Side by site bef Heemschut 19 Gemaal Cruquius Haarlemmermeer Bij het ge meentebestuur van Haarlemmer meer hebben wij onze bedenkin gen laten weten tegen het inmid dels vierde bouwplan bij gemaal Cruquius aan de Ringvaart. Eigenlijk is Heemschut ook bij dit plan nog steeds de mening toege daan die het ook in 1978 al ken baar heeft gemaakt bij het toen malige gemeentebestuur van Haarlemmermeer: 'een te groot schalige nieuwbouw, die van verre zichtbaar is, detoneert in het gave landschap, dat gekenmerkt wordt door het samenkomen van Spaarne en Ringvaart'. Tot zover kunnen wij ons bezwaar van toen vandaag weer kopiëren. De poging, die in het huidige ontwerp gemaakt is om in de nieuwbouw dezelfde rondingen aan te brengen als die welke het gemaal zelfheeft, mag dan op zich prijzenswaardig zijn, maar de massaliteit en de hoogte zijn in geen enkele verhou ding met de verdere kleinschalige bebouwing ter plekke. Ze drukken het gemaal zelfs weg, zodat de imitatie geen enkele rol meer speelt. Over het behoud van de silo, een overigens uniek histo risch relict uit de graantijd van de Haarlemmermeer, valt pas een oordeel te vellen als herbestem ming en restauratie een definitie ver vorm hebben gekregen. Wel verwijzen we naar het pleidooi van de Rijksdienst Monumentenzorg van 1997, om de onvermijdelijk heid van sloop ervan alleen dan te overwegen als erscherpe land schappelijke, stedenbouwkundige en bouwkundige randvoorwaar den zijn gesteld.' Jan-Derk Gerritsen is PR-medewer- ker van Heemschut Noord-Holland. GRONINGEN Bezwaar tegen Burger Kingreclame Groningen Ondanks de bezwaren van de Rijksdienst tegen de neon reclame-objecten aan de voorgevel van het hoofdstation heeft de gemeente Groningen inmiddels de plannen van Burger King goed gekeurd. Heemschut Groningen heeft 2 3 augustus een bezwaar schrift ingediend bij het College van BenW tegen de aan Burger King verleende monumentenver gunning. Ons bezwaar richt zich tegen de plaatsing van drie logo's uitgevoerd in neon aan de voorge vel van het gebouw, omdat naar onze mening deze reclame-uitin gen door vorm, plaats en kleur een ernstige aantasting vormen van de monumentale waarden van het pas gerestaureerde station. Bezwaar tegen sloop van pakhuis Groningen Het achterhuis van Oosterstraat 26 te Groningen is een oud pakhuis met middeleeuws muurwerk. Bij werkzaamheden in het buurhuis is een deel van de noordgevel gesloopt, waardoor ondanks ondersteuning met stem pels gevaar voor de omgeving is ontstaan. De gemeente heeft een sloopvergunning afgegeven, waar tegen de commissie op 26 oktober bij BenW bezwaar heeft aangete kend vanwege de grote monumen tale, cultuurhistorische en steden bouwkundige waarde van dit pand. Er is nooit bouwhistorisch onder zoek verricht naar de geschiedenis van Oosterstraat 26. Volgens de nota 'Toen voor straks' (vastge steld door de gemeenteraad op 19 juli 2000) zal bouwhistorisch belangwekkende bebouwing in de stad worden geïnventariseerd en zal er een bouwhistorische waar- denkaart worden gemaakt, waar mee rekening wordt gehouden bij de ruimtelijke planning. De com missie wijst erop dat in Groningen op het ogenblik zeer veel bouw kundig waardevolle objecten bedreigd worden doordat zij geen juridische bescherming genieten. Daarom verzoekt de commissie aan BenW in het bezwaarschrift niet alleen om behoud van het bedreigde pand, maar ook om de waardevolle panden in de gemeente Groningen ten minste goed te inventariseren en indien mogelijk planologisch te bescher men door plaatsing op de monu mentenlijst. Sloopplannen in Zuidbroek Zuidbroek In een brief aan BenW van Menterwolde van 26 oktober verzoekt de commissie aan de gemeente om zorgvuldig om te gaan met de bebouwing van Winschoterdiep 7/8. Op het ogenblik staat daar een karakteris tiek pand dat door sloop bedreigd wordt. De plaats van dit pand vlak bij de Zuidbroekerbrug over het Winschoterdiep is landschappelijk en stedenbouwkundig van grote waarde. Het is daarom noodzake lijk dat, wat er staat zo goed moge lijk in stand wordt gehouden. Daar bescherming door de status van monument ontbreekt, zou een vorm van planologische bescher ming moeten gelden: het aanwij zen van het gebied tot beschermd stadsgezicht of het maken van een beeldkwaliteitplan, waardoor de gewenste ontwikkeling van het gebied wordt vastgelegd. Indien er toch tot sloop en nieuwbouw wordt overgegaan, verzoekt de commissie in schaal en ritmiek aan te sluiten bij het oude gemeente huis en de nummers 9/10 en 12. Tineke Vooijs, PR-medewerker Heemschut Groningen. www.gemeentearchief.denhaag.nl Moet een website altijd een wonder van design zijn? Onzin, design moet vooral functioneel zijn, moet het kijken en zoeken vergemakkelijken en aangenamer maken. Neem nu wuni).gemeente archief.denhaag.nl. Het ontwerp is nogal basic, je kunt bepaald niet zeggen dat over iedere millimeter is nagedacht. Maar dan de inhoud. Zo kun je via een zoeksysteem foto's opvragen uit de database, die 100.000 digitale op namen bevat. In een venstertje geef je bijvoorbeeld de Vaillantlaan op. Resultaat: meer dan 250 'records' gevonden, 10 series van 5 opna men komen direct op het scherm. Oude foto's met grauwe huizen blokken uit de jaren '30, maar ook vele opnamen met frisse huizen van recente datum. In dit geval relevant, want de Vaillantlaan heeft aan het eind van de vorige eeuw een enorme gedaantever wisseling beleefd. Onder leiding vanj'o Coenen is heel wat nieuw bouw verrezen langs deze echte volksboulevard met soms archi tectuur, waar je even stil van bent. Als je op de reeds duidelijke foto klikt (250 pixels breed), komt een grote afbeelding te voorschijn plus een besteloptie. Jazeker, je kunt de foto thuis gestuurd krijgen in ieder gewenst formaat. Dat is nog eens service. Het gemeentearchief wil ook graag leren van de bezoekers: 'U kunt ons helpen met het beschrij ven van deze afbeelding. Heeft u aanvullende informatie, die ook interessant is voor anderen, dan doet u ons en anderen een groot plezier door deze informatie hier in te vullen en te versturen.' Ook dat is een voltreffer, mensen ver tellen graag iets over hun omge ving, en het bespaart werk, want veel gegevens staan er nog niet bij de illustraties. Hoe internet leuk en informatief kan zijn. Detail voorgevel westelijke galerij hoofdstation. Heemschut heeft bezwaar tegen de geplande reclamelogo's in de driepasbogen boven de ramen. Foto auteur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 21