De herinrichting rondom de oude Oostergasfabriek Jaap Kamerling Rijke cultuurhistorie geeft rommelig gebied in Amsterdam nieuwe impulsen Tussen de Linnaeusstraat in Amsterdam-Oost, de Ringvaart langs de Watergraafsmeer en de spoorlijnen langs het Muiderpoort- station ligt een vervallen stukje stad op nog geen kilometer afstand van de binnenstad: het Polderweggebied. Het vertoont alle tekenen van zo'n macaber terrein aan de rafelrand van de stad op de overgang van voormalig polderland naar de bebouwde kom met alle bij zo'n plek behorende functies: een handel in oude metalen, een dierenasiel, braakliggende stukken grond en de imposante relicten van een monumentale eclectische schepping van architect I.Gosschalk: de Oostergas fabriek. 14 Heemschut juni 2002 De oude koolgasstokerij, waarin een zwembad is gevestigd, dat wordt uitgebreid tot sport centrum. Foto's auteur. Voor dit gebied met zijn chaotische en exten sieve grondgebruik is, geheel conform de eisen van de Vierde en Vijfde Nota Ruimtelijke orde ning, een heel gevarieerd Masterplan ontwik keld met intensieve bebouwing en respect voor en creatief gebruik van de bestaande historische gebouwen. Een andere aanpak als bij het terrein de oude Westergasfabriek, waarvan de monumentale bebouwing (ook van Gosschalk) wordt ingepast in een uitgebreid Westerpark. Het gebied in Oost wordt ontwikkeld tot het nieuwe hart van stadsdeel Oost/Watergraafs meer met een bonte mengeling van functies. Er komt een nieuwe winkelstraat als aanvulling op het winkelcentrum Linnaeusstraat/Middenweg, die de gevel aan de pui van de oude koolgas stokerij als attractief historisch decor gaat benutten. De oude tramremise in het voor- Hef cirkeltje geeft bet gebied rond de oude gasfabriek aan. malige zuiveringsgebouw van de gasfabriek wordt met zijn markante zadeldak-overkapping omgetoverd tot brede school met daarnaast in een modern torentje het nieuwe stadsdeelkantoor. Het mooie politiebureau aan de Linnaeus straat, vroeger de woning van de assistent ingenieur van de gasfabriek, wordt herbestemd tot grand-café met terras als entree naar de nieuwe winkelstraat. Het huidige zwembad in de oude koolgasstoke rij wordt uitgebreid tot sportcomplex met een nieuwe entree aan de Oranje Vrijstaat kade en de zeer beeldbepalende oude gashouder, waar thans een sporthal is, wordt herbestemd tot een stedelijk Theater voor de Dans. Om het theater komt een Ontspanningsplein, waar recreanten kunnen skaten. Bovendien komen in het gebied S00 nieuwe woningen en kleinschalige bedrijfjes. Met als nieuw concentratiepunt van culturele activiteit de Don Bosco school aan de Polderweg, een LEVANT \r«rs.' -cnuüuiu!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 16