Lijst zeer bedreigde monumenten in Amsterdam wordt maar niet kleiner Bert Franssen Er zijn van die dagen dat je een vooral positieve boodschap wilt brengen. Niet altijd dat sombere, dat Heemschut een beetje aankleeft. Je wilt bijvoorbeeld het bericht bevestigd hebben dat dankzij honderden miljoenen restauratiegelden die de monumentenzorg de laatste jaren ten deel viel, in 2010 liefst 90% van de rijksmonumenten gerestaureerd is. Maar dan moet je niet Wim Eggenkamp interviewen. Hij is directeur van Stadsherstel Amsterdam N.V., die bedreigde monumenten aankoopt, restaureert en exploiteert. Ophouden met restauraties? Zijn lange lijst van bedreigde panden is nog altijd niet geslonken. 4 Heemschut juni 2001 Op dit moment restaureert Stadsherstel de R.K. kerk De Duif aan de Amsterdamse Prinsengracht. Foto Stadsherstel Wim Eggenkamp houdt kantoor in de prachtig en delicaat door 'zijn' Stadsherstel gerestau reerde Amstelkerk. Om 'zijn' mensen aan het werk te zien, hoeft hij slechts naar buiten te kijken, naar de R.K. kerk De Duif aan de Prinsengracht, die op dit moment grondig gerestaureerd wordt. Een neoclassicistische kerk, neigend naar neobarok, net zo groot als de Nicolaas aan de Pins Hendrikkade bij het station. Dat wordt nog eens een paradepaardje van de maatschappij, die al vele jaren de groot ste woonhuisrestaurerende instelling in Nederland is. En sinds enkele jaren, na de fusie met het Amsterdams Monumenten Fonds, de derde kerken-eigenaar van Nederland. Eggenkamp erkent dat er méér geld is en dat monumentenzorg tegenwoordig in is. Dat mensen meer dan vroeger bereid zijn erin te investeren. Maar dat zijn klus in 2010 geklaard is, zodat monumentenzorg daarna voorname lijk een kwestie van onderhoud wordt, lijkt hem sterk. 'Er blijft altijd een categorie meest bedreigd. Daarin opereren wij, wij pakken doel bewust alleen het moeilijkste. En ik heb onze lijst van meest bedreigde monumenten in Amsterdam, die door Bureau Monumentenzorg wordt bijgehouden, in de loop der jaren nauwe lijks kleiner zien worden. Daar staan ongeveer 200 panden op. Het zijn geen panden die aan de mooiste grachten staan, daar hoefje je geen zorgen over te maken. Maar kijk je naar de wat meer afgelegen straten, dan kom je ze heus wel tegen, hoor. Nee, ik heb nog niet ingeteerd op mijn werkvoorraad. We doen na de fusie 10 a 15 panden per jaar. We hebben 40 panden in voor raad. Die hebben we aangekocht om te restau reren, maar zijn er nog niet aan toegekomen.' Hoge koopprijzen Elke voordeel heb zijn nadeel. Er is hoogcon junctuur, er is meer geld en belangstelling voor monumentenzorg. Maar er is óók een booming huizenmarkt, de prijsontwikkeling bij woonhuis monumenten loopt volstrekt in het spoor van die bij reguliere woningen. En dat kan Stads herstel, dat huizen aankoopt en dan restaureert om te verhuren, eigenlijk niet hebben. 'In verband met de koopprijzen kunnen we niet meer in de huursector restaureren. Wij kunnen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 6