s 'm 'V - ia® Me-ren, december 2001 Heemschut 43 Huis Frankendael, zoals getekend door J.T.P. Bijhouwer in het Heemschutboekje Nederlandse tuinen en buitenplaatsen uit 1942. Frankendael ligt op het snijpunt van de Middenweg aan de westelijke kant van het vroeger zelfstandige Watergraafsmeer en een hoofdtocht van de droogmakerij. Rond het huis lag een rechthoekige gracht, waarlangs lanen waren aangeplant. Binnen de gracht werd vanaf 1720 een geometrische tuin aangelegd in de Régence-stijl met fruitbomen, perken en sier- elementen. Van deze tuin is alleen de gracht over. Er staan nog enkele dikken iepen van zo'n 270 jaar oud. Toen Frankendael in gebruik kwam als tuinbouwschool in 1867 maakte Leonard Springer, die hier les gaf, een tekening van de tuinen. Rond 1946 werd de tuin achter het huis opnieuw ingericht, volgens de ontwerpster en auteur van een artikel in het vakblad Groen mogelijk naar een ontwerp van prof. dr. ir. J.T.P. Bijhouwer, die in zijn reconstructie terug ging naar de vroegere aanleg door rijen appel en perenbomen aan te planten, die nu verscho len gaan achter forse rodondendrons. Deze reconstructie naar de Régence-stijl is ook nu weer het uitgangspunt. Deze stijl is zwieriger dan de Barok met asym metrische elementen en is typisch voor de toen malige buitenplaatsen in de Watergraafsmeer. Bijhouwer en Heemschut Het aardige is, dat Bijhouwer, de eerste hoog leraar in de landschapsarchitectuur aan de Landbouwhogeschool van Wageningen, in het boekje uit de Heemschut-serie Nederlandse tuinen en buitenplaatsen uit 1946 Frankendael beschrijft met een tekening van de 'gerecon strueerde' plattegrond. Zijn schets wordt nu dus ook weer gebruikt als uitgangspunt voor het herstel van de tuin rond de buitenplaats, zoveel mogelijk zonder aantasting van later aangelegde waardevolle onderdelen van de beplanting, zo stelt ons ontwerpster Anja Guinée gerust. Er komen weer asymmetrische parterres met een keur aan planten, die in de tijd voor 1740 werden toegepast. Langs de randen van de parterres komen geschoren taxuskegels. De bestaande fruitbomen worden aangevuld met nieuwe en door hagen omzoomd. De lindelaan, die begint bij de poort van het buiten aan de Middenweg, is de enig overgeble ven laan van de oorspronkelijke rechthoek van lanen rond de gracht. Aan de voorzijde zijn bomen omgekapt, toen de drukke Middenweg werd verbreed, aan de achterzijde van de recht- Reconstructie van de plattegrond van de geometrische tuin achter de buitenplaats. Tekening van J.T.P. Bijhouwer, ook in het Heemschutboekje. j

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 45