S Hodenpijl 38 Heemschut Een van de laatste nog oorspronkelijke spiegel- klamp-luiken van De Karpershoeve. De overige zijn vervangen door doe-het-zelf exemplaren, goedbedoeld maar niet passend. onroerend goedwaarde). Subsidie of een tege moetkoming via de belasting is mogelijk. Het ligt in de bedoeling van de huurder volgend voorjaar buiten timmer- en schilderwerk te laten verrichten. Heemschut zal in samen spraak met betrokkenen toezien, dat dit op de juiste wijze gebeurt. Als laatste object wordt de herenwoning Hodenpijl in Schipluiden bezocht. Een ruim opgezette boerenwoning, die nu voornamelijk 19de-eeuws overkomt maar wel eens bedui dend ouder kan zijn. Het adellijk geslacht Hodenpijl gaat terug tot op de middeleeuwen en stichtte onder andere in 1711 de Karpers hoeve in Maassluis! Ook Hodenpijl is waarschijn lijk over het hoofd gezien. Grotendeels omzoomd door groen en van buiten zeer sober vormgegeven, is dat wel te begrijpen. Wie echter, zoals Heemschuts technisch adviseurs, de indrukwekkende opkamer in Empire-stijl heeft gezien, zal met hen van mening zijn dat ook hier in Schipluiden een 'vergeten monu ment' staat. Overigens zijn ook de met zuilen ondersteunde keldergewelven heel bijzonder en bevat Hodenpijl tal van andere interessante details. In dit geval is al enig bouwhistorisch onderzoek verricht. De gemeente heeft zich ook voorstan der van bescherming getoond en evenzo de historische vereniging. Heemschut bezoekt Hodenpijl in oktober met de interieurdeskundige van de Rijksdienst dr. Eloy Koldeweij. Laatst- De oorspronkelijke schouw in de opkamer van Hodenpijlde pilasters zijn mogelijk 17de- eeuws, de invulling is van later datum. genoemde heeft al aangegeven, dat een opka merinterieur uit de periode vlak voor de Franse bezetting hoogst zeldzaam is. Het wachten is natuurlijk op zijn eindoordeel na het bezoek. Ook bij deze aanvraag is Heemschut gangma ker en zet het zich in om nog meer steun voor bescherming te werven. Hodenpijl gaat eerdaags in andere handen over en vanuit het standpunt, dat monumentenbelang eigenaarsbelang is, zal Heemschut zich vanzelfsprekend ook met de nieuwe eigenaar in verbinding stellen. Er staan in Zuid-Holland meer oude boerde rijen op de tocht, waarover in latere uitgaven van Heemschut meer. Uit de hier geschetste gevallen blijkt naar aanleiding van de Karpers hoeve, dat ook een status als beschermd rijks monument nog niet meteen zorgvuldig beheer en behoud tot gevolg heeft. Na het verwerven van deze bescherming voor de Vlierwoning en Hodenpijl zal Heemschut dus attent moeten blijven op de verdere ontwikkelingen. Drs. L. van derMeule is PR-medewerker van Heemschut Zuid-Holland. december 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 40