Kapel wordt Roemeens Orthodoxe Kerk Mariette Polman Een herboren monument in Schiedam Beneden aan de steil aflopende Vlaardingerdijk te Schiedam ligt een oude, 19de-eeuwse begraafplaats. Er staan monumentale bomen, ruïneuze grafbeelden, scheefstaande, met mos begroeide grafzerken, priester- en nonnengraven, een kapel en wat bijgebouwen. Sinds de jaren '70 wordt hier niemand meer begraven. Daardoor verloren ook de neoclassicistische kapel en de bijgebouwen hun functie. Sloop dreigde. Dankzij de inspanningen van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam bleven ze behouden. 4 Heemschut december 2001 De neoclassicistische kapel. Foto's auteur. Twee grote ijzeren toegangshekken, met stich telijke woorden versierd, geven toegang tot de begraafplaats die uit 1849 dateert. In dit jaar komt de oude buitenplaats Bokkenburg in het bezit van de Rooms Catholieke Gemeente van Schiedam. Willibrordus Thijssen krijgt van het kerkbestuur de opdracht tot het ontwerpen van het gravenplan, een 'doodgraverswoning', een sacristie en een lijkenhuisje. De bouw van een kapel moet wachten. Daarvoor ontbreekt voor alsnog het geld. Wanneer in 1853 een van de kerkbestuurders een fors bedrag voor de bouw schenkt wordt architect Thijssen ook aange trokken voor het ontwerp. Een jaar later, op 24 augustus, wordt de kapel plechtig ingewijd. Maar de euforie over de voltooiing van het prachtige gebouw duurt kort. Het pand kampt al snel, zowel van binnen als van buiten, met bouwkundige gebreken. Muren slaan uit, het dak lekt en het metselwerk vertoont scheuren. De een na de andere repara tie wordt uitgevoerd. De kosten die daarmee gepaard gaan zijn hoog en maken het voortbe staan van de kapel onzeker. In 1972 draagt het kerkbestuur de gehele begraafplaats over aan de gemeente Schiedam. Vijf jaar later worden de kapel, de bijgebouwen, de monumentale bomen en de toegangshekken op de rijks monumentenlijst geplaatst. Maar het verval zet voort. 'Mission impossible' In 1993 neemt de Stichting Beschermd Stads gezicht Schiedam (SBSS) het initiatief tot restauratie van de kapel en de bijgebouwen. Deze Stichting, opgericht in 1986, heeft als doel om gebouwen met een bijzondere histori sche of culturele waarde voor Schiedam te behouden. De vele, al dan niet wettelijk beschermde gebouwen zijn onderdeel van de historische binnenstad van Schiedam. Het kost handenvol geld om ze in stand te houden. Geld dat, vooral voor zwaar vervallen monumentale en beeldbepalende panden, nogal eens ontbreekt. Voor dit soort bebouwing maakt de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam zich sterk. 'Missions impossible': zo karakteri seert voorzitter prof. ir. G.Chr. Meeuse, de aanpak van de Stichting. Deze gebouwen zijn vaak zo vervallen dat er ogenschijnlijk niets anders meer rest dan sloop. De Stichting koopt de panden aan, maakt plannen voor herstel en begeleidt de restauratie. Fondsen, subsidies, sponsoring en particuliere bijdragen moeten de restauraties financieel mogelijk maken. Roemeens Orthodoxe Kerk Een belangrijk uitgangspunt van de Stichting is dat er alleen wordt gerestaureerd als het pand van een nieuwe functie verzekerd is. Zo werd een zwaar gehavende, voormalige distilleerderij in het centrum van de slopershamer gered, gerestaureerd en geschikt gemaakt voor de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 6