Frankendael, de laatste buitenplaats van Amsterdam Hoe ver moet reconstructie historische tuinen gaan? Jaap Kamerling In de Amsterdamse tuinstad Watergraafsmeer, een droogmakerij uit de 17de eeuw staat langs de Middenweg de laatst overgebleven buitenplaats van Amsterdam: Frankendael. De andere buitens van rijke Amsterdammers zijn in de loop der tijd verdwenen. Begin volgend jaar wordt begonnen met het herstel van de historische landschapstuin van Frankendael, een Rijksmonument. 42 Heemschut december 2001 «irt Rond de verschijning van dit nummer neemt stadsdeel Oost/Watergraafsmeer een besluit over bezwaren, die zijn ingediend tegen een onderdeel van het herstelplan van tuin- en landschapsarchitecte Anja Guinee en kunsthis torica Lucia Albers, die de tuin voor een groot deel in de oorspronkelijke staat willen terug brengen. Het is weer de aloude strijd: hoe ver moet je gaan bij reconstructie. Kunnen de huidige gebruikers van het openbare park, die de veran deringen in de loop der jaren zijn gaan waarde ren, leven met een ingrijpende reconstructie, die de kap van heel wat volwassen bomen en heesters met zich brengt? Doordat Frankendael steeds werd gebruikt of bewoond en in de tuin de Amsterdamse stads- kwekerij werd gevestigd bleven buitenplaats en tuin behouden. Acties uit de buurt konden in de jaren '80 en '90 voorkomen, dat de kwekerij plaats moest maken voor woningbouw. Inmiddels is de oude glazen kas van de kwekerij gesloopt maar prachtig herbouwd met schoor steen en al. Hier zetelt nu het op ecologische leest geschoeide restaurant De Kas. Er wordt op dit moment gewerkt aan de aanleg van een kruidentuin en een boomgaard rond de Kas. De buitenplaats zelf dateert vermoedelijk uit 1650 en werd gebouwd in opdracht van Daniël van Liebergen, de eerste bewoner. Constantia Catharina Balde en echtgenoot JacobJan Op 12 mei 1928 was er na de Algemene Leden vergadering van Heemschut een excursie naar Frankendael. Vermeeren breidden tussen 1720 en 1747 het huis uit met een portiers- en koetshuis en een vierhoekige uitbouw aan de achterkant. Jan Gildemeester verfraaide later het huis met een daklijst, een poort (1783) en een wapenschild. In de gracht voor het huis staat een marmeren fontein. Ignatius van Logteren beeldhouwde de zeegod Poseidon, die hier met zijn gade, de zee- nimïAmphitrite, verpoost. In een schelpvormig bekken bevaart een bekoorlijk knaapje een dolfijn. De historische tuinen van Frankendael worden straks opgenomen in een nieuw stadspark naar ontwerp van bureau Sant ir Co, waarvan de aanleg aardig vordert. Straks kunnen de Amsterdammers genieten van een educatief ensemble, bestaande uit een 18de en 19de- eeuwse tuin en een van rond de millennium- wende. In een artikel in het vakblad Groen geven de ontwerpsters een uiteenzetting van hun herstelplan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 44