Van Zuiderzee tot IJsselmeer: Hoorn Agnes Mars Op zoek naar de ziel en de weg kwijt zijn Had de kunstenaar een voorgevoel, of was het een verstild afscheid, voordat de nieuwe tijd onherroepelijk zou aanbreken? r Af juni 2001 Heemschut 35 vQtiwTSrcJtlÉ <l z s JS"' Landschap met molens bij Hoorn in 1920, schilderij Carl Fahringer. In 1920 logeerde Carl Fahringer geruime tijd in Hoorn in het nog bestaande 'Schippershuis' op het Visserseiland. Hij maakte wandelingen langs de Zuiderzee en in de omgeving. Als Oostenrijker was hij onder de indruk van hoe de bewoners door de eeuwen heen gebruik wisten te maken van wat de natuur hen bood. Simpelweg wind en zee. Hij genoot van de bedrijvigheid rond de houtzaagmolens die het aangevoerde hout uit de Scandinavische landen verwerkten. Hij bewonderde de speciaal ontworpen Hoornse Schouw. Maar hij hoorde ook de vreselijke verhalen over de watersnood ramp en over de plannen om de Zuiderzee af te sluiten. Hij besloot met enige weemoed dit stukje Visserseiland, waar hij zich gelukkig voelde, vast te leggen. Fahringer besefte heel goed dat de vooruitgang niet te stuiten was. Al in 1667 had Hendric Stevin een plan gemaakt om de verzilting van de landbouwgronden en het dichtslibben van de havens in het deltage bied en rond de Zuiderzee tegen te gaan. In 1916, het jaar van de overstroming, kwam er nog een veiligheidsargument bij. In 1918 werd de beslissing dan ook snel genomen de Zuider zee af te sluiten en gedeeltelijk in te polderen. Bovendien bood de techniek inmiddels de mogelijkheid daartoe. In 1932 werd de Afsluit dijk voltooid, de molens verloren daarmee hun functie en werden gesloopt. De Wereldoorlog volgde en de wederopbouw begon. Voor het Visserseiland werden nieuwe plannen gesmeed. De foto, genomen vanaf dezelfde plek waar Carl Fahringer ooit stond, spreekt voor zich. Hoe heeft dit kunnen gebeuren? Is er iets aan onze aandacht ontsnapt? Bouwkunst is toch een eerste uiting van welbevinden? De Bond Heemschut kan de mensen erop wijzen dat onze gebouwde omgeving, de uitstraling van dat welbevinden is. Samen met vriendenkringen en verenigingen was zelfs een replica van de molen een optie geweest. De fundamenten liggen er nog! Inmiddels poetst Hoorn zich op voor het VOC-jubileumjaar. Er worden veel buiten landse bussen verwacht. De snelle efficiënte toerist komt, maakt foto's, filmt en verdwijnt net zo snel weer. Staat het Visserseiland ook in de brochure? Nee! Wat overblijft is de niet gehaaste recreant, die het culturele erfgoed echt wil proeven, ruiken en dieper in de geschiedenis duikt op zoek naar de oorsprong. Op een mooie dag in mei bezoekt hij het Visserseiland, maar helaas, hij zal de weg kwijt zijn. A. Mars is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Noord-Holland. Dezelfde lokatie in 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 37