Wind en water in Waterland Jan Derk Gerritsen Wind en water zijn onafscheidelijke geestverwanten. De mens heeft dat al sinds oertijden in de gaten. Zeilen, molens en stuwen getuigen ervan. Ze worden veelvuldig 'afgeschilderd' als Hollands cultuurhistorisch erfgoed. Of de alternatieve windmolens(turbines) van nu de geschiedenisboekjes ook zullen halen, ligt verborgen in de ongewisse schoot van de toekomst. Enquête oktober 2001 Heemschut 7 Op dit moment lijkt alleen van belang of ze een wezenlijke en nuttige bijdrage kunnen leveren aan de zo noodzakelijke groene stroom.. Dat die bij de schadelijkheid en beperktheid van fossiele brandstoffen onontkoombaar is, mag geen punt van discussie meer zijn. Waterland Op die vanzelfsprekendheid denken pleit bezorgers en vaak tevens fabrikanten van wind molens terecht in te spelen. Twee jaar geleden zagen zij ook 'brood' in Waterland, een aan alle kanten open veenweidegebied naast het IJsselmeer en onder de rook van Amsterdam. Een wetenschappelijk bureau van de Universiteit van Amsterdam kreeg van hen de opdracht een enquête onder de bevolking van de gemeente Waterland te houden. De eerste vraag in die enquête luidde: 'Bent u voor of tegen alternatieve energie zoals zonne- en windenergie?'Je moest wel van alle sociale gevoelens zijn gespeend als je 'tegen' zou invul len. Maar dan ben je er tevens 'wetenschappe lijk' ingeluisd omdat verder elke vraag slechts over windenergie gaat en je je voorkeur voor uitsluitend zonne-energie niet kenbaar kon maken. In het verloop van de vraagstelling mag j e j e mening geven of je de molens storend in het landschap, weinig veilig, geluidhinderlijk, te hoog' etc. vindt. Het onderzoek eindigt met het zeer fundamentele verzoek, dat - mocht je nog vragen hebben - je deze onder dat hoofdje kunt invullen. Nou die vragen hebben we wel! Je wordt verder op het hart gedrukt dit onverwijld te doen, want de gemeente moet over de plaatsing van windmolens binnenkort een besluit nemen. De gemeente heeft dat, gelukkig, tot op dit moment nog niet gedaan. We nemen aan, dat deze net als wij inderdaad nog wel wat meer zekerheden wil hebben alvo rens dit open gebied met nog meer molens op te sieren dan er al, zonder ons medeweten, zijn neergezet. Zo zouden wij, om maar een voor beeld te noemen, de vraag naar het nuttig rendement wel beantwoord willen zien. Wij Windturbines, in dit geval bij Haarlem. Foto Henk Vijn. hebben dat ook te kennen gegeven maar er nooit respons op gekregen. Als vanzelfsprekend inwoner van Waterland heeft de toenmalige burgemeester, mevr. m.r. I. Bleeker dit vragen formulier ook in de bus gekregen maar het nooit gezien, omdat haar echtgenoot het bij het lezen zo'n onzin vond', dat hij het regelrecht in de prullenmand heeft laten verdwijnen. 'Wetenschappelijk' Hoe 'wetenschappelijk verantwoord' niettemin de opdrachtgever met de 'uitslag' van dit onderzoek in zijn eigen voordeel kon gaan zwaaien, bleek enkele maanden geleden. Vol trots liet hij de pers weten, dat de inwoners van Waterland in grote getale voor windmolens bleken te hebben gekozen in hun gebied. Ze bleken er net als wij 'wetenschappelijk' en van geen kwaad bewust te zijn ingetuind, door een voorkeur uit te spreken voor alternatieve energie. Lees zonne-energie. Het is hoopvol, dat de gemeente in elk geval op basis van dit quasi-referendum zich nog steeds beraadt op een meer democratische besluitvorming. Aan die gemeente heeft Heemschut al laten weten, alle vertrouwen te hebben in de zorg, die het Landschap Waterland tot nu toe al aan de dag heeft gelegd voor het behoud van dit unieke open veenweidelandschap. Eenzijdige voor lichting aan de bevolking door tendentieuze vraagstelling mag daarbij geen rol spelen. J.D. Gerritsen is PR-m.ed.ewerker van Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 9