0È: sa ff Jl december 2001 Heemschut 45 hoek zijn de bomen verdwenen om rum te te maken voor een tuin in landschapsstijl en waarom de laan aan de linkerzijde is verdwenen is niet duidelijk. Kruidentuin moet wijken De huidige ontwerpster wil nu ter linkerzijde de lindenlaan weer terugbrengen omdat dit deel van de rechthoek bij de oudste aanleg behoort. De uiteinden van die nieuwe laan zullen bestaan uit een balkon aan de gracht langs de Midden weg en een zuil op een pleintje aan de andere kant. Hiervoor moet de bestaande kruidentuin, een oase van rust, wijken en de Vereniging Vrienden van Frankendael is daartegen in het geweer gekomen. Zij vindt deze historisering te rigoureus. De bezoekers genieten van de rust en schoonheid van de huidige kruidentuin. Er is een kans, dat het stadsdeel besluit de nieuwe lindenlaan ongeveer te laten ophouden bij de kruidentuin, die dan mogelijk in tact zou kunnen blijven. Heremiet in ruïne Achter de geometrische Régence-tuin heeft zich vanaf 1800 in fasen een landschapstuin ontwikkeld. Daarin is een landschap verbeeld met een beek als centraal motief. De nagemaakte beek stroomt als het ware vanaf een heuvel landschap maar vlakker wordend laagland. De beek verbreedt zich, passeert de lindenlaan, splitst zich in de later zo genoemde Springer- tuin en verbreedt zich tot vijver. Tussen beide tuinen werd een Hollandse akker ingericht. In de splitsing van de beek bevindt zich een geheimzinnig eilandje, waarop een imitatie- ruïne is gebouwd met daarin een kluizenaar. Het renovatieplan van Buro SantenCo, op basis waarvan het herstelplan is gemaakt. n V' De heremiet woont tegenwoordig in het Amsterdams Historisch Museum. Dit speelse element maakte vanaf ongeveer 1835 deel uit van het pretpark met theetuin, waarop Frankendael in die tijd sterk begon te lijken. Bezoekers genoten er op zondagmiddag van een concert in de open lucht. In 1867 werd Frankendael gekocht door de Koninklijke Nederlandse Tuinbomumaatschappij Linnaeus, die er een tuinbouwschool vestigde. Eenheid terugbrengen Ook nu werd de landschapstuin weer danig veranderd. Grote delen van de beekloop werden gedempt, op open ruimten werden kweekbedden aangelegd en er werden talrijke soorten heesters en bomen aangeplant. Hier onder vele naaldsoorten, zodat er zelfs een klein pinetum ontstond. Ook werd er een nieuw grint pad aangelegd met een uitgebreide collectie heesters en bomen, het zogenheten Witte Laantje of examenlaantje, waar leerlingen werden beproefd op hun kennis van planten en bomen. Dit laantje is onlangs bij de herinrichting per ongeluk zwaar geschonden tot woede van de vaste bezoekers van het park. De schade zal worden hersteld. De tuin direct achter de rechthoek rond de buitenplaats werd vanaf 1963 ontwikkeld tot heemtuin. De beheerder wilde zo ontwerpers laten kennis maken met wilde planten. Er werden voor ons land typische landschapjes aangelegd: een stukje begroeide holle weg uit Limburg, een stukje duinen, een beek- en een bermlandschapje. De huidige landschapstuin is door al deze ontwikkelingen nogal versnipperd geraakt. De ontwerpster wil nu proberen de oude samenhang in de landschapstuin zoveel moge lijk te herstellen. De mensen begrijpen de Park Frankendael 2 MoomIWi 3 Spiingertum 4 wotertede-vgver 5 Ecologische eoMuin moHeslouroni 6 Mooraicypteisonv|vef 7 Spoolluïn 8 Speelveld 9 Singerioon 10 Nieuwbouw scoullng 11 Undortoan 12 NaiüUfOb$ecvatlepost 13 Schooiweikluinen 14 Volkstuinen BURO SANT Het Witte Laantje. Foto auteur. eenheid tussen de delen aan weerszijden van de lindelaan niet meer en zijn gaan spreken van de Heemtuin en de Springertuin. Geen exacte reconstructie Pogingen tot een exacte reconstructie van het oorspronkelijk ontwerp vindt de huidige ontwerpster overigens niet zinvol. Pinetum, Witte Laantje en Heemtuin maken immers net zo goed deel uit van de geschiedenis van Frankendael. Wel stelt zij enkele soms ingrij pende maatregelen voor zoals bijvoorbeeld het terugbrengen van de lindenlaan op de plaats van de kruidentuin, waartegen nog steeds te hoop wordt gelopen. Verder signaleert zij, dat de aansluiting van de beekloop op de gracht rond het huis door de aanleg van een vlonderpad in een moeras met riet verstopt is geraakt. Het water moet hier weer opengemaakt worden. De ruïne wordt gerestaureerd en om het water beter te laten doorstromen komt er een verbinding tussen de vijver en de nieuwe waterlijst rond het park. Zo ontstaat er in haar visie weer een harmo nisch geheel tussen parkontwerpen uit verschil lende perioden: de formele tuin uit de 18de eeuw, een landschappelijke tuin uit de 19de en een ontwerp volgens de laatste trends uit onze eeuw, i nclusief een pad, waarvan óók skaters kunnen genieten. Voor dit artikel is onder meer geput uit onderzoeks- publicaties van dr. L.H. Albers en ir. A. W.J. Guinee en mijn participatie in de begeleidingsgroep voor de herinrichting. Literatuur L.H. Albers en A.VV.J. Guinée, Frankendaeldefinitief ontwerp voor de historische tuinen, oktober 2000. Anja Guinée en Lucia Albers, Buitenplaats Frankendael, Groen, vakblad voor groen en landschap, juni 2001. J.H. Kruizinga, 350jaar Watergraafsmeer, Buijten Schipperheijn, Amsterdam, 1979. J.T.P. Bijhouwer, Nederlandse tuinen en buitenplaatsen, uit de Heemschutserie, Allert de Lange, 1942.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 47