Steenbakkerij Randwijk Anno 1839 Nieuwe uitgaven Maakt alle soorten vormen en stenen zoals: - Vechtformaat - Rijnformaat - IJsselformaat De nog enige klassieke - Hilversumsformaat steenbakkerij waar het - Romaansformaat gehele productie pro- r - - Lilliput 1 ces ambachtelijk wordt x - Lilliput 2 uitgevoerd. - Kloostermop - Friese drieling Dat maakt ons tot dè - Kraalstenen specialist en fabrikant - Keelstenen van restauratiestenen - Tekst- en ornament en bijzondere soorten stenen geëngobeerd voor geheel Europa. - glazuren Wilt u meer informatie? Anne-Marie ten Cate Tel.: 026 47 22 389 ofwww.steenbakkerij-randwijk.nl of e-mail: steenbakkerij.randwijk@wolmail.nl NAi-agenda De jaarlijkse agenda van het Nederlands Architectuur Instituut staat dit jaar in het teken van de Wederopbouw. Helaas komt de agenda altijd net iets te laat, zodat hij niet in een eerdere aflevering aangekondigd kon worden. De maquettes, foto's en tekeningen zijn schetsen van een nieuw begin, gebouwen die al geschiedenis waren voordat ze af waren en die nu de monumenten van onze jeugd vormen, schrijft Aaron Betsky, de directeur van het MAi in het voor woord. Lonneke Bakkeren schrijft een inleiding over het ontstaan van de wederopbouwarchitectuur, geeft de verschillen in stromingen (traditionalisten versus modernen) per regio en beschrijft de beper kingen die door de centrale over heid en de verschillenden instan ties werden opgelegd. RotterdamNAi-uitgevers, 2001. 132 p. ISBN 90 5662 226 9 Prijs f37,50. Architectuur in Europa In de uitgave Oog voor architectuur in europa, een "petit tour" door de geschiedenis', geschreven door prof. dr. Nico Nelissen, worden wij meegenomen op een architectuur- reis door Europa. In het boek worden vijfentwintig architectuur projecten beschreven die illustra tief zijn voor de westerse cultuur geschiedenis. De bouwwereken worden in hun context beschreven en afgebeeld; tegen de achter grond van tijd, geschiedenis en plaats, hoe ze tot stand zijn gekomen, hoe ze zich hebben ontwikkeld en hoe ze functioneren vandaag de dag. Nelissen noemt dit 'gecontextualiseerde architec tuur', bouwkunst bekeken vanuit de architectuur, kunstgeschiede nis, politiek, stedenbouw, bestuur, maatschappij en cultuur. Om architectuur beter te leren bekijken en begrijpen heeft Nelissen een octogoon ontwik keld, de belangrijkste constitu erende elementen van een archi tectuurplan. Te weten: Opdracht gever, programma van eisen, de plaats, wet en regelgeving, techni sche mogelijkheden en materialen, kosten, ecologische aspecten en de voorkeur voor een bepaalde vorm geving. Deze verschillende elementen worden in het kort toegelicht. Een plan kan worden gezien als de resultante van een aantal goed herkenbare elemen ten. Daarbij heeft Nelissen vijfentwin tig regels ontwikkeld die men kan hanteren bij het bekijken van gebouwen in hun omgeving. Aan het eind van ieder hoofdstuk staat zo'n regel uitgelegd. Deze regels vormen de grondslag voor het ontwikkelen van een architectoni sche gevoel. Regels als 'let op het licht, de ornamenten,' en 'let op waar de entree ligt'. In het boek reizen we van de Atheense Acropolis, via villa Rotonda in Vicenza en Pare Guel in Barcelona naar de DRU- IJzergieterij in Ulft. Het hierboven beschrevene komt allemaal wat theoretisch over. Daar merk je in de opstellen eigenlijk weinig van, alhoewel op iedere object het ontwikkelde octogoon wordt gelegd en het volgens die methode wordt be schreven. Nelissen schrijft bijzon der enthousiasmerend, uitnodi gend en informatief. Het boek bevat weinig afbeeldin gen per object, dat is jammer. Van Nelissen moeten we dus echt op pad, nadat we in het boek ter voor bereiding de betreffende passages hebben gelezen. Nijmegen, 2001. 191 p. ISBN90 9015043 9. Heemschutlezers kunnen het boek bestellen (winkelwaarde f 60) tegen het speciale tariefvanf40, of 18,50 (exclusief verzendkosten) bij de auteur prof. dr. N.J.M. Nelissen, Rode Kruislaan 182, 6525JP Nijmegen. Tel 024-3556708.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 23