juni 2002 Heemschut 15 Deel van het oude zuiveringsgebouw met rechts een oud schaftlokaal in Rechts de oude woning van de assistent-ingenieur, thans politiebureau en vakwerkstijl. Heemschut wil ook dit behouden. straks grand-café. gebouw met zakelijke kenmerken uit 1934, waarin muziekgroepjes een nieuwe speel- en oefenruimte krijgen. Ter afsluiting van de winkelstraat komt voor de school en naast het nieuwe stadsdeelkantoor een sfeervol plein met terrasjes. Sanering vervuiling gaat definitief door Een ambitieus plan, dat staat of valt met het doorgaan van de hoogst urgente sanering van de ernstig vervuilde grond van het gebied, vertellen ons projectleider Tineke van der Pol en oud-projectleider Gerritjolink. De gemeente heeft zijn eigen aandeel geregeld en er is ambtelijke overeenstemming met het Rijk. Inmiddels is bekend geworden, dat over het aandeel van het Rijk positiefis beslist. De vervuilde grond wordt geheel afgegraven en de vrijkomende ruimte wordt benut voor het scheppen van parkeerruimte in ondergrondse garages. De overige vervuilde restanten worden over een periode van 30 jaar schoongemaakt volgens een nieuwe biologische methode: de grond met zuurstof injecteren waardoor bacte riën het vuil gaan opvreten. Alvorens een korte analyse te geven van de afwegingen, die tot behoud, herbestemming en soms sloop van historische bebouwing in het gebied hebben geleid, eerst iets over de historie ervan. Rijke historie In de 13 de eeuw, toen Amsterdam ontstond, lag het gebied in een mysterieus landschap tussen Amstel, Zuiderzee, IJ en Watergraafs meer. Vanuit het oosten werd het kwetsbare gebied bedreigd door het water van de Zuider zee. Om zich beter tegen de dreiging van het Maquette van het nieuw in oud-plan. Op de voorgrond met schoorsteen de oude koolgas- stokerij. Rechtsboven een tot danstheater verbouwde gashouder. water te kunnen beschermen besloten de bestuurderen in 1624 om de Watergraafsmeer droog te leggen. Een gevolg daarvan was, dat nu ook het land ten noorden van de nieuwe polder bemalen moest worden. Zo ontstaat de Oetewalerpolder, die zich uitstrekte van de Plantage tot aan de Ringdijk. De Oetewaler- weg, voorloper van de Linnaeusstraat, was een landelijk weg dwars door de weilanden met aan weerszijden sloten met rijzige bomen, gezellige uitspanningen en romantische buitenverblijven zoals Nieuw Rozendael en Vergenoeg, waar Amsterdammers een biertje gingen drinken. Rond 1874 ontstaat het curieuze driehoekige Polderweggebied, als het Oosterspoor wordt aangelegd. In 1885 krijgt het gebied zijn ietwat spookach tige karakter als de Imperial Continental Gaz Association hier de Oostergasfabriek met hoge schoorstenen, watertoren en gashouders gaat bouwen. Reeds in 1922 zal de fabriek weer gesloten worden en resteert er nog slechts een distribu tiefunctie. De periode van 1874 tot 1922 zou je daarom de eerste architectuurhistorisch markante periode kunnen noemen. Tussen 1922 en 1940, de tweede architectuur historische periode, verrijzen langs de Linnaeus straat enkele opvallende gebouwen: het woning/ winkelcomplex van architect /-,/- ff- Franswa, in oranje baksteen opgetrokken in een verstrakte Amsterdamse Schoolstijl (1929) en het gebouw van de Hema van Dunnebier met kenmerken van de Amsterdamse School en de Nieuwe Zakelijkheid. Een derde bijzonder bouwwerk uit die tijd is de Don Bosco school, gebouwd in een moeilijk te benoemen stijl met nieuw-zake- lijke elementen. In de jaren '50 worden op de plaats van het eerste volkstuincomplex Tuinwijck duplex- woningen gebouwd in wederopbouw-stijl, die onlangs vrolijk zijn opgeschilderd. In 1962 verrijst de hoge woonflat van Mart Statn en in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 17