Modelbehandeling voor vestingwallen Gorinchem JÊJKL Bert Franssen De 16de-eeuwse vestingwallen in Gorinchem worden versterkt en gerepareerd. Ze waren niet veilig genoeg en dus moest er ingegrepen worden. Hoe? Dat was de kwestie. Versterken kan op allerlei manieren. Provincie, Gemeente en Hoogheemraadschap besloten het zichzelf niet makkelijk te maken: het moest allemaal cultuurhistorie-proof, de vesting moest intact blijven. Een bezoek aan Gorinchem, een gesprek met Erik Jan Brans, de cultuurhistoricus van het versterkingsproject, een project van Bouwmij-Woerden. augustus 2001 Heemschut 29 Vestingwal met Tolhuis. Foto's auteur. De vestingwallen van Gorinchem werden aan het eind van de 16de eeuw aangelegd om de vijand buiten de deur te houden en maakten later deel uit van de Hollandse Waterlinie. Bakstenen muren (revêtementsmuren) verre zen op plaatsen die kwetsbaar waren door de werking van ijs en water van onder meer de Merwede. Het was een vesting met bastions. Kanonnen konden vanaf een bastion de voor kant van een aangrenzende muur en een van de schuine zijden van het naburige bastion bestrij ken. Dè manier om de vijand af te schudden. Tegenwoordig functioneert de vesting als waterkering, schakel in een cirkel van keringen die de Alblasserwaard voor overstroming moet behoeden. Maar de wallen voldoen niet aan de criteria van de Wet op de waterkering en moeten versterkt en gerepareerd worden. Hoewel er zich de vorige eeuw alleen in 1926 min of meer een noodsituatie voordeed, stelde een Milieu Effect Rapportage vast dat de muren omver zouden kunnen duvelen, vooral bij laagwater. Namelijk als er zich beneden-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 31