Heemschut Persprijs naar radioprogramma Argos van VPRO Tweede prijzen naar weekendmagazine Volkskrant en Noorderbreedte De hoofdprijs in het kader van de Heemschut Persprijs 2000 van 5000 gulden is dit jaar toegekend aan de redactie van het VPRO-radioprogramma Argos voor de uitzending Indien Node Gesloopt: Monumentenzorg in Nederland. De prijs werd op 29 november door het Tweede Kamerlid mevr. F. Ravestein uitgereikt in hetTeylers Museum in Haarlem. Heemschut december 2001 Een gedeelde tweede prijs gaat naar Caspar Janssen van De Volkskrant voor het artikel in de weekendbijlage Onder de luchten het gras over de 14 mooiste weidegebieden van ons land. Een tweede prijs gaat daarnaast naar de redactie van het tweemaandelijkse tijdschrift Noorder breedte over landschap en cultuurhistorie, natuur en milieu van de drie noordelijke provincies. De Heemschut Persprijs is in 1986 ingesteld ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Bond Heemschut. De redactie van Argos doet journalistiek speur werk naar opmerkelijke achtergronden van het nieuws of zaken, die in het nieuws zouden moeten zijn. In de bekroonde uitzending onderzocht Argos waarom de Rijksdienst voor de Monumentenzorg toestemming heeft gegeven voor de sloop van twee monumentale hoven in Scheveningen: de Meeuwenhof en Duindorp en hoe dit advies van de Rijksdienst tot stand kwam. In het advies van de RDMZ wordt de historische waarde van deze hoven benadrukt. Toch zou de dienst zich 'hoewel Gerard Legebeke en Annemiek van der Laan van de redactie van het winnende Argos na de uitreiking. Foto Henk Vijn. node' niet verzetten tegen sloop. Het monu ment gaat nu door de sloopvergunning, die de gemeente Den Haag heeft afgegeven, waar schijnlijk toch tegen de vlakte. Argos vraagt zich af hoe deskundig en onafhankelijk de gemeenten zijn en hoe de Rijksdienst omgaat met zijn rol als hoeder van ons erfgoed. Zere plek De jury is van mening dat Argos zeer actuele aspecten van de monumentenzorg onthult en op een journalistieke wijze glashelder analyseert. Sinds de decentralisatie van de Monumenten wet in 1988 ligt de uiteindelijke beslissing om te slopen bij de gemeenten. Deze hebben vaak groot belang bij de sloop van monumenten. Als er geen economische toekomst voor zo'n monument is wordt de toestemming voor sloop gemakkelijk verleend. Zelfs de Rijksdienst In haar toespraak bij de uitreiking bepleitte D66 Kamerlid Ravestein een aanpassing van de Monumentenwet. De gemeente neemt in haar visie de beslissing om al dan niet te slopen op grond van tal van overwegingen, waarbij de monumentale waarde niet het minste is. De Rijksdienst adviseert over de voorgenomen sloop en het advies van de Rijksdienst betreft louter de m.onum,entale waarde van het pand. De RDMZ is niet gespecialiseerd in andere aspecten. Andere overwegingen zijn uiteraard van belang maar zijn ter afweging aan de gemeente. Wanneer een gemeente wil afwijken van het advies kan dat alleen met redenen omkleed. Dit betekent een beperking van het advies van de RDMZ maar ook minder mogelijk heden voor de gemeente om af te wijken. neemt niet meer een onafhankelijk standpunt in, zo toont de uitzending aan. Argos legt hiermee de vinger op de zere plek van de monumentenzorg in Nederland. Het legt zaken bloot op een heldere manier, die veel mensen niet weten over monumentenzorg. De redacteuren Praxedis Bouwman, Stefan Heijdendael, Huub Jaspers, Katrien de Klein, Annemiek van der Laan, Eric Niehaus en Rinse Blansma en de eindredacteuren Kees van den Bosch en Gerard Legebeke kennen hun dossiers en stellen de juiste vragen. Tweede prijzen Het artikel Onder de luchten het gras in de week endbijlage van de Volkskrant is een visueel en inhoudelijk zeer sterk artikel over de heront dekking van dit bedreigde Nederlandse wereld erfgoed. Het wekt de lezer op deze weide gebieden te ontdekken en zelf op pad te gaan. Tevens toont het, dat dit karakteristieke erfgoed snel aan het verdwijnen is. Het thema is zeer goed uitgewerkt en instructief. Ook was de jury goed te spreken over het tijd schrift Noorderbreedte, dat deelt in de tweede prijs. De redactie beschrijft cultuurhistorische thema's op een aanstekelijke wijze, de opmaak is zeer verzorgd en de inhoud gedegen, leesbaar en inspirerend tot ontdekking van het erfgoed van het Noorden. De jury bestond dit jaar uit journalist Max van Rooij, voorzitter, Wiek Röling, emeritus hoog leraar architectonisch ontwerpen aan de TU Delft, Oscar van Asten, architect te Vlaardingen en Ben Kroon en Jaap Kamerling, journalisten te Amsterdam. Redactie 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 4