december 2001 Heemschut 37 diepgaander bouwhistorisch onderzoek beplei ten om met des te meer gegevens de status beschermd rijksmonument te kunnen aanvra gen. Hiermee zal het voor de eigenaar een stuk gemakkelijk worden - tenminste in financiële zin - behoud voor hem haalbaar te maken. Er lijkt haast geboden met die aanvraag, want er wordt tevens in het Westland gepraat over de aanleg van een nieuwe regionale weg. Er liggen twee varianten ter tafel, waarvan er een zo ongeveer recht over de Vlierwoning loopt. Wordt voor de andere route gekozen, dan is het de bedoeling de eeuwenoude boerderij op te nemen in een groenstrook. Heemschut is natuurlijk voorstander van deze laatste variant. Bij de aanvraag voor rijksbescherming zal ook de steun van gemeente, provincie en plaatse lijke/regionale historische vereniging worden geworven. Heemschut neemt het voortouw, maar hoe meer neuzen dezelfde kant uit wijzen hoe beter! De Karpershoeve De tweede inspectie betreft de al eerder bezochte Karpershoeve in Maassluis. Met de beste bedoelingen is hier door de huurder onoordeelkundig herstel gepleegd, met name aan de authentieke kruisvensters en luiken met beslag, die uit 1711 dateren. De Kaïpershoeve is een beschermd rijksmonument, maar lijkt door zijn afgelegen ligging en het feit dat juist het fraaie voorhuis van de weg is afgekeerd een beetje aan de aandacht te ontsnappen. Door gezondheidsproblemen lijkt de betrok kenheid van de bejaarde eigenaar gering en het is maar de vraag of diens zaakgelastigde en de huurder goed op de hoogte zijn van hun verplichtingen en rechten. Inderdaad is zorg vuldig herstel duurder, maar zo blijven wel monumentwaarden in stand (en daarmee Het stucplafond uit de Franse tijd in de opkamer van herenwoning 'Hodenpijl' te Schipluiden. rondleiding door de boerderij te verzorgen. Hierbij vallen de laatgothische sleutelstukken in het voorhuis uit de tweede helft van de 16de eeuw op, maar ook de ongeveer een halve eeuw jongere consoles in de hoge opkamer trekken de aandacht. In dit vertrek bevindt zich ook een gedeelte van een bedstedewand, vermoedelijk uit de 18de eeuw. De stallen voor de koeien, paarden en varkens hebben nog hun volledig authentieke inrichting. De technisch adviseurs zijn van mening dat het hier om een zogeheten 'vergeten monument' gaat: over het hoofd gezien tijdens de inventarisatie in de jaren '60 van de vorige eeuw. De eigenaar, geboren en getogen op de boerde rij laat weten op zich geïnteresseerd te zijn in het behoud daarvan, alleen de wegen daartoe zijn hem onbekend. Heemschut Zuid-Holland zal allereerst een Het van de weg afgekeerde voorhuis met de uitgebouwde, hogere opkamer. Het deurkalf van 'De Karpershoeve' te Maassluis, met de stichtingsdatum en de initialen van de stichters/eigenaars.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 39