Side by site Column juni 2001 Heemschut 3 Aan het begin van de vergadering stond de voorzitter ook stil bij het vrij plotselinge over lijden van Dik van Leeuwen, die de Bond maar liefst 20 jaar lang als DB-lid en al gauw als vice- voorzitter heeft gediend. Van Leeuwen was een joviale en bevlogen heemschutter, die vooral oog had voor de concrete acties van Heemschut. De Bond is hem veel dank verschuldigd voor zijn bestuurskracht en inzet. Ook dankte hij bureausecretaris Onno Helleman, die na tien jaar Heemschut een functie heeft aanvaard bij de Stichting Erfgoedhuis Zuid-Holland, voor zijn inzet de afgelopen jaren. 'In het hoofd' Gastspreker was drs. P.L. B.A. van Geel, gede puteerde Ruimtelijke Ordening van Noord- Brabant. Hij benadrukte in zijn toespraak, dat de bescherming van de groene ruimte, die de Vijfde Nota moet gaan bieden niet alleen een kwestie is van 'als het maar goed op de kaart staat' maar vooral een van mentaliteit: het belang van monumentale waarden en land schap moet in het hoofd zitten. Ook moeten de zaken, die we beschermen een nieuwe econo mische rationaliteit krijgen. Leegstaande monumentale gebouwen dienen zo snel moge lijk nieuwe functies te krijgen, anders wordt bescherming heel moeilijk. Hetzelfde geldt voor het landschap. Het agrarisch landschap verdwijnt in Europees verband steeds meer. Als we functieverlies toelaten betekent dat al gauw kwaliteitsverlies. Boeren, die overgaan op geheel of gedeeltelijk natuurbeheer moeten daarvoor een goede vergoeding krijgen. Boeren, die 'vernatting' van hun land accepteren moeten ook een vergoeding krijgen. Van Geel onderscheidde naast bewaren en beheren ook het ontwikkelen van monumenten en landschappen. Nieuwe landschappen dienen veel kwaliteit te krijgen. En dat kan ook. Kijk maar naar de Noordoostpolder, die op het verlanglijstje voor plaatsing op de Werelderfgoedlijst van de Unesco staat. Van Geel eindigde zijn betoog met de stelling, dat het niet vanzelfsprekend is, dat het Rijk de behoedster is van de cultuurmonumenten. Ons land is verdeeld in dertien departementen met de Koningin aan het hoofd. Een belangrijke rol voor de Provincie dus. Moerputtenbrug Wethouder Monumentenzorg van Den Bosch mevrouw J. Eugster-van Bergeijk herinnerde eraan, dat Den Bosch 500 rijksmonumenten bezit en dat daar onlangs 140 jonge monumen ten zijn bijgekomen. 's Hertogenbosch wil het aantal gemeentelijke monumenten gaan uitbreiden van 75 naar 400. N.a.v. de perikelen rond de opgravingen bij de Keizershof (zie pag. 42)komt er ook een archeologische verwachtingskaart. De St.Jan heeft voor zijn restauratie in het kader van de Kanjerregeling 9 miljoen gekre gen maar er is liefst 70 miljoen nodig. De Vestingwerken, waar een van de excursies deze dag heen ging, krijgen als Kanjer 9 miljoen maar hebben wel 90 miljoen nodig. Er is dus nog heel wat geld bijeen te sprokkelen. De wethouder was blij met het pleidooi tijdens de vergadering voor het herstel van de Moerputtenbrug bij Den Bosch. Deze moeten behouden blijven als onderdeel van de moderne stad en zijn omgeving. Tijdens het officiële vergadergedeelte van de ALV klonk zorg door over de financiële situatie van de vereniging. Er is jaarlijks een aanzienlijk tekort. Sponsoring komt niet erg van de grond, alleen als het om concrete projecten gaat. Gelukkig beschikt Heemschut zelf over een steunfonds en is de Rijksdienst voor de Monumentenzorg niet karig. De RDMZ heeft veel waardering voor de toegenomen publieks activiteiten van Heemschut en ondersteunt de Bond met twee ton op basis van vier concrete projecten. Veel waardering was er op de vergadering voor de vormgeving en inhoud van het tijdschrift van Eleemschut. Het kost de vereniging heel wat geld maar dat mag ook wel als visitekaartje van de Bond. Het nieuwe contract met drukker Waanders is trouwens voordeliger uitgevallen en de advertentieinkomsten zijn voortaan voor de Bond, die nu als enige uitgever optreedt. Ook was er enthousiasme voor de kwaliteit van het foldermateriaal, het Jaarverslag en de zich voortdurend uitbreidende website van Heemschut, die intussen een eigen redactie kent. De kwaliteit van de publieksactiviteiten zoals Muzikale Monumenten en excursies zal verder worden verhoogd maar het aantal zal wat worden ingekrompen, juist om meer aandacht aan de kwaliteit te kunnen besteden. Contributie Tot een bescheiden contributieverhoging in verband met prijsverhogingen was vorig jaar al besloten, na een eerdere gemiddelde contribu tieverlaging in verband met de fusie met de VOM. Per 1 januari 2002 wordt het individueel lidmaatschap vanaf 2 5 jaar verhoogd van 45 naar 50 gulden. Het individueel lidmaatschap tot 25 jaar blijft gelijk: 30 gulden. Het gezins lidmaatschap wordt verhoogd van 60 naart 65 gulden en rechtspersonen en donateurs gaan 100 i.p.v. 95 gulden betalen, bedrijven van enige omvang/ 175 i.p.v. 150,-. De contributie zal op een eerlijke manier worden omgezet in euro's. Penningmeester E. ten Cate kreeg veel lof voor zijn penningenbeheer. Kijkt u wel eens op www.heeuischut.nlDe website, destijds gestart in een half-experimen- tele sfeer, en bijna op Jan Schaeferiaanse wijze doorgedrukt in een periode van niet zo heel duidelijke gezagsverhoudingen, bestaat nu al enkele jaren. Het initiatief kwam 'van onderop'. Mensen als Agnes Mars, Ria Koning en Menno Tillema, bewezen weer eens dat Heemschut het moet hebben van zijn vrijwilligers, overigens direct met de nodige visie gesteund door de onlangs vertrokken directeur Bernard Duimel. Het .moest natuurlijk goedkoop, waar anderen een paar ton voor neertellen, deed Heemschut het voor een prikje. 'Hebben is houden' was jaren geleden een wat ondergewaardeerd Heemschut-motto. Het geldt ook voor een website. Behouden moest via updaten, actualiseren, uitbreiden, aantrekkelijk en leuk maken. En het gebeurde. Niet in een hoog tempo, maar er werd altijd wel aan gewerkt. Eind vorig jaar kwam er bijvoorbeeld een zeer uitgebreide pagina met monumenten links. Wie nu iets wil weten over het jaar van het interieur, architectuur, andere monumenten websites, werelderfgoed, plaatselijke sites, of individuele monumenten, zoals veel paleizen en kastelen, kan daar terecht. Nog ambitieuzer is het onderhoud van een niéuws-pagina. Vele Heemschut-standpunten, Heemschut-cases, van provinciaal tot landelijk nieuws gepromoveerd, plus een rubriek 'Heemschut in de pers' maken sinds een halfjaar de rol van de vereniging als medespeler in het beschermingswereldje zichtbaar. Zo'n rubriek, was beslist een lacune. Want het tijdschrift verschijnt eens in de 2 maanden en lang niet alles wat Heemschut doet, wordt gesignaleerd door de algemene pers. Kortom, de website leeft. Dat vindt ook het bestuur. De internet-commissie onder leiding van Menno Tillema is nu officieel tot web redactie benoemd. Om de site geregeld onder uw aandacht te brengen en te wijzen op de vele interessante monumentensites op internet start in het volgende nummer een rubriek 'side by site'. Bert pranssen Honderd jaar Vereniging Haerlem Haarlem. De voorzitter van Heemschut ir. E van Tuyll van Serooskerken heeft onlangs de tentoonstelling Honderd jaar Vereniging Haerlem in de Hoofdwacht op de Grote Markt in Haarlem geopend. Deze bijzondere expositie van oude prenten, brieven, documenten en gebruiksvoorwerpen geeft een uitputtend beeld van een eeuw zorg voor het behoud van het cultuurhistorisch erfgoed in de Noord- Hollandse hoofdstad.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 5