'II 1 -* Heemschut 5 Kuisvesting van de Stichting Restauratie Werkplaats Schiedam. Voor de kapel is een nieuwe bestemming niet een, twee, drie voorhanden. Die dient zich aan in 1997. De Roemeens Orthodoxe Kerk in Nederland, opgericht in 1981, is al sinds de oprichting op zoek naar een eigen kerkgebouw. En juist de achthoekige kapel op de Schiedamse begraaf plaats blijkt voor de Roemeens Orthodoxe liturgische diensten zeer geschikt te zijn. Er wordt contact gelegd met de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam. Met mede werking van de Roemeense ambassadeur wordt een plan opgesteld om de kapel geschikt te maken voor de liturgie van de Roemeens Orthodoxe Kerk. De bijgebouwen gaan dienen als sociaal cultureel centrum voor de Roemenen in de Benelux. Eind oktober 2000 draagt de gemeente de kapel en de bijgebouwen over aan de Stichting. De restauratie kan beginnen. Ontdekking De uitvoering van de restauratie gebeurt onder leiding van restauratiearchitect Peter van Velzen van architectenbureau Restauro uit Den Hoorn. Het betrekken van Van Velzen bij de restaura tie staat garant voor een diepgravend onder zoek naar alle mogelijke bouwsporen uit het verleden. Zijn aanpak houdt in dat de geschie denis van de kapel overal zichtbaar blijft. Tot in de kleinste details. Zo is het kleine, ronde kijkgat in de voet van de klokkentoren behou den gebleven. Aan de binnenkant is het raampje afgesloten met een messing luikje. Volgens de overlevering kon de klokkenluider door dit raampje de begrafenisstoet zien naderen over de, hoger gelegen, dijk zodat hij precies op tijd de klok kon luiden. De bronzen luidklok hangt in het houten, achtkantige klokkentorentje dat boven op het dak staat. Het dak dat vanaf 1932 met koper was bekleed heeft de oor spronkelijke, leien bedekking weer terug gekregen. De neoclassicistische kapel staat op een stenen, achdtoekig basement waarbinnen de grafkel ders liggen. Het basement en de grafkelders zijn bekleed met hardsteen platen. Op de muren van de kapel zijn, onder de ramen, hard stenen platen aangebracht in de vorm van een blokkenpatroon. Dit blokkenpatroon verwijst naar de Italiaanse renaissancegevels waar de sokkel of het basement van palazzogevels vaak van ruw behouwen (rustica) materiaal is. Merkwaardig is het geveldeel boven de blokken. Hier deed men een opvallende ontdekking. Dit deel is namelijk geheel bedekt met platen licht grijze natuursteen: zogenoemde Portlandsteen. Deze Engelse kalksteen is, voor zover bekend, in Nederland niet of nauwelijks toegepast. Alleen in Schiedam vind je enkele gebouwen met zo'n bijzondere Portlandstenen voorgevel. Binnen in de kapel, die een kruisvormige plat- l+'ir1 i Interieur van de kapel. tegrond heeft, vallen de geschilderde engelen op het met ornamenten versierde stucplafond in het oog. Hier zie je ook goed hoe mooi het buitenlicht door de smalle, hoge glas-in-lood- ramen valt. De glas-in-loodbeglazing met art deco-motieven dateert uit 1923. Aan het plafond hangt een immense glazen kroonluchter en de wanden zijn behangen met een groot aantal iconen. Maar wat de kapel een typisch Roemeens Orthodoxe sfeer geeft is de zacht lichtblauwe kleur van de wanden. Van Velzen toog speciaal naar Roemenië om het kleurgebruik in de Roemeens Orthodoxe Kerk te onderzoeken. Daar ontdekte hij, dat er zo weinig mogelijk kleur wordt gebruikt. Om de religieuze iconen en frescoschilderingen zo goed mogelijk te laten spreken worden slechts kleine nuanceverschillen in kleur toegepast. Op 9 juni 2001 is de voormalige rooms-katho- lieke kapel in gebruik genomen als kerkge bouw van de Roemeens Orthodoxe Kerk in Nederland. Dankzij de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam is een betekenisvolle plek in de stad behouden. Bron Berg, S. van den (red), Van buitenplaats tot ka k Schiedam 2001. december 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 7