van Burger King voorgesteld binnen een maand in onderling overleg tot een oplossing te komen. ZUID-HOLLAND Boerderij 'Hodenpijl' In antwoord op de aanvrage voor rijksbescher- ining van de voormalige buitenplaats/boerderij Hodenpijl aan Tramkade 23 heeft Heemschut vernomen, dat het verzoek in behandeling is genomen en dat gedurende de aanwijzings procedure het monument bescherming geniet. Heemschut zal als aanvrager van de verdere gang van zaken op de hoogte worden gehouden Traject aanpassen Naaldwijk Heemschut heeft gereageerd op de milieu-effect-rapportage (MER) die is opge steld naar aanleiding van het voornemen om het Westland door middel van een nieuwe provinciale weg te ontsluiten. Aansluitend op de bestaande rijksweg tussen Vlaardingen en Hoek van Holland wordt dan ook nog eens een flinke rotonde aangelegd. Het traject is in grote lijnen wel in orde maar juist voor de aansluiting gaat het mis en hier dreigt de eeuwenoude historische boerderij 'de Vlietwoning' de dupe van te worden. Een aanvraag rijksbescherming door Heemschut voor dit bijzondere monu ment is in voorbereiding en er is ook al gere ageerd op de MER. Heemschut bepleit een detailaanpassing van het traject waardoor niet alleen de ontsluiting en bereikbaarheid van het Westland worden gediend, maar ook de leef baarheid en de cultuurhistorische aantrekke lijkheid van het gebied. Immers, zo stelt Heemschut, ook de leefbaarheid is een doel stelling van de MER en die is niet gebaat bij het aantasten van een waardevol gebouw als de 'Vlietwoning'. Molenbiotoop van 'De Heesterboom' Leiden Op de eeuwenoude houtzagerij van de familie Noordman tussen de Haagweg en de Rijn worden nieuwbouwplannen ontwikkeld. Enerzijds wil men het grote terrein efficiënter en lucratiever gaan indelen, anderzijds verwacht men met het verwezenlijken van de SECRETARISSEN (PROVINCIALE) COMMISSIES Groningen mr. G.H. Wildeboer (050) 3135076/(0598) 373812 Friesland mr. H. de Boer (058)2154167/2941661 Drenthe mr. D. Hoeksema (0592) 356886 dhoeksema@wanadoo.nl Overijssel mw. A. Sloot-Habers (0529) 433751 Gelderland mw.drs. M.Jetten (024) 3230419/3230419 Flevoland mr. S.C. Trip (036) 5314456 Utrecht H.F. Kuiper (0348) 400111 Noord-Holland drs. K. Loeff (035) 5380474/5380474 karel.loeff@planet.nl Amsterdam mw.drs. M.J. Kuipers-V'erbuijs (020) 6195690 Zuid-Holland drs. CJ.deJong (0172)519478 werk: (070) 3811300 jong-verschoor@hemet.nl Zeeland mw.mr. C. Herbers-Schoenmakers (0118) 556122 556174 werk: (0117) 375806 ineke.herbers@sbi.nl Noord-Brabant drs.ir. H.N.G.M. Boot (0486)461982 461863 vacature plannen ook het behoud en voortbestaan van een van de mooiste houtzaagmolens van ons land 'De Heesterboom' veilig te stellen. Dat laatste nu wordt echter tamelijk twijfelachtig als de bouwhoogte van de zuidwestelijk geprojec teerde woonblokken in ogenschouw wordt genomen. Men gaat maar liefst zo'n veertien meter de lucht in en vrijwel zeker belemmert die de windvang van de molen. Lager bouwen is hier beslist noodzakelijk volgens Heemschut, die zich in hetzelfde schrijven afvraagt waarom de directeurswoning op het terrein, tegen advies van de Leidse monumentencommissie in, gesloopt moet worden. Een afschrift van de brief is toegezonden aan de molendeskundige van de provincie Zuid-Holland en aan de vereniging 'De Hollandse Molen' in Amsterdam. Leo van der Menie, lid van Heemschut Zuid-Holland. juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 23