Woonhuis aan de Zeedijk Lutke Nieuwstraat Verdiepte winkelstraat 34 Heemschut december 2001 Object en locatie-. Mariënburgkwartier (o.a. Marikenstraat en Mariënburgkapel), Nijmegen Architect: Sjoerd Soeters Jaar: 2000 Een halve eeuw na de wederopbouw van het Nijmegens centrum bleken de brede, rechte winkelstraten niet meer te voldoen aan de wens van de moderne bezoeker: kleine rondjes lopen. Stedenbouwkundige Soeters loste dit probleem radicaal op door zo'n rechte straatwand te doorbreken en een nieuwe 'verdiepte' twee- laags winkelstraat aan te leggen, de Mariken straat. Naast de winkel/wandelfunctie vormt deze straat ook de verbinding met een plein, waarop de laatgotische Mariënburgkapel sinds de oorlog in een lege ruimte stond te vereenza men. Ook hier verdwenen wederopbouwpan- den en verrezen twee nieuwe pleinwanden, die in hoogte een antwoord geven op de monu mentale kapel en verder de bezoeker een beschermd pleingevoel geven. Architectonisch voegen de straat- en pleinwanden met de perceelsgewijze ordening zich moeiteloos in de bestaande architectuur. De kapel vormt nu op haar natuurlijke verhoging een 'landmark' die haar uitstraling op verdere stadsvernieuwingen niet zal missen. Een kanttekening betreft de sokkel van de kapel die in de verhoogde plein bestrating is verzonken, echter wél in het zicht is gelaten. Rui Koning, PR-medewerker Heemschut Gelderland. Object en locatie: Pand aan Lutke Nieuwstraat 3, Groningen Architecten: Tony Fretton en Lex van Helden Aannemer: Siersma Bouw, Leek In het kader van de Blue Moon-manifestatie in Groningen zijn dit jaar drie panden ontworpen door bekende buitenlandse architecten, gebouwd op verwaarloosde plekken in de binnenstad. Eén daarvan, in de Lutke Nieuwstraat nummer 3 past qua schaal, vormgeving en kleur in zijn historische en karakteristieke omgeving. Het pand bevat twee tweekamerwoningen. De bovenste etage heeft rondom ramen, waardoor je een prachtig uitzicht hebt. Op de begane grond bevindt zich een berging achter een geelgeschil- derde bedsteewand, een kopie van een oude bedsteewand in een huis aan de Hoge der Aa. Het idee is van Tony Fretton, een Engels archi tect en hoogleraar in Delft. Object en locatie: woonhuis aan Zeedijk 30, Amsterdam Architect: Niel Kesper Opdrachtgever/bouwbegeleider: Bureau de Binnenstad BV Aannemer: P. Gertelman BV Oplevering: augustus 2001 In de bocht van de Zeedijk staat temidden van oude en jongere architectuur het pas opgele verde maar nog net niet voltooide pand Zeedijk 30. Met een historiserende vormentaal is een eigentijds en toch goed harmoniërend woon huis gebouwd. De hoge pui met hoekpilasters en smalle middenrisaliet, de klassieke lijsten boven de vensteropeningen, de brede kroonlijst en de zorgvuldige afwerking geven de gevel een voorname uitstraling. Ook het ontwerp van de direct aan het water grenzende achtergevel verkreeg speciale allure door grote bogen van de loggia's. De ronde vormen refereren aan pakhuisdeuren. In het interieur is het beschil derde houten plafond uit de vroegere bebou wing opnieuw aangebracht. De Commissie Heemschut Amsterdam. Tineke Vooijs, PR-medewerker Heemschut Groningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 36