december 2001 Heemschut 27 nen eigenkerk van het bisdom Utrecht te maken, dat haar kerken óók aan Sint Maarten wijdde. Dit bisdom was immers óók door Willibrord gesticht en voerde Sint Maarten als patroonheilige. Het architectuurhistorisch onderzoek heeft een ontstaansgeschiedenis van de kerk in de 8ste eeuw niet aangetoond. Dat is ook moeilijk aangezien hout geen duurzaam materiaal is. Vanaf de 11 de eeuw werden de houten zaalkerkjes vervangen door tufsteen en vanaf de 12de eeuw ook door baksteen. De kerk blijkt wel een kleinere stenen voorganger te hebben gehad. Het koor, het schip en de toren van de huidige Sint Maartenskerk zijn in afzonderlijke perio des tot stand gekomen. Het versmalde gotische koor met driezijdige afsluiting is het oudste gedeelte van de kerk en dateert uit omstreeks de 13 de eeuw. Het bestaat nog voor een deel uit tufstenen die een vroegere bouwdatum sugge reren, maar de bouwstijl laat een eerdere date ring niet toe. Mogelijk zijn ze hergebruikt. De romaanse rode zandstenen nis in de zuidmuur met twee rondboogjes en een verdeelzuiltje waarboven de letters AV Aqua en Vinum: water en wijn), kan vóór de 13de eeuw zijn vervaardigd. Zeldzaam zijn de rode zandstenen trapeziumvormige dekzerken, door een conser vator van het West-Fries Museum tussen de 9de- en 12 de eeuw gedateerd, maar het type werd tot omstreeks de 15 de eeuw gemaakt. Eén ervan komt overeen met een dekzerk van de Abdij van Egmond, vermoedelijk van het graf van de abt Gerard van Ockenburg, die in 1424 stierf. De in een Duitse steenhouwerij vervaar digde dekzerken zijn gedecoreerd met gebeeld houwde christelijke symbolen zoals cirkels, kruizen en kromstaven en voorzien van een steenhouwersmerk. Ze bedekten vermoedelijk de verdwenen sarcofagen van de priesters van de kerk. Bijzonder zijn de primitief gestoken schalkbeeldjes van het gewelf in de koorafslui ting, waarvan de betekenis niet geheel duidelijk is. Het zijn twee figuurtjes met opgeheven armen boven een zon met neerwaarts gerichte stralen. Het zijn de enige voorstellingen uit de roomse periode die bewaard zijn gebleven. Marijtje Hofland Na de reformatie in 1573 is het koor opnieuw ingericht. De schitterende eikenhouten preek stoel met ingelegd ebbenhout dateert van 1659. Het memoriebord uit 1748 memoreert juffrouw Marijke Hofland. Zij schonk de Hervormde De Nederlands Hervormde Kerk van Zwaag. Foto RDMZ. Gemeente onder meer twee koperen lezenaars en een zeer fraai doophek met haar familiewa pen. Het vijf traveeën lange schip van omstreeks de 15de-16de eeuw vervangt een korter schip van twee traveeën dat nog niet op de huidige toren aansloot. Het is voor een deel gebouwd met oude kloosterstenen die vermoedelijk van dit oudere schip afkomstig zijn. Aan de hand van de telmerken kan de kapconstructie omst reeks 15 50 worden gedateerd, maar het tonge welf werd in 1749 verbouwd blijkens de geschilderde inscriptie: I.K Spoor, D.C. Kuyn, K.D. Timmerman, 1749. De aanvankelijk losstaande vierkante toren dateert uit de eerste helft van de 15de eeuw en is met kleinere bakstenen gemetseld. De westzijde wordt gedeeltelijk aan het zicht onttrokken door het aangebouwde schip. Op de oude luidklok van Steven Buitendiic staat het opschrift: Dum trahor Andite - voco ad Gandia vite 1468: Luistert als ik getrokken word, ik roep U tot de vreugde van het Leven. Vervolg op pag. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 29