Vijn en De Hoeksteen Jan-Derk Gerritsen Henk Vijn richtte in Haarlem nieuwe monumentenstichting op Wie de Haarlemmer Henk Vijn nog niet kent, kent in elk geval zijn scooter. Het is net als met de brandweer, dan moet je opzij. Niet dat hij zich niet aan de regels houdt, want hij probeert veel te omzeilen, maar in de file wil hij wel vooraanstaan. IWM-rMWFi 28 Heemschut oktober 2001 Met deze bijdrage van PR-medewerker Noord- Holland Jan-Derk Gerritsen start een nieuwe serie over markante monumentenorganisaties. Dit keer in combinatie met het portret van een even markante monumentenman. i.tnrtr: Henk Vijn op zijn snelle scooter voor de oude schouwburg van Haarlem, inmiddels Rijksmonument dankzij Heemschut en Henk. Deze vurige, soms wat al te bevlogen, strijder voor het behoud van het Haarlemse stads gezicht parkeert zijn scooter bij voorkeur bij overheidsgebouwen. Niet alleen bestuurders van voertuigen maar dus ook stadsbestuurders weten dan voor het binnengaan al, dat er reke ning gehouden moet worden met een critisch gehoor. Zoals Heemschut Noord-Holland al jarenlang samenwerkt met de Historische Vereniging Haerlem, zo zijn wij ook Vijn al even lang dankbaar voor zijn informatie - veelal voorinformatie - en ideeën, die in de meeste gevallen geleid hebben tot behoud van het rijke historisch erfdeel, dat de Damiatestad bezit. De kracht van zijn strijd ligt niet in het actievoeren om het actievoeren, want immer heeft hij suggesties, hoe het dan wel zou moeten. Meestal leidt dat dan niet tot luchtfietserij maar tot een Aha-erlebnis, zelfs bij bestuurders, zodat er al enkele malen sprake was en is van 'een plan Vijn', waarmee rekening gehouden wordt. Geboren Haarlemmer Wie van zijn stad houdt, kent zijn stad ook en zeker Vijn, die er ook geboren is. Hij weet dus vaak te melden, dat als je het een niet doet, het ander toch mogelijk is. Neem bijvoorbeeld de parkeergarage in de Damstraat, waar Heemschut al vele malen over geschreven heeft en waar voor het ook suggesties op tafel heeft gelegd, samen met de Historische Vereniging Haerlem. In zo'n eeuwenoude straat een gat graven naast prachtige 17de-eeuwse panden lijkt onverant woord. Op voorwaarde, dat dat gat dan ook een voorlopige functie krijgt en straks weer dicht kan, zijn ook wij akkoord gegaan. En dat op grond van het door bestuurders gedoopte 'Plan-Vijn' om de ingang ervan bij het Spaarne te maken en daar ondergronds te gaan, zodat de Damstraat ongeschonden blijft. Afgesproken is, dat meteen bij de bouw met zo'n ondergrondse aansluiting rekening wordt gehouden. Het is slechts een voorbeeld van zijn constructieve werkwijze. De Hoeksteen Maar Vijn krijgt niet altijd zijn zin. Dat heeft hij ook moeten aanvaarden bij het bestem mingsplan de Appelaar, alias het Enschede- complex. Het gewraakte plan van de Catalaanse architect Busquettes ligt in de prullenmand. Iets, wat hij heeft bereikt samen met zijn partijge noot, de WD-er Kroskinsky, die nu wethouder is en toen actievoerder. Maar tegen hem bindt hij nu de strijd aan vanwege diens pleidooi voor de Raaksplannen vanMAB-Vastgoed, waarbij geen steen van de daar staande monumenten op de ander blijft. De rechtbank zit echter nog steeds in het Appelaarplan. Vijn's idee deze over te brengen naar de Ripperda-kazerne aan de rand van de stad, goed bereikbaar en met legio parkeermogelijkheden, werd niet overge nomen. Zo wisselen succes en teleurstelling elkaar vaak af. De teleurstelling ging echter zozeer de overhand krijgen, dat hij in een gesprek met Heemschut-Noord-Holland voor stelde een eigen stichting De Hoeksteen op te richten. Genoemd naar het gelijknamige monumentale kerkje in het stadsdeel De Raaks, dat in het plan van MAB Vastgoed gesloopt dreigt te worden. Ook Heemschut heeft het toenmalige gemeentebestuur laten weten een voorstander te zijn van het Bouwfondsplan, waarbij naast twee andere monumentale gebouwen de Hoeksteen overeind zou blijven. Ook de bevolking van Haarlem had zich daar voor in ruime mate uitgesproken. Democratie Diezelfde bevolking heeft met het oprichten van De Hoeksteen haar adhesie betuigd. Op een advertentie in het Haarlems Dagblad, waarin de nieuwe stichting haar doelstelling bekend maakte, kwamen maar liefst 2200 posi tieve schriftelijke reacties. Zoals Heemschut heeft samengewerkt met Vijn en de Vereniging Haerlem, zo blijft zij dat ook doen waar moge lijk met deze stichting. Immers om mensen met zo'n kennis van hun stad en liefde daarvoor kunnen en willen wij niet heen. Daarom toch nog maar even een greep uit de vele initiatie ven, ideeën, acties en teleurstellingen van deze belangeloze strijder voor het behoud van het stadsgezicht van het prachtige Haarlem. Een etiket, gekregen onder het 'bewind' van oud stadsarchitect Wiek Röling. In een interview met ons tijdschrift heeft Röling moeten consta teren, dat er juist nadien meer is afgebroken aan monumentaal schoons dan vóór die tijd. Met de strijd tegen dergelijke bestuurders gaat Vijn onverdroten voort. Mede op zijn conto kunnen we schrijven: Behoud van monumentale wachtkamers NS-station Haarlem, oprichting Stichting Hildebrand, herbouw Molen de Adriaan, oprichting stichting Evenementen Haarlem, Behoud Frederikspark, behoud en renovatie Scheepmakersdijk, Herbouw van de 17de- eeuwse Spaarnekraan, medestrijder met de Vereniging Haerlem en Heemschut voor het behoud van de schouwburg op het Wilsons- plein, die inmiddels rijksmonument is etc. etc. Voor sommigen gelukkig, voor anderen jammer, maar van Vijn zijn we nog niet af.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 30