Titus Brandsmakapel behouden Willem Jan Pantus Ook de laatste slag in Nijmegen gewonnen Vier blinde muren en een plat dak. Veel meer is het niet. Zo zal menigeen gedacht hebben die geconfronteerd werd met de acties van een flink aantal groeperingen - waaronder Heemschut - om de sloop van Titus Brandsmakapel te verhinderen. Toch gaat er achter de sobere bakstenen muren meer schuil dan men zou denken. Heemschut 47 De carmeliet en hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Nijmegen prof. dr. Titus Brandsma werd op 26 juli 1942 in Dachau vermoord. In 1960 verrees op de piekwaar hij gearresteerd was uit bijdragen van gelovigen een herden kingskapel naar plannen van dr. ir. Pieter Dijkemadie in zijn architectuuropvatting wezenlijk is beïnvloed door de opvattingen van de Bossche School en de in 1946 in 's-Hertogenbosch gestarte leergang kerkelijke architectuur. De bijna simpele kapel is niet meer dan een vierkant bouwwerk onder plat dak met boven licht. De iets hogere, eveneens vierkante koor ruimte springt in de noordgevel slechts weinig uit. De vlakke buitenmuren van ruig aandoende baksteen, in wild verband gemetseld, worden verlevendigd door rollagen en uitspringende baksteenlagen. De gevelbeëindiging wordt gevormd door een laag golfpannen die het Ingang kapel. platte dak aan het oog onttrekt en licht oploopt naar de hoeken van het gebouw. De entree bestaat uit een dubbele glasdeur waarboven een mozaïek, voorstellende Maria met Kind. Links en rechts daarvan de naam 'Titus Brandsma'. De vierkante, raamloze binnenruimte moet opgevat worden als verwijzing naar de sterf- ruimte van Brandsma in Dachau. Het in gewitte baksteen uitgevoerde geheel is uiterst eenvoudig gedetailleerd. De werking van de ruimte ligt louter en alleen in de afgewogen verhoudingen van muren, kolommen en openingen en de lichtval die alle aandacht geeft aan het koor. Dit heeft de afmetingen van Brandsma's gevangeniscel in Dachau. Op het voorplein van de kapel staat als verwij zing naar de wachttorens van de kampen een betonnen pyloon, waarin een bronzen mitrail leur de vorm van een kruis heeft gekregen. Bezwaren Afgelopen zomer deed de Arrondissements rechtbank Arnhem een tweetal uitspraken, die van doorslaggevend belang zijn bij het voort bestaan van deze devotieplek. Ze vormen tevens het sluitstuk in de jarenlange strijd tegen de uitvoering van het plan Flash Gordon in de binnenstad van Nijmegen. Dat voorzag in de bouw van een grote parkeergarage met een zestal woontorens op de plaats van een voor malig weeshuis, een rijksmonument dat in oorsprong dateert uit de middeleeuwen, onder deel van een gave laat 19de-eeuwse straatwand, die valt binnen het Beschermd Stadsgezicht Benedenstad, en de Titus Brandsmakapel. Ook nadat de Raad van State de bestemmings planwijziging die nodig was voor het realiseren van het vermaledijde plan vernietigd had en daarmee de basis onder het plan vandaan had gehaald en de gemeenteraad zelf, na een wethouderswisseling, vraagtekens bij de wense lijkheid van uitvoering geplaatst had, was de toekomst van de devotiekapel nog steeds onduidelijk. De gemeente had zich in de koop overeenkomst met de voormalige eigenaar gebonden aan sloop en alvast een sloopvergun ning afgegeven. Daartegen was onder andere Heemschut in actie gekomen. Tegelijkertijd werd er een aanvraag ingediend tot aanwijzing als beschermd gemeentelijk monument die ondanks een positief advies van de monumen tencommissie prompt werd afgewezen. Tegen beide overheidsbeslissingen, namelijk die tot sloop en die om de kapel niet op de monumen tenlijst te plaatsen, tekenden de voornoemde groeperingen bezwaar aan. Beide bezwaren zijn door de rechtbank dus nu gehonoreerd. Nieuw plan Inmiddels is de gemeente in samenspraak met alle belanghebbenden druk doende een geheel nieuw plan voor het zogenaamde Hessenberg- terrein te ontwikkelen waarin de cultuur historische waarden - waaronder nu dan ook de Titus Brandsmakapel - tot de uitgangspunten behoren. Een van de eerste zaken die nu gere geld moeten worden, is het bedenken van een zinvolle tijdelijke bestemming voor de kapel, die inmiddels aan de eredienst onttrokken is. Als dat geen cultuuromslag is... Dr. W.J. Pantus is als kunsthistoricus verbonden aan de Universiteit van Nijmegen. december 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 49