Invulling binnenstad Fo Kang Shan tempel in Amsterdam Rechtzetting Heemschut 35 Object en locatie: Voorstraatshaven, Dordrecht Architecten: Arthur Broek en Han DickeDordrecht Het betreft de achterzijde van een pand, waar van het voorhuis en voorgevel art-nouveau architectuur is en dat gelegen is aan de oudste straat van Dordrecht: de Wijnstraat. De achter gevel was in een latere periode geheel verziekt. Het pand is - met behoud van alle stijlelemen ten en details - heringericht tot appartementen met een terugliggende studio op het dak. Ontwerp en kleurstelling is eigentijds en vormt een boeiend contrast met het naastliggende pand 'De Vinckenborgh' (oorspronkelijk 15de eeuws), rechts in beeld. Hans Bollebakker, voorzitter Heemschut Zuid- Holland. Object en locatie: Zeedijk, Amsterdam Architect: Fred Greven Ik heb alleen naar invullingen Amsterdam gekeken, tenslotte woon ik daar en de binnen stad is groot genoeg voor nieuwe wereldarchi tectuur. Maar waar bevindt zich die architec tuur van wereldklasse dan? Dat wordt heel lang nadenken of wandelen. Hier heeft de bouw kunst sedert zo'n honderd jaar geleden stilge staan, lijkt het wel. Ooit geroemde nieuwbouw, zoals het Nieuwinarktgebied en de Letteren faculteit, lijkt na jaren truttig en verouderd. Ik denk dat de Zwanenburgwal van Paul de Ley zo'n beetje het beste nieuwe van de stad is. Niet spectaculair, wel heel erg goed. Ook het groene NEMO van Renzo Piano, bij het Scheepvaart museum, waardeer ik zeer, al is het in Heemschut-kringen omstreden. Het is niet zo maar een goed gebouw, maar een verrijking van het stadsgezicht. Mijn echte nummer één wordt de boeddhisti sche Fo KangShan tempel aan de Zeedijk. De eerste in Europa die volgens de principes van traditionele Chinese bouwkunst gebouwd is. Het is een geweldige nieuwe invulling in een van de oudste straten van de stad. Het is misschien geen toparchitectuur, ik heb wel eens verfijnder gedetailleerde Chinese tempels gezien, maar het gebouw is perfect van schaal, Als gevolg van misplaatsing vindt integrale herplaatsing plaats van stellingen, behorend bij het artikel 'Kasteel Nederhemert een bouwhistorisch topmonument (Heemschut oktober 2001). In dit artikel worden de stellingen van de auteur - Hans Bollebakker - ten onrechte aan dr. A. van Drunen toegeschreven. De stellingen van Van Drunen worden in het februari-nummer van 2002 afgedrukt. De stellingen van Hans Bollebakker worden hieronder weergegeven. Stellingen Hans Bollebakker 1) De kanjerregeling is eenmalig; de huidige subsidieregeling voorziet niet in partiële restauratie en werkt uitstel en daardoor toenemend verval in de hand, met als ultieme consequentie sloop. 2) Wachten tot al het geld beschikbaar is, is gelijk aan het wachten op Godot: namelijk vergeefs. Het is noodzaak om een specifieke clausule aan de subsidievoorwaarden toe te voegen waardoor althans cascoherstel kan plaatsvinden, zonder dat de rest tegelijk - en misschien wel nooit - wordt aangepakt. 3) Het in schoonheid laten vergaan is geen aanlokkelijk perspectief omdat het object dan op den duur verdwijnt. 4) Een monument geschikt maken voor een nieuwe functie mag niet ten koste gaan van de bouwkundige en bouwhistorische kwaliteiten. Exploitatietekort voor gebouwen die bouwhistorisch van eminent belang zijn, voert dan tot compromitterend compromis. Een museale functie - het gebouw als bouwhistorisch artefact - is dan de aangewezen oplossing. Een adequate subsidiëring is noodzaak. 5) Als de bedoeling van de monumentenzorg is de wordingsgeschiedenis van mensen zichtbaar te maken dan is de huidige restauratieopvatting (herstel van datgene wat aanwezig is) interessant. Als het de bedoeling van de monumentenzorg ook is om specifieke cultuuruitingen in stand te houden dan volgt daaruit dat in sommige gevallen reconstructie onontkoombaar wordt, onder voorwaarden dat voldoende aanwijzingen daarvoor voorhanden zijn. 6) De tijdens het vooronderzoek verkregen bouwhistorische informatie, dient bij de uitvoering van het werk aangevuld en opnieuw geïnterpreteerd te worden. Bij restauraties dient in de subsidievoorwaarden daarmee verplicht rekening gehouden te worden. Voorts is in hetzelfde artikel op pag. 9 een mis stelling opgetreden m.b.t. de Van Berkels. Deze hebben nimmer op kasteel Nederhemert, daaren tegen wel in Den Bosch de scepter gezwaaid. Gelezen moet worden: In Den Bosch zwaaiden de tot de Brabantse adel behorende Van Berkels - ondermeer bewoners van het niet meer bestaande kasteel Coudenhove - mede de scepter. een enorme verrijking van de omgeving, zeker in dit Amsterdamse China Town en is nu al historisch waardevol. Bert Franssen. december 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 37