Exposities J j juni 2001 Heemschut 5 L w «I met heel duur gekochte krotten nooit kosten dekkend verhuren. 'Gelukkig' geldt een ander verhaal voor kerken en industriële monumenten, de categorie monumenten die nu de meeste hulp nodig heeft.' Bent u gestopt met het aankopen van woonhuizen? 'Nee, maar het is onwaarschijnlijk veel moeilij ker geworden.' Doorverkopen dus? 'Nee, dat doen we in pricipe niet! Wat we gerestaureerd hebben, willen we behouden in de staat waarin we het monument gebracht hebben. Dat kan alleen door het in eigen hand te houden. We hebben ooit om financiële redenen een paar pandjes verkocht. Maar die blijven reden tot zorg. In de verkoopcontracten is wel geregeld dat wij het onderhoud doen op kosten van de nieuwe eigenaar. Maar hoezeer je het juridisch ook aftimmert, in de praktijk levert het onderhoud altijd tenminste discussie op om het heel voorzichtig uit te drukken. Wij constateren bijvoorbeeld dat na zoveel jaar de buitenkant geschilderd moet worden. De eige naar zegt dan: dat komt me nu niet zo goed uit, kan het een jaartje later. Dan moet je op zijn minst gaan praten.' Bij het aankopen van een pand heeft Stadsherstel gelukkig soms een streepje voor. De maatschappij kan dan kopen, omdat ze in de ogen van de verkoper de enige partij is aan wie hij het zou willen verkopen. Een voorbeeld biedt het SAS-hotel aan het Rusland. Het hotel wilde acht panden om het hotel heen laten opknappen, maar daarbij de garantie hebben dat ze in goede handen bleven. Om die reden kwam het bij Stadsherstel terecht. Daarbij genoegen nemend met een minder hoge opbrengst dan anders het geval zou zijn. Het in eigendom houden gaat Wim Eggenkamp soms nog niet ver genoeg. Van bijzondere gebouwen, zoals kerken, wil hij ook de exploi tatie in eigen hand houden. 'Wij hebben geleerd dat derden, bijvoorbeeld horeca-mensen, de grenzen van de exploitatiemogelijkheden opzoeken. Dat heeft er bijvoorbeeld toe geleid, dat wij na tien jaar de exploitatie van de Vondel- kerk terug genomen hebben. Het eerste wat we gedaan hebben, is de kerk ontroeten en ont vetten. De neogotische schildering was nage noeg geheel, aan het zicht onttrokken.' Gestoffeerd Stadsherstel heeft na een dure aankoop, als gewone huurprijzen niet meer kostendekkend zijn, nog een tweede optie achter de hand: gestoffeerd verhurenDan verhuurt de maat schappij aan buitenlanders die tijdelijk in Amsterdam komen werken, terwijl de werkgever bereid is forse huurprijzen te betalen. Leuk vindt Eggenkamp het niet. Daar is Stadsherstel niet voor, want als toegelaten instelling is de maatschappij een woningbouwvereniging, die panden primair wil verhuren aan Amsterdamse mensen. Maar nood breekt wetten. Door de fusie, enkele jaren geleden, met het Amsterdams Monumenten Fonds heeft Stads herstel behalve 440 woonhuizen nu 8 kerken in eigendom. Waaronder de Posthoorn-, Vondel-, Park-, Schellingwoude- en Amstelkerk, De Duif, de Gerardus Majella- en de Schuilkerk in Diemen. Stadsherstel was al de grootste woon- huisrestaurerende instelling in Nederland, wat de kerken betreft is de NV nu ineens de derde in grootte, na de Groninger en Friese stichtin gen. Volgens Eggenkamp heeft de fusie overi gens niets te maken met de hoge koopprijzen, 10 jaar geleden al vroeg het AMF of het onder de paraplu van Stadsherstel kon functioneren. Onder het motto van schoenmaker hou je bij je leest, was het antwoord destijds nee. Het AMF begon toen op eigen kracht. Maar bij een hernieuwd verzoek van AMF gingen de commissarissen van Stadsherstel om. Fiscale nadelen Op de vraag of hij zelf architect is, antwoordt Wim Eggenkamp: 'Ik ben helemaal niets'. Maar rekenen kan hij, en hij maakt me graag deelgenoot van zijn grote ongenoegen. Een eigenaar-bewoner van een monument die inkomstenbelasting betaalt, legt hij uit, geniet belastingaftrek. 'Het merkwaardige is dat restaurerende instellingen in het leven zijn geroepen de meest moeilijke klussen op te knappen, maar in financiële en fiscale zin een veel slechtere positie hebben dan de eigenaar bewoner die veel inkomen heeft en dus veel inkomstenbelasting betaalt. Alles wat hij op knapt is, op de zogenaamde drempel na, fiscaal aftrekbaar. En ook het onderhoud van zijn bezit kan hij aftrekken. Nou, ik krijg als restaure rende instelling geen cent onderhoudsgeld, en bovendien dreigt voor de AMF-panden, dat daarbij vennootschapsbelasting betaalt moet worden.' Hoe zit het eigenlijk met de winst die de NV maakt? De maatschappij is een NV. Maar de NV werd in 1956 ook toegelaten in de zin van de Woningwet en als zodanig mag zij geen winst maken. Deregelijke NV's komen zelden of nooit voor. Ook is het heel uitzonderlijk, dat een woningbouwvereniging een NV-vorm heeft.De restauraties komen tot stand met geld van de aandeelhouders. Stadsherstel betaalt daar altijd 5% rente over, ongeacht de markt, dat is het dividend, Meer mag niet van de over heid. Het is in feite geld lenen tegen een zeer lage rente Een aandeelhouder bij Stadsherstel doet dan ook vooral uit maatschappelijke betrokkenheid, mee 'Als je geld wil verdienen, moetje het niet beleggen bij Stadsherstel.' 100jaar Woningwet; tot 14-10 in het ABC in Haarlem, Groot Heiligland 47. Hetzelfde thema in Amsterdam, Spaarndanunerplantsoen 140 en Rotterdam. (Thuis in Rotterdam, t/m 23-9, bel VW). Stadsgezichten uit de 20ste eeuw, t/m 2-9 in Amsterdams Historisch Museum. De veranderende stad; Schilderijen en foto's over Almere. Tot 8-7 in stadhuis Almere. Landschappen; van 10-6 t/m 19-10 in museum De Oude Wolden in Bellingwolde. Coming soon; vier exposities met het werk van de jongste generatie architecten, stedenbouw kundigen en landschapsarchitecten. T/m 29-7 in de Van Nelle Ontwerpfabriek, Rotterdam. 't Oldambt en De Blauwe Stad, verleden, heden en toekomst; t/m 2 2 -8 in Museum Stad Appingedam. Duiker in Den Haag; t/m 2-12 in Dienstboden huis De Koepel op landgoed Zonnestraal, Hilversum. De tijdloze schoonheid van de nacht; t/m 28-7 in Architectuurcentrum Aorta, Utrecht, Acher de Dom 14. ZUID-HOLLAND De vijfde nota De subcommissie ROHeemschut Zuid-Holland heeft zich de afgelopen maanden gestort op de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Voorts heeft men op een reactie over dit belangrijke document opgesteld. Heemschut Zuid- Holland is te spreken over de heldere keuze voor groene en rode contouren, maar maakt zich zorgen over de middencategorie, de zoge naamde balansgebieden. Daar kan het zowel goed als fout gaan, maar de instrumenten op lager niveau, bij de provincies maar zeker ook bij de gemeenten ontbreken om tot een verant woorde inrichting van deze gebieden te komen. Masterplan Dever Lisse De Stichting Vrienden van 'tHuys Dever heeft onlangs een maserplan gepresenteerd dat handelt over de inrichting van het gebied om de historische woontoren heen. Oprukkende nieuwbouw en een andere agrarische bedrijfs voering direct om het huis heen dreigen ofwel het huis aan het zicht te onttrekken of te doen wegvallen tegen achtergrond van grootschalig en soms te hoog nieuwbouwgeweld. Daar het hier duidelijk gaat om de inrichting van het gehele gebied om de woontoren heen is de zaak in behandeling gegeven vn de subcommissie ruimtelijke ordening, die hierover zal rapporte ren in de vergadering van 11 juni.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 7