Delta tussen IJssel en Zwarte Water De landelijke Heemschutdag wordt dit jaar in Overijssel georganiseerd op zaterdag 31 augustus. 20 Vereniging Uit de nota Belvedere 1999 citeren we 'Kampereiland en Mastenbroek behoren tot de zeeklei en rivierkleiontginningen en de veen- ontginningen in de voormalige delta van de IJssel. Het Kampereiland is ontgonnen vanaf 1000 na Chr. in de z.g. vierde terpgeneratie. De terpen dienden ter bescherming tegen het buitenwater. Het samenspel van de nog steeds als restant aanwezige kreken of prielen, de zeer onregelmatige verkavelingstructuur en de Einzelhöfe op de individuele huisterpen vormt de grootste kwaliteit van dit gebied. Kamper eiland is de enige delta met huisterpen. Deze terpen bevatten een schat aan informatie over de bewoning en exploitatie van het gebied. Aan de diverse aanwezige dijken en kaden zijn de verschillende fases van inpoldering nog goed te zien. De laatste fasen van inpoldering van aanwassen vonden plaats in de 17de en 18de eeuw. De oude IJssellopen zoals het Noorddiep en het Ganzendiep geven een beeld van de dynamische waterstaatsgeschiedenis. De polder Mastenbroek is later ontgonnen (vanaf 1326). De polder werd ontgonnen volgens een voor de middeleeuwse veenont- ginningen uniek en relatief modern patroon De geometrische en grootschalige opzet van wegen en weteringen doet haast denken aan een 17de eeuwse polder of droogmakerij. Ook de ligging van de terpenreeksen weerspiegelt de laatmiddeleeuwse dorpsstructuur. De afwe zigheid van kreken maakte een meer rationele verkaveling mogelijk, gebaseerd op drie even wijdig gegraven weteringen. De terpen in deze polder dienden ter bescher ming tegen het binnenwater. Naast de boerde rijen op huisterpen zijn de lintdorpen langs de omringende dijken kenmerkend. Belangrijk zijn de oude Zuiderzeedijk en de Marken- grenzen (t.z. van Wilsum en Zwarte Water). De grootste concentraties historische bouw kunst zijn te vinden in de plaatsen IJssel- muiden, Genemuiden, Grafhorst en Wilsum.' Programma: 10.00 uur Vertrek Station Zwolle, uitgang Zuidzijde achterzijde) Vertrek per touringcar Routebeschrijving: Via Katerveer en Zalk 10.45 uur Aankomst Kampen, Stadsgehoorzaal Ontvangst met koffie in Foyer 11.15 uur Welkomstwoord Schouwburgzaal Stadsgehoorzaal mevrouw drs. I. Günther, vice-voorzitter van de Bond Heemschut; Inleiding: de heer mr. ing. J. Oosterhof, burgemeester van Kampen; de heer drs.H. Smit voorzitter Heemschut commissie Overijssel. 11.35-13.00 uur - Stadswandeling Keuze programma: A Middeleeuws Kampen met bezoek aan stad huis B Kampen en het water (Buitenhaven en Kogge) C Kampen in de 19de eeuw, met bezoek aan locatie D Jugendstil in Kampen, met bezoek aan locatie E Kerkelijk Kampen met bezoek aan Sint Nicolaaskerk of Bovenkerk F Stedelijk Groen in Kampen 13.00- 14.00 uur Broodjeslunch in Stadsgehoorzaal 14.00 uur Vertrek per touringcar. Route: Stadsgehoorzaal Kampen, via de nieuwe Oude Brug naar Wilsum, 's Heerenbroek, Mastenbroek, Gemaal Mastenbroek naar Hasselt 14.45 uur Aankomst Hasselt. In 2002 viert Hasselt het 750 jarig bestaan. Bezoek Hanzestad Hasselt 16.00 uur Ontvangst nieuwe Gemeentehuis Hasselt, Telvorenstraat 2 door de heer drs. W.J. Plomp, burgemeester van Zwartewaterland 16.45 uur Vertrek per touringcar naar Zwolle 17.00 uur Aankomst Zwolle, achterzijde station De kosten bedragen 30,- per persoon alles inbegrepen. U kunt zich uiterlijk tot 17 augustus 2002 opgeven door overmaking van 30,- per persoon op rekeningnummer 12 43 26 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam, o.v.v. Landelijke Heemschutdag 31/8/2002 en uw lidmaatschapsnummer. Vermeld daarbij ook naar welke stadswandeling in Kampen (A, B, C, D, E of F) uw voorkeur uitgaat. Met uw wens zal zoveel mogelijk rekening worden gehou den. De organisatie behoudt zich het recht voor bij overboeking een andere keuze in te vullen. Gaarne uw begrip daarvoor. Deelnemers ontvangen een bericht van bevesti ging. Nadere informatie: (020) 622 52 92, www.heemschut.nl *Routebeschrijving: Per openbaar vervoer: aankomst treinen NS station Zwolle: ca. 9.45 uur. Uitgang Zuidzijde achterzijde station. Eigen vervoer: Parkeren achterzijde NS Station Zwolle: P en R terrein. juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 22