Heemschut nagegaan en heeft vastgelegd is Constantijn Huygens geweest. De Cruytberg is in 1811 uit het bezit van de Oranjes verkocht en is later slechts als boerenbedrijf in gebruik geweest. Slechts een gedeelte van het woon huis, nu manege en Rijksmonument, tegenover de ingang van het huidige Duin en Kruidberg, is van het oorspronkelijke landgoed de Cruytberg over. Duin en Berg Bleef de Kruidberg na 1811 voornamelijk als agrarisch bedrijf in gebruik, de hofstede Duin en Berg, meer in het duingebied zelf gelegen, bleef in trek als buiten goed. Na 1780 heeft het vele episodes van afbraak, wederopbouw, verkoop in delen en aankoop van omliggende percelen gekend, totdat de Amsterdamse advocaat en latere minister onder Willem IIFloris Adriaan van Hall het zuidelijk deel van Duin en Berg koopt. Hij koopt er ook de Kruidberg bij en nog enkele andere percelen. Het herenhuis, dat hij in 1842 laat bouwen, krijgt dan officieel de naam Duin en Berg. Als ook nog de Heerenduinen door hem zijn verworven beslaat zijn eigendom c.a. 283 bunder (ha), ongeveer gelijk aan het huidige duingebied van Duin en Kruidberg. De hofstede Duin en Berg verkoopt hij in 1859 aan de Haarlemmer Van der Hucht en de hofstede de Kruidberg in 1860 aan de landbouwer Oorthuijsen. Vijf jaar later koopt Van der Hucht ook de Kruidberg, waarmee de hofsteden weer zijn samengevoegd. Zijn erfgenamen doen het geheel in 1895 over aan Jacob Theodoor Cremer. Cremer Cremer bouwde zijn kapitaal op als hoofd administrateur van de Deli Maatschappij, die in 1864 de bekende tabak op de Nederlandse markt bracht. Het grootste aandelenkapitaal kwam in 1869 in handen van de Nederlandsche Handel-Maatschappij NHM Sindsdien verbaasden 'de miljoenen van Deli' de hele wereld. In 1883 keert de in Zwolle geboren Cremer om gezondheidsredenen uit Batavia naar Nederland terug. In 1884 wordt hij kamerlid en in 1897 minister van Koloniën. Abraham Kuyper biedt hem nog een tweede termijn aan maar hij gaat in 1901 liever terug in de Kamerbanken. In dat jaar komen de 'miljoenen van Deli' in de politiek op een andere wijze ter sprake. De sociaal democraat Troelstra neemt Cremer dan onder vuur in verband met misbruik van en wreedheden jegens plantagearbeiders (uit een publicatie van J. van den Brand). Hij stelt zich in 1905 niet herkiesbaar. Koningin Wilhelmina benoemt hem desondanks buiten de voordracht om tot president van de NHM. Cremer leeft ook nog voort als de oprichter van Werkspoor en van het Tropeninstituut in Amsterdam. De nieuwbouwplannen In 1897 geeft Cremer de Haarlemse architect Ludivig Johannes Ritter de opdracht een herenhuis te bouwen. Daartoe worden Duin en Berg en de Kruidberg afge broken. Na het plotseling overlijden van Ritter worden vader /-,/- en zonen M.A. en J. van Nieukerken als ontwerpers aangezocht, bekend van het Tropeninstituut in Amsterdam en het NHM gebouw aan de Kneuterdijk in Den Haag. Hun schepping, gerealiseerd in 1909, is ook nu nog een pronkstuk in de (neo-) stijl van de Hollandse renaissance in het Santpoorts duingebied. Leonard Springer kreeg tezelf dertijd de opdracht de tuin te ontwerpen. Hij schiep een mengvorm tussen de oorspronkelijke geometrische barokstijl en de Engelse landschapsstijl. Het interieur De bel-étage is eenbinnenkomer' zoals P.jf.H.Cuypers die al eerder toepaste bij kasteel De Haar in Haarzuilen en C.Outshoom in het Amstelhotel: een grote ontvangst hal, die in dit geval direct toegang biedt tot alle belang rijke verblijven. Er bevindt zich een grote schouw met gebeeldhouwde corbeaux. In nissen staan drie uit hout De centrale ontvangsthal op de bel-étage. De uitbreiding, gezien vanuit het oude gebouw. december 2001 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 11