Heemschut actief NOORD-HOLLAND Woningbouw Meer en Berg beperkt Haarlem Een open brief aan Provinciale Staten van Noord- Holland van Heemschut heeft ervoor gezorgd, dat in oktober een amendement is aangenomen, waardoor het oprekken van de stedelijke contouren tot binnen het terrein van het prachtige land goed Meer en Berg, eens provin ciaal psychiatrisch ziekenhuis, tot een minimum is beperkt. Het amendement beperkt eventuele woningbouw tot het hoofdgebouw en het zwembad. Onze jarenlange samenwerking en gezamenlijke acties met de Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg wordt hierdoor bekroond. In juni vroegen we ons in ons tijdschrift nog af, hoe de reactie zou zijn op ons bezwaarschrift tegen de villa- bouw in Velserend, het aangren zende gebied op de grens van Velsen en Bloemendaal. Dat zou ook in die stedelijke contour komen te liggen. Die reactie is nu duidelijk. Dat gaat dus niet door. Voorlopig is een provinciaal plan tot woningbouw in die gebieden aanzienlijk beperkt. Inmiddels zijn college van B en W en Park Brederode het eens geworden over het aantal wonin gen, namelijk tussen de 275 en 350, waarvan 90 in de sociale sector. Een aangepast plan is gepresenteerd. De verlegging van de stedelijke contour zal het masterplan nauwelijks beïnvloe den, denkt het college. (Naar verwachting kan in 2005 worden begonnen met de herinrichting.) We blijven waakzaam en zullen nauwlettend volgen, wat provin cie, gemeente en projectontwikke laar voor plannen beramen. Niet parkeren op Schapenweidje Monnickendam Bij B en Wvan Waterland heeft Heemschut Noord-Holland bezwaar gemaakt tegen het plan een parkeerplaats in te richten op het terrein van het Schapenweidje aan de Bernhard- laan. Dit prachtige plekje, van waaruit een prachtig uitzicht geboden wordt op de historische bebouwing en de 12de-eeuwse stadsgracht van Monnickendam ligt bovendien binnen het beschermde stadsgezicht. Alter natieven zijn er genoeg in deze historische plaats en zelfs op plekken buiten dat beschermde gezicht. Het terrein van het recre atiegebied Hemmeland bij de gelijknamige jachthaven is welis waar iets buiten het stadje gelegen maar nog beter en sneller bereik baar dan een ander door B en W voorgestelde plek bij de Nieuw- poortslaan. Het parkeerprobleem bij dit door veel toeristen bezochte stadje concentreert zich vooral op de zogenaamde bruine vloot. Toeristen komen met een touring car of met eigen auto, die tijdens de vaartocht lange tijd geparkeerd blijft staan. Hemmeland, waar een zee van meestal ongebruikte ruimte is, die vooral ook door bussen kan worden gebruikt, ligt op loopafstand, bijna naast de haven waar de bruine vloot ligt. Wijkermeer respecteren Bezwaar inzake Streekplan Noord- Holland Zuid heeft Heemschut ingebracht tegen havenaanleg in het Wijkermeer. Het ziet er voor lopig niet naar uit, dat daar binnenkort een spade de grond in gaat, al willen we daarmee niet zeggen, dat het pleit al gewonnen is voor het behoud van dit blauw/ groene gebied, waar zelfs minister Pronk achter staat. Ook staats secretaris Van der Ploeg van Cultuur heeft zich al achter ons geschaard in onze strijd voor het behoud van dit stuk Stelling van Amsterdam. In het gebied bevinden zich name lijk ook twee forten uit deze eind 19de eeuw gebouwde verdedi gingslinie rond Amsterdam. Het was de provincie Noord-Holland zelf die dit inmiddels tot het UNESCO werelderfgoed beho rende bolwerk al veel eerder op de provinciale monumentenlijst zette. Zij ging er daarbij vanuit, dat ook de tussen de forten liggende terreinen en met name de schootsvelden tot het geheel dienen te behoren. Beschermd zijn deze echter nog steeds niet, al is de provincie samen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg druk doende, dat wel zo ver te krijgen. Een onderzoek naar de noodzaak van havenontwikkeling ligt nu bij Provinciale Staten. De verant woordelijk gedeputeerde, Hen de Boer heeft verklaard: 'Ik zie de bestemming tot haventerrein vooral als ruimtelijke reservering. Er gaat pas een spa in de grond als het echt nodig is.' Een groenblauwe visie Haarlem Enige hoop, dat de provincie met de groene en blauwe contouren in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening wat zorgvuldiger zal omgaan dan ze in het verleden deed, mogen we putten uit ons pleidooi in het Platform Milieu en Water van de provincie voor een groenblauwe visie in het straks vast te stellen streekplan Noord-Holland Zuid. Onlangs heeft de gedeputeerde Ada Wildekamp (Milieu, Water, Energie en Groen) een concept visie voor de ontwikkeling van een groenblauw beleid in ontvangst genomen van het bureau Bos en Slobbers. Behalve Noord-Holland hebben ook de gemeenten Amsterdam, Zaanstad, Haarlem, Haarlemmermeer en het Regionaal Orgaan Amsterdam opdracht gegeven tot zo'n visie. Zij wordt ook breed ondersteund door de natuurbeheerders. Iedereen is ervan overtuigd in dit samenwerkingsverband, dat in het zo verstedelijkte zuidelijke gebied van Noord-Holland, het accent te veel ligt op de economische en stedelijke ontwikkeling en dat daardoor de kwaliteit van de leef omgeving wordt bedreigd. Zo heeft de provincie in dit kader al de Noorder IJ- en Zeedijk bij het IJsselmeer op de provinciale monumentenlijst geplaatst. Samen met de Milieufederatie Noord- Holland proberen wij ook de meer noordelijk gelegen dijk beschermd te krijgen. In deze discussie speelt ook de bescherming zie boven onder Wijkermeer van de Stelling van Amsterdam een belangrijke rol. Houtvaartbad behouden Haarlem Het enige buitenbad, dat Haarlem nog over heeft is het Houtvaartbad. Het zit in de proce dure van het Monumenten Selectie Project en kan wellicht Rijksmonument worden. Het is een monumentale schepping van de Haarlemse architect en direc teur Openbare Werken: Lucas Christiaan Dumont. Zijn schepping in het gewraakte Raaksplan, waar overigens het ene na het andere monument schijnt te moeten sneu velen, de Mr. Enschedé-school mag als enig Rijksmonument blijven staan. Het Houtvaartbad is ontworpen in de kubistische bouwstijl, die uit de Stijlbeweging voortkomt. Alles is er symme trisch. Het hoofdgebouw heeft een zware monumentaliteit met zijn brede trappen, geprofileerde balustrades en blokvormig waterreservoir. Het werd in 1927 gebouwd, een jaar vóór de Olympische spelen in Amsterdam, waarvoor Jan Wils toen zijn sportcomplex bouwde. De verleiding was dus groot te veronderstellen, dat Dumont in dat verband ook goede architec turale sier wilde maken met zijn ontwerp. Er zijn echter nog meer redenen om dit bad net zo terecht als het Zuiderparkbad, het Noorderbad in Utrecht, het Tuindorpbad in Hengelo e.a. op de Rijksmonumentenlijst te zetten, al was het alleen maar omdat het in Haarlem nog het enige bad is. Het Sportfondsenbad in het Frederikspark werd gesloopt en Stoopsbad werd verbouwd tot appartementen. Er is een haal baarheidsonderzoek ingesteld door de gemeente Haarlem, dat volgens insiders goede hoop geeft op een behouden toekomst van het bad. In elk geval heeft Heemschut Noord-Holland een Open Brief van de Vereniging Vrienden van de Houtvaart aan het gemeentebestuur van Haarlem, mede ondertekend en ook zelf nog een verzoek tot behoud bij het gemeentebestuur neergelegd. 18 Heemschut december 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 20