Priisvraae Nieuwbouw W'nke| me.t lis vraag in nistorische omgeving J bi XL Universiteitsmuseum Utrecht bovenwoningen Plan Polstraat De Kerstprijsvraag van de redactie 'Een goed voorbeeld van nieuwbouw in een historische omgeving' heeft acht inzendingen opgeleverd, die meedingen naar de prijzen, die de redactie zal toekennen. Het zijn alle originele nieuwbouwprojecten, die de toets der kritiek redelijk kunnen doorstaan. In het volgende nummer van Heemschut de keuze van de redactie met een korte motivering. december 2001 Heemschut 33 Object en locatie: Universiteitsmuseum, Lange Nieuwstraat, Utrecht Architect: Koen van Velsen Jaar: 1996 In de stad Utrecht kun je op een plek in één oogopslag twee voorbeelden zien van zowel geslaagde als mislukte inpassing van moderne architectuurin een monumentale omgeving. Die plek is aan het einde van de Lange Nieuwstraat, wanneer je met de rug naar het toch heel mooie pand van de Fundatie van Renswoude gaat staan. Aan de linkerkant verrijst een beschamende architectonische miskleun van verkleurd en vervuild beton, waarover maar beter zo min mogelijk gezegd kan worden. Schuin daartegenover staat een bijzonder geslaagd voorbeeld van hoe in een historische omgeving een ultramodern gebouw kan worden geplaatst zonder te botsen met de omliggende eeuwenoude panden. Het gaat om het in 1996 voltooide Universiteitsmuseum van architect Koen van Velsen. Hoewel het met zijn volledig glazen gevelwand en horizontale houten latwerk een compromis loos modern gebouw is, en dus op geen enkele manier geprobeerd is een quasi-historisch gebouw neer te zetten, past het op een volko men natuurlijke en harmonieuze wijze in zijn omgeving. Door zijn transparantie en het gebruik van lichte materialen is voorkomen, dat het een massief en gesloten gebouw werd, dat door zijn forse omvang de direct daarnaast gelegen kleine, lage 17de-eeuwse arbeiders woningen volledig zou hebben weggedrukt. Kortom, een modern bouwwerk dat respect toont voor zijn omgeving. Maarten hemmens, PR-medewerker Heemschut Utrecht. Object en locatie: Polstraat, appartementencomplex (links op de foto), Deventer Architect: Jo Crépain De Polstraat behoort tot de oudste straten van Deventer. Het straatprofiel is smal, de bebou- t Object en locatieVoorstreek 91, Leeuwarden Architecten: P.J. Walen i.s.m. R. Hofstra Jaar: 1996 Het ontwerpen van een modern pand in een historisch stadsbeeld is misschien wel de meest prikkelende opgave die een architect zich kan wensen: Zoek en vind het uitgebalanceerde contrast tussen oud en nieuw. Op het eerste gezicht eikaars tegenpolen, echter het gemeen schappelijke bindt hen. Bij dit pand represente ren de gehanteerde maten en verhoudingen de oude tijd, de materialen en de welhaast machi nale ornamentiek ademen de geest van de late 20ste eeuw. Let op de uitkragende vensters, de geprononceerde dakrand en de felsnaden. wing hoog, aaneengesloten en monumentaal. Dat geeft de straat een besloten, intiem karak ter. De bouw van een school met voorplein in de jaren vijftig verstoorde het straatbeeld. De school is inmiddels gesloopt. Dankzij het ontwerp van de Belgische architect Jo Crépain heeft de straat zijn bijzondere karakter weer terug. Crépain nam de histori sche omgeving als uitgangspunt en als 'onder legger' voor zijn ontwerp. De nieuwbouw staat in de historische rooilijn, sluit in maat en schaal aan op de omgeving en bezit een verfijnde combinatie van materialen, afmetingen en kleuren. Mariëtte Polman

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 35