Elburg: een middeleeuws kleinood Hans Tulleners Nederland telt vandaag de dag 337 beschermde stads - en dorpsgezichten. Heemschut wil zo'n door de Monumentenwet beschermd gezicht laten zien. In dit nummer: Elburg in Gelderland, sinds 1967 een beschermd stadsgezicht. december 2001 Heemschut 39 Een poortje wees de weg naar een synagoge. Op het bordje links staat te lezen. De synagoge werd op 19 januari 1855 ingewijd. Er woonden toen ongeveer 100 joden in Elburg. Slechts enkelen van hen overleefden de nazi-terreur van '40-'45, daarom werd de synagoge na 1945 overgedragen aan de gemeente Elburg. De tekst boven de poort betekent: wij wandelen in gezelschap ten huize Gods. (foto: Ruurd Berends) Gemeentemuseum met wisselende tentoon stellingen. De ommuring kende ook een gracht eromheen. Die is gedempt. In 1580-1592 kwamen er aarden fortificaties omheen en een wal met vier bastions. Deze buitengracht is goed bewaard gebleven. Het formaat van het eigenlijke stadje - het kreeg stadsrechten in 1233 - is opmerkelijk klein. Het stadje is niet groter dan 250 meter bij 350 meter. Op dit ietwat uitvergrote schaakbord staan 438 gebouwen. Onder monumentenzorg vallen Vanaf de toren is goed de rechthoekige structuur van Elburg te zien uit 1392-1396. Voor die tijd lag het stadje meer richting Zuiderzee, zichtbaar achteraan. Vandaag de dag is het ingekrompen tot Veluwemeer. De rechthoekige plattegrond is goed bewaard gebleven. In de vorm van een vierkant 'bonbonnetje' - klein maar fijn - ligt Elburg op een aanzien lijke afstand van de voormalige Zuiderzee, die carré-vorm verwijst naar de uiteindelijk Romeinse oorsprong van Elburg; een Romeins castrum (legerplaats) was vierkant. Omdat het stadje last had van stormvloeden, is het verplaatst meer landinwaarts in 1392-1396. Grote man van de uitvoering van dit plan was Ar ent thoe Boecop, rentmeester van de Veluwe. Het oudste monument van dit stadje is dan ook het middeleeuwse stratenplan uit die tijd. Aan dit rechthoekige patroon is sindsdien eigenlijk nauwelijks iets veranderd. Het doet een beetje denken aan New York. Vanuit de lucht of op een plattegrond is goed te zien dat de rechthoek min of meer in vier kwar tieren wordt gedeeld door twee straten. Van zuid naar noord zijn dat de Jufferstraat en de in het verlengde daarvan liggende Vischpoort- straat. Van oost naar west is dat de Beekstraat. Deze straat kent in het midden een wel erg smal grachtje: de Beek. Het is ook maar 40 centime ter diep. Voor het zicht is het prachtig, dat er aan beide zijden sinds de vorige eeuw leilinden staan. De plattegrond is net een schaakbord. Het stadje kreeg in diezelfde periode een ommuring met drie rondelen. Dat zijn waltorens in de vorm van een halve cilinder voor de stadsmuur uitgebouwd. In een veel latere periode zijn er woningen gebouwd in die rondelen. Tevens zijn er tijdens de verdichting van de bestaande stad eenvoudige muurhuisjes gebouwd. Deze werden gebouwd tegen de stadsmuur en waren dus blind van achteren. Op meerdere plaatsen (Oosterwalstraat, Westerwalstraat en Zuiderwalstraat) zijn die minihuisjes - erg ondiep - terug te vinden. Vischpoort Een deel van de middeleeuwse ommuring is gesloopt, maar grote delen staan gaaf overeind. Een onderdeel van de ommuring was de Visch poort uit 1396. Er waren vier van deze poorten. Drie zijn er gesloopt. Pas in 1592 - op een sluitsteen is in de poort dit jaartal te zien - werd de Vischpoort veranderd in een poortgebouw. Vandaag de dag is de poort deel van het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 41