Belvedere in Groningen: behoud en ontwikkeling landschap Tineke Vooijs In 2000 zijn twee Belvedereprojecten gesubsidieerd, die gericht zijn op de versterking van de kwaliteit van het Groningse landschap. Eén project is vooral gericht op herstel en behoud van de aanwezige waarden, het andere op ontwikkeling van het landschap met de cultuurhistorie als inspiratiebron. MÊ^SRF&ti ïWiffBSi. december 2001 Heemschut 15 Het herstel van wiertien (terpen) en dijken en de bescherming van het bodeinarchief is het hoofddoel van het project Wierden en waarden in Middag-Humsterland.1 Dit gebied ligt tussen het Reitdiep in het noorden en oosten en het Kommerzijlster Riet in het westen. Middag ligt het meest oostelijk, tussen Ezinge en Saaksum ligt de grens tussen Middag en Humsterland. Van oorsprong zijn dit kweldereilanden, waar op de oudste bewoners zich meer dan 2400 jaar geleden vestigden. Het landschap is waardevol omdat de ontstaansgeschiedenis van dit gebied nog steeds zichtbaar is: de wierden, oude dijken en oude rivierlopen zijn voor een groot deel bewaard gebleven. Vooral als het land nat is zijn de oude geulen en prielen goed zichtbaar. De wierden vormen een waardevolle bron van informatie over de bewoning van dit gebied vanaf de prehistorie. Vanwege de gaafheid van dit gebied is het niet alleen geselecteerd als Belvederegebied, maar ook voorgedragen voor de Werelderfgoedlijst van de UNESCO.' Dijkherstel bij Elektra (Humsterland). Foto's Jur Bosboom. Hiermee in strijd lijkt dat het een gebied is met grootschalige moderne boerenbedrijven, waar onder vooral in het zuiden veel veeteeltbedrij ven met uitgestrekt grasland, waarin steeds minder koeien zichtbaar zijn. Samenwerking In 1999 werd een convenant gesloten tussen de provincie Groningen en de belanghebbende partijen in dit gebied, zoals de boeren, de gemeenten en de milieuorganisaties, met het doel om zowel de landschappelijke waarden als de economische ontwikkeling te bevorderen. Een gebiedscommissie, voorgezeten door de gedeputeerde en samengesteld uit de verschil lende belangengroepen, zoekt oplossingen voor problemen. Een kavelcoördinator tracht door uitruil van grond kansen te scheppen voor behoud en herstel van de landschappelijke ken merken, o.a. door te zorgen dat de eigendoms- grenzen samenvallen met kenmerkende oude dijken en nog zichtbare geulen in het land schap. Doordat de waarden van het gebied zijn vastgelegd kunnen de gemeenten en de provin cie daarmee rekening houden bij de actualise ring van bestemmingsplannen. Bescherming, behoud en ontwikkeling Het probleem in dit gebied is dat het landschap door agrarisch gebruik achteruitgaat. De provincie Groningen wil deze achteruitgang tegengaan. Wierden die zijn afgevlakt door diepploegen en erosie worden hersteld, op zo'n manier dat de grond bruikbaar blijft voor de boeren. Door gebruik van de ecoploeg vindt minder erosie plaats. Deze ploegt namelijk minder diep. Het voordeel voor de landbouw is dat de plantenresten sneller verteren door deze manier van ploegen. De invloed op de dicht heid van de bodem wordt nog in Wageningen onderzocht. Op het ogenblik kunnen boeren al gebruik maken van deze ecoploeg. In het verleden zijn er wierden en dijken gedeeltelijk afgegraven. Bij Englum en Wierum wordt zo'n gedeeltelijk afgegraven wierde opgevuld met (schone) hagger uit het Reitdiep. Waar wierden gedeeltelijk zijn afgegraven kan nat gebied ontstaan; door ophoging van het afgegraven deel wordt de grond beter bruikbaar voor de landbouwer. Herstel of verbetering van de wierde en het tegengaan van erosie betekent ook instandhouding van het bodemarchief. De herkenbaarheid van de wierde wordt vergroot door herstel van ossewegen en de traditionele beplanting met knotwilgen en meidoornhagen. Deze werkzaamheden worden in samenwerking met Landschapsbeheer uitge voerd. Archeologisch onderzoek in de wierde van Englum (Humsterland).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 17