december 2001 Heemschut 41 310 panden. Letterlijk een hoogtepunt is de Sint Nicolaaskerk uit de 14de eeuw, de zoge naamde Gouden Eeuw van El burg. De kerk zelf is ca. 43 meter hoog en ligt net als in Edam excentrisch aan de rand van de stad. Er is nog een groot aantal middeleeuwse gebouwen. Het Gruithuis aan de Krommesteeg wordt het Eerste raadhuis genoemd. De Vereniging Hendrick de Keyser heeft dit prachtige middeleeuwse huis, het oudste huis van Elburg, in 1955-1957 grondig gerestau reerd. Het wordt verhuurd aan de oudheidkun dige vereniging van Elburg, genoemd naar Arent thoe Boecop. Het woonhuis van deze rentmeester aan de Van Kinsbergenstraat dateert uit± 1400. Het is stadhuis geweest tot 1953. Het stadje kent nog een aantal andere bijzondere monumenten. Er zijn twee hofjes te vinden. Allereerst is daar het Weduwenholje met het aardige poortje uit 1650. Bijzonder groot en rijk is het Feithenhof gesticht in 1740 door vrouwe M.C. Feith, gelegen aan Ledige Stede. Het Agnietenklooster aan de Jufferenstraat dateert uit 1418Een groot deel wordt als ge meentemuseum gebruikt. Er kan echter ook in getrouwd worden en de raadszaal is er gevestigd. Behalve naar boven kijken is het in Elburg ook van belang om naar omlaag te kijken. Is er een stadje met fraaiere, historische bestrating in Nederland? Heel bijzonder zijn vóór de huizen de keitjesstoepjes. Die zijn bestraat met witte keitjes met allerlei patronen - een schaar, zwanen, - in zwarte keitjes. Vaak zijn de beroe pen van de bewoners afgebeeld in die keitjes- stoepen. Voor monumentenliefhebbers is er nog meer te genieten in dit middeleeuwse kleinood. Zo zijn er nog 3 theekoepels en wel midden in de stad. Het historische stadje - 868 inwoners - kent ook zogenaamde stadsboerderijen waarvan er overigens nog twee in gebruik zijn als boerde rij. Ook bijzonder is de laat 17de-eeuwse deur omlijsting van Schapensteeg 8, uitgevoerd in zandsteen. Veel monumentenliefhebbers zullen die gepolychromeerde deuromlijsting herkennen van het omslag van het beroemde Kunstreisboek voor Nederland. Het voormalige vissersstadje - met 42 schepen - was ooit een belangrijke hanzestad en de visserij en vishandel hebben deze vestingstad groot gemaakt. Als laatste bijzonderheid kan nog gemeld worden dat achter de stadsmuur bij de Visch- poort een echte, nog in bedrijf zijnde touw- slagerij aanwezig is. Al met al een goddelijk oord, dit mini-New York. Commentaar Wat is nou leuker om een laaiend enthousiast verhaal te schrijven over het middeleeuwse kleinood Elburg. Toch zijn er schaduwkanten. De enige, echte winkelstraat - de Vischpoort- Groots opgezet is het Feithenhofje gebouwd in 1747. Hier is de ingang te zien aan Ledige Stede, (foto: Ruurd Berends) Het is een vierkant complex met een monumentaal hoofdgebouw, dat zonder tuin niet zou misstaan als een stadspaleisje op één van de hoofdgrachten in Amsterdam. De bijgebouwen zijn veel lager dan het hoofdgebouw. straat - heeft wel erg veel van zijn schoonheid verloren door de diverse reclameuitingen. Reclame zou uit het stadje - behalve uithang borden - verbannen moeten worden. Het stadje is zo klein, dat het totaal ongeschikt is voor het hedendaagse autoverkeer. Er is een prachtig parkeerterrein buiten de vestingstad - het is ongeveer 100 meter lopen -, waar gelukkig velen gebruik van maken, maar anderen rijden gewoon het stadje in. Doordat er historische bestrating ligt maakt het auto verkeer ooknog eens een hels kabaal. Verder willen steeds meer inwoners inpandige parkeergelegenheid scheppen. Het is een druk die steeds groter wordt. Ook het autoverkeer zou er geweerd moeten worden. Dat geldt zelfs voor de inwoners van Elburg. Het parkeerter- rein is groot genoeg voor zowel bezoekers als ook voor bewoners. Na verwijdering van de vele reclame en na de wering van al het autoverkeer zou Elburg pas echt een middeleeuws 'bonbonnetje' zijn. H. Tulleners is publicist te Amsterdam, en organi seert lezingen en excursies.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 43