DUIN EN KRUIDBERG: OUD EN NIEUW Jan-Derk Gerritsen Een monument ontleent zijn ontstaan, zijn bestaan maar ook zijn voortbestaan vaak aan het beschikbaar zijn van kapitaal. De poëzie van het monument was goed af met de proza van het geld, getuige de vele kapitale villa's, buitenplaatsen en landgoederen, die het duingebied bij Haarlem nog steeds markeren. H 8 Heemschut december 2001 llÜiiiL, Landgoed Duin en Kruidberg onopvallend uitgebreid. Foto's Bil Tjoa. Zo kwamen Duijnenberg en de Cruytberg tot stand in Santpoort onder Velsen. En zo werd in 1994 Heem schut Noord-Holland gevraagd eens te komen oorde len over de plannen, die de huidige eigenaar van Duin en Kruidberg, de ABN AMRO, had met wat inmiddels zijn conferentieoord is geworden. Als monumentenbe schermer moetje wel eens een oogje dichtknijpen, als je met zo'n uitbreidingsplan wordt geconfronteerd: tijden veranderen en behoeftes dus ook. Daarmee rekening houdend zou alleen een kniesoor de voorna melijk ondergronds gerealiseerde bijbouw naar de prullenmand hebben verwezen. Wat door privé-kapi- taal in de 17de eeuw is opgebouwd kan door maat schappelijk kapitaal in ons eigen tweede millennium weer behouden blijven, zonder noemenswaardige aantasting van een kapitale geschiedenis. Het ontstaan De kassier van de Amsterdamse Wisselbank, bewind hebber van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, koopman en schepen van Amsterdam, Hendrik Reynst, kooptin 1634 voor nog geen 12.000 gulden de boeren hofstede Duijnenberg en verfraait deze na verloop van tijd met onder meer een formele tuin. De omschrijving luidt: 'een welgelegen hofstede met een groot welbe mind huis en schoon beplante boomgaard'. Het nabij gelegen huis en hofstede Cruytberg wordt in 1644 gekocht door Balthasar Coymansheer van Streefkerk en schepen van Amsterdam. De hofstede Duin en Berg heeft in 1760 al een waardestijging doorgemaakt tot 17.000 gulden, af te lezen van de omschrijving: 'een hofstede of buitenplaats genaamd Duijnenberg met daarop een herenhuis, stalling, koetshuis, wagenhuis, verder getimmerte, bepoting en beplanting tezamen 6 morgen en 50 roeden'. De Cruytberg verandert in 1682 van naam en heet dan 's Princenbosch. Voor 30.000 gulden gaat het over naar: Zijne Hoogheid den Heeren Prinse van Orangie, WillemlII(1650-1702 Hij is de zoon van Willemllen Maria Stuurt, van Engeland. Willem zou later nog de katholieke Engelse Koning Jambus II verdrijven en zelf koning van Engeland worden. Hij zat dus ook meer in Engeland dan op zijn buitenverblijf in Santpoort. De enige, die zijn redelijk duistere gangen in Santpoort is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 10