Korte berichten Steenfabriek IJsselformaat handvorm Biezeveld Rijnformaat handvorm levert' Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. Steenfabriek Biezeveld B.V. BURGERS BRICK Ook voor Uw jonge monumenten! Brickburgers BV specialiteiten in baksteen 29 Vervolg van pag. 21 Paus Innocentius IV Omdat Zwaag een vroege bewoningsgeschie- denis kent en de kerk tevens aan Sint Maarten is gewijd, de populairste heilige tussen de 8ste en 12de eeuw, is het mogelijk dat hier eerder inderdaad een houten godshuis stond. Hier voor bestaat echter geen wetenschappelijk bewijs. Feit is dat Zwaag als dorp al vóór 1243 bestond. Het wordt als zodanig genoemd door Paus InnocentiusIVdie tussen 1243-1254 de bezittingen van het Sint Nicolaasklooster in Hemelum in Friesland bevestigt. Daartoe behoorden landerijen, huizen en bezittingen in verschillende West-Friese dorpen, zoals in Swage. Waarom het klooster een deel van haar bezittingen helemaal in West-Friesland had? De toenmalige Zuiderzee had wellicht nog niet haar volle omvang bereikt en de beide provin cies vormden dus nog één Friesland. De contacten waren ook hecht doordat het kloos ter in Hemelum door de Abdij van Egmond was gesticht. Mogelijk stond de abdij een deel van haar eigen bezittingen aan het nieuwe klooster af zodat het van inkomsten verzekerd was. Zwaag zou dan tot de bezittingen van de Abdij van Egmond en in dat geval mogelijk ook tot de nalatenschap van de missionaris Willibrord hebben behoord. De abdij had die in bezit gekregen door toedoen van de Graven van Holland, waarmee het nauwe contacten onderhield. Over de kerstening van Zwaag in de vroege Middeleeuwen bestaan geen historische feiten, wel over de directe omgeving. De vroegere kapel in Wognum was in elk geval in de 8ste eeuw gesticht. Het op steenworp afstand gelegen dorp Westwoud had een tufstenen 'Heidens kerkje' dat, naar men veronderstelt, een heiligdom als voorganger had.* Met de huidige kerk bezit de Hervormde Gemeente Zwaag-Risdam een uiterst belang rijk gebouw voor de geschiedenis van Zwaag. Wellicht kan archeologisch onderzoek in de toekomst uitsluitsel geven of de kerk in oorsprong een Willibrordskerk is. Wie weet springt vanuit het binnenste van de terp dan vanzelf ook weer de Germaanse god Wodan tevoorschijn. In 2002 verschijnt bij de gemeente de publica tie over de geschiedenis van de kerk en het dorp Zwaag. Drs. O. van der Klooster is architectuurhistorica en adviseur kleur en materiaal. De oudst bekende bron, waarin sprake is van een kerk in Zwaag dateert van 1316. Dat jaar schenkt Willam, pape van Swaagh zijn landerijen aan de Abdij van Egmond KNOB Utrecht Op de ALV van de KNOB op 21 april in Amsterdam heeftprofdr.G.J. Borger het voorzitterschap van de KNOB overgedragen aam mr. C.J.D. Waal, onder meer oud-wet houder van Leiden, oud-burgemeester van Deventer en jarenlang lid van de Rijks commissie voor de Monumenten en van de Monumentencommissie van de Raad voor Cultuur. SBN Aan het eind van dit jaar legt mr. G. W. van Herwaarden het voorzitterschap van de Stichting Bouwhistorie Nederland neer. Medio 2002 treedt ir. J. vanNiekerk, hoofd Bureau Monumentenzorg Amsterdam aan als de nieuwe voorzitter. Drs. KJ. Steehouwer neemt tijdelijk waar als voorzitter. Prijs voor Oud-Nederlandse Vaartuigen Amsterdam Op 30 oktober heeft Z.K.H. Prins Bemard in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de Cultuurfonds Monumenten Prijs uitgereikt aan de Stichting Oud-Nederlandse Vaartuigen voor haar inzet voor het behoud van oud- Nederlandse vaartuigen. 5 Fabriek van handvormstenen en plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon 0418-631719 B.g.g 077-4742920 specialiteiten in baksteen St. Jozefweg 66b, 5953 JP REUVER (NL) Postbus 4790, 5953 ZK REUVER (NL) Tel. 077-1742920, fax 077-4745170. december 2001 Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 31