Gelderse Poort Poetswoede T Column december 2001 Heemschut 3 In de Heemschut-editie van april las ik een artikel onder de alarmerende titel Gelderse Poort': alle ellende komt er samen. Met stijgende verbazing heb ik van de inhoud kennis genomen. Naar mijn mening is van de voor spelde ellende, ook in de toekomst, geen sprake. Het gaat hooguit om enkele randver schijnselen in dubbele betekenis. Het speelt zich af aan de rand van het gebied en heeft slechst een zeer beperkte invloed. Door mijn werkzaamheden als gemeentesecre taris van de voormalige gemeente Herwen en Aerdt en als burgemeester van Angerlo ben ik goed op de hoogte van de plaatselijke situatie. Na mijn pensionering heb ik een studie gemaakt van De Gelderse Poort (DGP). De jongste ontwikkelingen ten aanzien van 'ruimte voor de rivier' geven mij hoop op een goede toekomst voor natuurbehoud en vooral voor natuurontwikkeling in dit gebied. In het artikel worden vier negatieve punten voor DGP genoemd: De Betuwelijn, het door trekken van de Al 5de verbreding van de Al 2 en de Hogesnelheidslijn (HSL). Uit de studie van de beleidsvisies van de over heid en het daarbij gevoerde overleg met de Duitse instanties is mij gebleken, dat over de begrenzing van DGP eenstemmigheid bestaat (zie tekening). Wat betreft Nederlands grond gebied ten noorden van de Rijn is de begren zing gelijk met de gemeente Rijnwaarden en De Loowaard in de gemeente Duiven. Ten aanzien van de Over-Betuwe is vastge steld, dat alleen de aangegeven buitendijks gelegen terreinen tot DGP worden gerekend. Het Nederlands gebied ten zuiden van Rijn en Waal omvat de Ooijpolder, de Millingerwaard en De Duffelt (aansluitend aan Duits gedeelte van De Düffelward). Het Duits grondgebied ten zuiden van de Rijn betreft Salmorth (Schenkenschanz), De Düffelward en het Kranenburger Bruch. Ten aanzien van de Betuwelijn is duidelijk, dat zowel in de Liemers als in de Over-Betuwe gelegen gedeelten van DGP geen of zeer geringe schade zullen ondervinden. Informatie bij de gemeente Rijnwaarden leerde, dat slechts 130 meter Betuwelijn in die gemeente ligt. Bovendien wordt de lijn ter plekke onder gronds aangelegd (op de tekening met een X aangegeven). Voor de doortrekking van de Al 5 (voorlopig nog onzeker) geldt hetzelfde. De weg zal vlak naast de Betuwelijn, ter plekke ook onder gronds, worden aangelegd. Het bekende Rijnstrangengebied zal hiervan geen schade ondervinden. De eventuele verbreding van de Al 2 en de komst van de HSL-lijn (over bestaand spoor) liggen buiten het gebied van DGP. In het artikel is dus duidelijk sprake van een misverstand. Ik wil hier gaag een lans breken voor DGP. Mijn speurwerk heeft mij inzicht verschaft in de rijke historie hiervan. De water snood van 1993 en 1995 en het daarna uitge voerde deltaplan heeft geleid tot een trend- Vervolg op pag. 25 -~*lWërn Weswvocrt Duiven Ponnercen fiemmef Nijmegen Boek- UMwraen* Kronenburg Emnw*ch r NL-deel Gelderse Prnrt I i I iD-<Jw) Gtldorw Poort H i fifjkogrtno De Gelderse Poert: een grensoverschrijdend gebied. Dit keer is in deze rubriek te gast Marion Kuipers- Verbuijs van Heemschut Amsterdam. Nederland is geen ruïneland, daarvoor is een ruïne te ongecontroleerd, te oneco nomisch en te onveilig. Slechts een handje vol ligt er nog vervallen, begroeid, fanta- sieprikkelend, stil en verlaten bij. Ook zij worden successievelijk het slachtoffer van die nietsontziende poetswoede met als resultaat: een ordentelijke schijnruïne. Terwijl vervalvertragend ofwel regelmatig klein onderhoud met respectvoor het oude materiaal verreweg te verkiezen is boven een verwoestende restauratie. Helaas heeft Heemschut zich ingespannen voor de 'restauratie' van de stadspoort ruïne in Hulst. In het oktobernummer konden we de resultaten bekijken (p. 18). Het voor een ruïne kenmerkende verval is door hardhandig ingrijpen afgestopt. Geen enkele steen ligt meer scheef, geen gras spriet krijgt de kans zich op de splinter nieuwe, maar onvoltooide stadspoort te vestigen. De oude patina, die zo goed bewaard was gebleven door de eeuwen lange rust in de stadswal, is ruw wegge poetst. Hulst heefteen sfeervol monument verloren en er een keurig recht, tegen inwateren afgewerkt decorstuk voor terug gekregen. Eveneens met medewerking van Heemschut werd met trots de reconstruc tie van kasteel Nederhemert aangekondigd (id., pp. 8-13). De unieke ruim vijftigjarige ruïne vervult een unieke functie: het herbergen van unieke vleermuiskolonies. Het vernieuwde kasteel krijgt een vaag omschreven 'museale functie', waarvoor de vleermuizen uit hun onvervangbare huis worden gezet. Hoeveel musea zijn er en hoeveel vleermuisonderkomens? De ruïne had tevens een prachtig studieobject kunnen zijn om de ontwikkeling van flora en fauna, die zich langzaam op muurresten vestigen, over langere tijd te volgen. Hier was plaats voor vervalvertragend onder houd. De reconstructie wordt het 'behoud' van cultureel erfgoed genoemd, maar is in feite een vorm van geschiedvervalsing ondanks het 'respectvoor bouwsporen'. Kunnen wij deze behandelingen, waarbij oude resten zoveel geweld worden aange daan, verantwoorden tegenover de voor de bouw verantwoordelijke voorouders? Hoe vertellen wij het onze kinderen?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 5