16 Heemschut december 2001 Fietspad bij Fransum (Middag). Voor bezoekers wordt het landschap toegan kelijker gemaakt door de aanleg van fietspaden langs de eigendomsgrenzen. Wel komen er sloten aan weerszijden van de paden, zodat de boeren geen last krijgen van ongewenste gasten. Volgend jaar wordt het project 'Wierden en waarden' door de provincie voortgezet en uitgebreid over heel Noord-Groningen, maar dan zonder Belvederesubsidie.J Wonen aan de Winsumer 'Vecht' In de jaren '90 ging in de provincie Groningen het project Buitenbouw van start, een initiatief van de Groninger architecten Jan Giezen, IVijbrand Havik en Juty en van der Meer. Hun doel was om in verpauperde gebieden het land schap aantrekkelijker te maken door nieuwe woningen te bouwen op plaatsen waar vroeger andere bebouwing heeft gestaan. Dit zien zij als een alternatief voor het bouwen van nieuw- bouwwijkjes bij kleinschalige dorpen. Een van de Buitenbouwprojecten was het project Wonen aan de Winsumer Vecht' van Jan Giezen. In 2000 werd dit een gesubsidieerd Belvedereproject, zodat het verder ontwikkeld kon worden als een voorbeeld voor landschap pelijk wonen in de provincie Groningen.4 De naam van het project is ontleend aan het wonen van de 18de-eeuwse Amsterdamse elite aan de Utrechtse Vecht. Met de Winsumer 'Vecht' wordt het Winsumerdiep bedoeld, dat net als de Utrechtse Vecht een locatie zou kunnen worden voor 'buitenwonen'. Uitgangspunt Het uitgangspunt van Giezen is: bouwen aan het landschap. Daarmee bedoelt hij: als je wilt, dat het landschap zijn kwaliteit behoudt, kun je het conserveren, maar indien het landschap minder waardevol is, kun je er iets aan toevoe gen of het opnieuw ontwikkelen. Voor hem zijn de dragers van het Noord-Groningse land schap van oudsher de borgen, de heerden (de grote boerderijen), de wierden en de dijken. Op deze traditionele vormen voortbouwend maakt Jan Giezen plannen voor borgwoningen, woningen in boerderijachtige gebouwen en woningen op of binnen een wierde of dijk. Hij maakt daarbij gebruik van plekken waar vroeger bebouwing is geweest, waar nog groen aanwe zig is of waar nog resten van oude wierden of dijken zijn. Voorbeeldproject Zijn werkwijze, die als voorbeeld kan dienen voor andere projecten, omschrijft hij als het vierstappenplan: - zich verdiepen in de ontstaansgeschiedenis, de dragers van het landschap vastleggen; - een landschapsplan maken; - een landschapsstructuur aanleggen of aanpassen, bijvoorbeeld een parkachtige omgeving voor borgwoningen of dijkherstel; - overgaan tot bouwen aan het landschap: ontwikkelen van nieuwe vormen van wonen. Jan Giezen heeft zich bij zijn plannen voor Wonen aan de Winsumer Vechtlaten inspireren door de vroegere bebouwing aan het Winsumerdiep. In het verleden bevonden zich aan dit kanaal tussen Winsum en Onderden- dam bij Obergum twee borgen: de Blauwborg en De Brake. Aan borg De Brake was een steen bakkerij verbonden, die bleef bestaan toen de borg in de 19de eeuw werd gesloopt. Aan het Winsumerdiep liggen meer steenbakkerijen die in verval zijn geraakt. De gemeente Winsum heeft de terreinen van twee tegenover elkaar aan het Winsumerdiep gelegen steenbakkerijen voor het project Wonen aan de Winsumer Vecht' aangewezen. Voor één terrein zijn rijen lage woningen onder één dak ontworpen en gesitu eerd op dezelfde manier als de droogschuren van de vroegere steenbakkerij. Op de andere steenfabrieklocatie heeft Giezen een borgach- tig gebouw gepland bestaande uit vier wonin gen, gegroepeerd rond een centrale hal met trappenhuis. Jan Giezen acht het heel goed mogelijk meer locaties aan het Winsumerdiep te bebouwen. Het uitgangspunt hierbij zal zijn zowel versterking van het landschap als het creëren van woonruimte voor nieuwe bewoners in dit gebied. Wordt dit project echt uitgevoerd of dient het alleen als een voorbeeld voor verantwoord bouwen in het landschap? Bij de provincie Groningen, die dit project voor 25% subsi dieert, bestaat vrees voor de precedentwerking, als dit plan inderdaad gerealiseerd wordt. Het landschap mag niet lijden onder al te enthou siaste navolging van dit voorbeeld. Een ander bezwaar van de provincie Groningen is dat deze manier van bouwen te duur zou zijn voor de meeste mensen. Is de vrees voor aantasting van het landschap terecht? Een van de uitgangspunten van Jan Giezen is, dat het bouwen een meerwaarde voor het landschap moet opleveren, anders moet je daar niet aan beginnen. Volgens Wijbrand Havik van Monumenten- en welstandszorg in de provincie Groningen is de vrees voor aantas ting van het landschap ongegrond. De provin cie is immers heel goed in staat zelf te bepalen hoeveel en waar er gebouwd wordt. Ook is de vrees voor te dure woningen niet terecht. Iedereen die in een buitenwijk van een stad of dorp kan wonen, moet zo'n woning kunnen betalen. Nieuw beleid De bovenstaande Belvedereprojecten sluiten aan op beleid, dat eerder in gang is gezet. De projecten stimuleren dit beleid, gericht op behoud en versterking van het landschap en het zoeken naar alternatieven voor uitbreiding van kleinschalige dorpen. Een sterk punt bij het project 'Wierden en Waarden in Humsterland' is het betrekken van de bevolking bij het beleid en de uitvoering daarvan. Zonder steun van de bevolking bij de vorming en uitvoering van het landschapsbeleid is dit niet uitvoerbaar. Drs. M.J.A. Vooijs is PR-medewerker van Heemschut Groningen. Noten 1 Nieuwe tradities, projecten 2000, p. 66. Dit boekje is te verkrijgen bij het Projectbureau Belvedere, Kromme Nieuwgracht 38,2512 HJ Utrecht. 2 Nota Belvedere, bijlage: gebieden; 6.3 Het Fries en Gronings terpengebied. 3 De meeste informatie over dit project is afkomstig van Jan Meijering, beleidsmedewerker bij de Provincie. 4 Nieuwe tradities, projecten 2000, p. 32, 33.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 18