10 Heemschut De eetzaal, met kunstwerken overgebracht uit 't gesloopte pand Het Zeepaard fe Dordrecht. Literatuur Kadastrale leggers Velsen. Cremersarchief, Rijksarchief Den Haag. Provinciale Atlas, Haarlem. Morren, J., 'Vier eeuwen Spaamberg', De Zandpoort, jrg. 1994. Spiegel van Santpoort, Santpoort, z.j. Nidek, B. van, Zegepralent Kennemerlant, 1729. Nieukerken, J.J. van, Het huis Duin en Kruidberg bij Santpoort, Den Haag 1910. Hart van Kennemerland, Album van leven en werken in Midden Kennemerland door de eeuwen Ace». Jubileumuitgave Hoog ovens bij het 50-jarig bestaan, 1968. Aar, J. van der (e.a.), In de schaduw van Brederode, Haarlem 1991. Duin en Kruidberg; honderd jaar buitenplaats en het duin gebied van de familie Cremers, Haarlem 1998 (Haarlemse Miniaturen, nr. 44). gesneden figuren een wijsgeer als symbool van de wijsheid, een nar, die de dwaasheid verbeeldt en als toonbeeld voor beide karaktereigenschappen: Don Quichotte. In bas-reliëf gaf MJ. Hack op de muur episo des weer uit het leven van Cremer, te beginnen met de Sassenpoort in Zwolle, diens geboorteplaats en verder onder meer landschappen op Deli. In het Louis XVI- boudoir van de echtgenote van Cremer, Annie Hogan zijn langs het plafond decoraties aangebracht met de zogenaamde camaieu-techniek. Hier zijn dat medail lons in beige met een donkergroene achtergrond, die de dieptewerking van een camee imiteren. Mevrouw Cremer had deze waargenomen in de muziekzaal van Paviljoen Welgelegen in Haarlem, destijds Koloniaal Museum en nu het Provinciehuis, waar ze ook nu nog te bewonderen zijn. Het Paviljoen werd in 1786 gebouwd door - weer een bankier - Henry Hope van de bank Mees en Hope in Amsterdam. De betimmering, schilderijen, versieringen en zelfs tapijten in de eetzaal komen uit het huis 'Het Zeepaard' in de Wijnstraat in Dordrecht, dat rijp was voor de sloop. Voor deze kunstwerken in Louis-XV stijl tekende Aert Schotman (Dordrecht 1710-1792 in opdracht van H.F. Ketelanus, die daarmee zijn kamer in 't ront in Dordrecht had versierd. De voorstellingen verbeelden scènes uit il Pastor Fido (trouwe herder) van Giovanni Battista Guarini (1538-1612), een herdersspel uit 1589. Vanuit de ovale plafondschildering kijken herders en jagers over een balustrade met tuinvazen en bloemen u het eten van het bord. Wij hebben hier slechts een greep willen doen uit het vele schoons, dat verder nog te bewonderen valt. Is uw interesse gewekt dan is een verwijzing op zijn plaats naar de hiernaast vermelde literatuurlijst. Verzekerde herbestemming In 1961 verkochten de erven Cremer het huis met landgoed aan de NHM, die het inrichtte als vakantie oord voor het personeel. In 1964 fuseren de Twentsche Bank en de NHM onder de naam ABN en is Duin en Kruidberg de buitenplaats voor bankemployés en gepensioneerden van de bank. In 1993 wordt het geslo ten als vakantieoord vanwege oplopende exploitatie kosten en in 1994 besluit de ABN AMRO de bestem ming te wijzigen in conferentieoord. Maar daarvoor is de nu door de Amsterdamse architect Hofman tot stand gebrachte uitbreiding noodzakelijk. Het plan, dat Heemschut Noord-Holland in 1994 onder ogen kreeg is grotendeels als volgt gerealiseerd. Als u een afbeelding van het oorspronkelijke landgoed legt naast die van de in 1997 tot stand gekomen uitbrei ding (zie de omslagfoto van dit tijdschrift) dan is geen noemenswaardig verschil waar te nemen. De pilasters, die oorspronkelijk op de terrasmuur stonden, zijn nu geplaatst op de lage muurvlak achter de vijver en de gewonnen ruimte t.b.v. conferentie-en vergaderzalen voor grote groepen ligt uitsluitend ondergronds c.q. onder vijvemiveau. De lichtinval komt van een raam- partij achter die lage muur en via een lichtkoepel, die in het centrum van de in Springerstijl aangelegde tuin uitkomt. Aan de zijkant zijn hotelkamers onder en in het steil oplopende duin gebouwd en de begroeiing van een pergola moet straks voor een uitsluitend groene overgang naar het duin zorgen. In het oude huis zijn de 31 hotelkamers in stijl gerestaureerd en het nieuwe hotel heeft 44 kamers. Het verleden kan dus in Duin en Kruidberg voorlopig vooruit. J.D. Gerritsen is PR-medewerker Heemschut Noord-Holland. december 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 12