Resten Keizershof geen Rijksmonument Jan Kennen De stichting 's-Hertogenbossche Monumentenzorg; de kring Vrienden van 's-Hertogenbosch; Boschboom, kring voor geschiedenis en heemkunde en de Heemkundekring Rosmalen hebben hun aanvraag om de resten van het 16de-eeuwse Keizershof tot beschermd rijksmonument te verklaren ingetrokken. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek vond de waarde van dit oude stadspaleis en het nog oudere Lombardhuis wel groot, maar zag toch geen reden om de restanten de beschermde status te verlenen. 42 Heemschut juni 2001 De nieuwe wethouder Monumentenzorg mevr.J. Eugster-van Bergeijk maakte op de Jaarvergadering van Heemschut de komst van een archeologische verwachtingskaart bekend. Oud-wethouder F. van Beers had de vier monumentenorganisaties al laten weten, dat hun aanvraag kansloos was en hanteerde voorts het argument, dat elke maand uitstel van de nieuwbouw van stadhuis/stadskantoor plus ondergrondse parkeergarage met 140 plaatsen acht ton zou kosten. In ruil voor de intrekking van de aanvraag beloofde de inmiddels tot burgemeester van Mill benoemde wethouder, dat hij een archeologische verwachtingskaart zal maken. Er kan in een eerdere fase over de inpassing van archeologische vondsten worden gesproken. Er komt voortaan periodiek institu tioneel overleg met de monumentenorganisa ties, die al in de beleidsfase bij de gemeentelijke plannen zullen worden betrokken. Na maan denlang touwtrekken restte de monumenten beschermers weinig anders dan zich bij de gemeentelijke plannen neer te leggen, hoewel ze bepaald ongelukkig waren met het feit dat de oude fundamenten weer werden ondergespit ten faveure van een parkeergarage, waarmee 's-Hertogenbosch een toekomstige cultuur historische toeristische trekpleister werd ontnomen. Niet alleen de vier organisaties, maar ook een groot aantal vooraanstaande Bosschenaren - onder wie de Heemschutters Hein Bergé en Jan van der Eerden - deden in no vember 2000 via een krantenadvertentie een dringend beroep op het Bossche stadsbestuur om de waardevolle archeologische vondsten aan het Keizershof - genoemd naar Keizer Karei V die er, evenals zijn zoon koning Philips II, heeft gelogeerd - te behouden en op die plaats af te zien van de bouw van een ondergrondse parkeer garage voor een beperkt aantal mensen. Ze pleitten voor een blijvende publieke uitstalling van de archeologische vondsten als cultuur historische trekpleister van nationale betekenis naar het voorbeeld van de Necropole in het Franse Limoges, de Romaanse vondsten in de kathedraal van Brussel en de fundering van het 14de-eeuwse gotische kasteel Het Louvre in het nieuwe Louvre in Parijs. In oktober 1999 keurde de Bossche gemeen teraad het plan Huis van de Stad goed, waarbij onder andere een - in de aanvankelijke plannen nog niet voorziene - parkeergarage van 7,5 miljoen gulden was voorzien onder het nieuwe stadskantoor aan de Keizerstraat. De uit de jaren '30 daterende school aan de Keizerstraat werd gesloopt. Deze school was opvolger van een eind 19de- eeuwse school, die in de plaats kwam van het in 1871 gesloopte KeizershofIn de zomer van 2000 startte een archeologisch onderzoek, waarbij restanten van het stadspaleis en het nog oudere Lombardhuis werden blootgelegd. De publieke belangstelling voor de opgravingen en voor de tijdelijke expo sitie van de archeologische vondsten was groot. Dat verklaart ook de brede protesten tegen de verwijdering van de resten van het Keizershof. Delen mogelijk ingepast Het college van B en W besloot een nadere rapportage af te wachten. Deze kwam gereed in december 2000. Architect DJ. Postel zou onderzoeken of delen van de archeologische resten kunnen worden ingepast in de nieuw bouw en dat een aantal waardevolle relicten behouden blijft. Het college zag geen aanlei ding op grond hiervan het bouwplan te herzien. Inmiddels is bekend, dat de resten van een Middeleeuwse muur intact blijven in het plan. De Binnendieze zal ter plaatse worden gere construeerd. In de gevel van het stadhuis komt een reconstructie van de plattegrond van de Keizershof. J. Keunen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Brabant.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 44