MIDDELEEUWSE POLDER MASTENBROEK BELVEDEREGEBIED Bil UITSTEK Henk Nieuwenhuis Oprukkende steden bedreigen oud landschap Als het over de Kop van Overijssel gaat, denkt bijna iedereen aan de waterrijke streek met de Beulakker- en Belterwiede, Giethoorn en de Weerribben. Ten zuiden van het Zwartewater ligt echter nog een ander interessant gebied: Kampereiland en de polder Mastenbroek. Daar is op 31 augustus de Landelijke Heemschutdag. 10 Heemschut Stoomgemaal Mastenbroek met z'n hoge schoorsteen is een grote toeristische trekpleister. Foto's Frans Paalman. Over de Weerribben is al (overigens terecht) heel veel geschreven, het gebied is in trek bij watersportliefheb bers en vakantiegangers. In de zomermaanden is het er stampvol toeristen die allemaal achter elkaar over de smalle fietspaden langs kanalen en sloten rijden. In het voorseizoen ziet men er vooral veel 6 5-plussers, meest al gestoken in het obligate aow-tenue (een witte pet en een kakikleurig jack) die genietend op de terrassen zitten of langs het water fietsen. Kampereiland en Mastenbroek zijn rustiger en dat is begrijpelijk, voor vermaakzoekers is daar niet zo veel te vinden. De ware liefhebber met oog voor historie komt er echter volop aan z'n trekken. Mastenbroek bijvoor beeld is een van de oudste polders van ons land. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Kampereiland en Mastenbroek in de nota Belvedere en op de 'cultuur historische waardekaart van Nederland' zijn aangewe zen als zeer waardevol. juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 12