De restauratie van bioscoop Tuschinski Bert Franssen Eerherstel voor Kromhout en Den Besten Tuschinski herinner ik me van vroeger nog. Je had je kaartje gekocht en trad binnen in een zeldzaam mooi gedecoreerde hal, op zich het kaartje al waard. Je schreed over het prachtige tapijt, je dronk je koffie met méér distinctie. Tuschinski, Reguliersbreestraat te Amsterdam, wordt nu gerestaureerd. Voorgevel en dak waren al aangepakt, op dit moment wordt het interieur grondig onder handen genomen onder leiding van architect Kees Doornenbal. Hij geeft een rondleiding. december 2001 Heemschut 11 HetTuschinski-interieur was aan restauratie toe; 80 jaar nicotineaanslag had zijn sporen nagelaten, al maakte het monochroom gewor den kunstwerk nog indruk genoeg en hebben kleuren altijd iets betrekkelijks. Maar er waren vochtplekken gesignaleerd, en bladderend verf - volgens de anekdote dwarrelde er bij de film over André Hazes verf zo naar beneden... Nu kun je bioscopen niet zomaar een tijdje sluiten, wat doe je met 100 man personeel? Een ideale gelegenheid deed zich echter voor, toen vorig jaar pal om de hoek het megacomplex De Munt van Pathé open ging, en al het personeel daarheen vertrok - ook Tuschinski is Pathé, en heeft Pathékwahteit, benadrukt architect Kees Doornenbal. De bioscoop kon dus na 80 jaar eindelijk een keertje dicht. De centrale hal is al bijna klaar. Met verbluffend resultaat. Wanden en plafond zijn onherken baar veranderd. De ook in oude staat al hogelijk gewaardeerde Jugendstil-achtige schilderingen van decorateur Jaap Gidding- in elke tentoon stelling over art déco en jugendstil komt zijn werk voor, hij heeft ook glas, vazen en kleden ontworpen - zijn opgehaald van vele bruinscha- keringen tot een palet met vele heldere contras terende kleuren. Het lijkt een nieuw en gere construeerd werk. Maar Kees Doornenbal heeft hier niet veel meer gedaan dan schoon maken. 'We hadden een lekkage, daar hebben we een beetje bijgewerkt. Maar we hebben niet gepro beerd alles er als nieuw uit te laten zien. Ook de vele blaasjes hebben we niet ingesneden en geïnjecteerd. Het gebouw is overigens in vrij goede conditie. De achtergevel staat voor het eerst in de steigers, maar aan het voegwerk Een van de onlangs 'ontdekte' vrouwenfiguren in art deco-stijl van Pieter den Besten. Foto's Ernest Annyas.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 13