juni 2001 Heemschut 31 Son, dat aan de linkeroever is gelegen, één gemeente. Breugel ligt op een van de grote zandgronden die door De Meijerij lopen. Cultuurlandschap Zigzaggend verplaatsen we ons door woon wijken van Breugel. Het gaat hierbij om de Beemdstraat, Doormanlaan, Van Gendtlaan, Nijnselweg en de Planetenlaan, die we over steken. Zo komen we bij de Vresselseweg. Via fraaie buurtschappen en gehuchten als Eigen en Zwijnsbergen rijden we verder in noordelijke richting. Aan de zuid-westzijde ligt een laag beemdengebied. Dit wordt door een steile kant van de hoger gelegen akkergronden gescheiden. De Dommel ligt hier in een vrij diep uitgesneden dal. Als we het cultuurland schap op ons in laten werken dan is de vaak kleinschalige afwisseling enorm. Een aantal steden, dorpen en buurtschappen vindt zijn oorsprong aan de loop van de Dommel. Dat is ook met St. Oedenrode, in de volksmond 'Rooi', het geval. Het moet gezegd worden: het plaatsje is in alle opzichten een verrassing. Deze historische plek blijkt al jaren geleden terecht uitgeroepen te zijn tot de meest groene plaats van Europa. Wandelend langs het histo rische marktplein, de gebouwen en kastelen komt het verleden tot leven. Dommelrode Indrukwekkend is kasteel Dommelrode dat aanvankelijk in een bocht aan de Dommel was gelegen. Dit voormalige slot werd tussen 1605 en 1645 bewoond door de Kwartierschout van Peelland. Een noodzakelijke en ingrijpende restauratie werd in 1963 afgerond. Momenteel maakt het onderdeel uit van het gemeentehuis. Opmerkelijk is tevens het 15de-eeuwse kasteel met park Henkenshage. Het kasteel was een van de kasteeltjes en buitenhuizen die indertijd rond St. Oedenrode werden gebouwd. Overigens is van het oorspronkelijke huis dat rond 1850 is gebouwd weinig over. Onder leiding van architect Jos Cuypers kreeg het een neogotisch uiterlijk. De tuinen die een opper vlakte van elf hectare beslaan zijn aangelegd door tuinarchitect Leonard Springer. In verband met de bestemming van horecafunctie is het pand ingrijpend verbouwd. Daarbij schijnt de hand gelicht te zijn met adviezen van de Rijksdienst voor de monumentenzorg. Coulissenlandschap Ondanks het feit dat St.Oedenrode veel te bieden heeft fietsen we verder. Via het jonge dorp Boschkant, steken we de Dommel over via de Bobbelnagelse brug. We rijden nu langs de rechteroever. De akkers die opbollen in het landschap wisselen elkaar als coulissenland schap af. De geschiedenis van de akkers gaat terug naar de vroege middeleeuwen. Veel boeren hadden het erg moeilijk op de arme zandgronden. De humuslaag was door roof bouw geheel verdwenen. De kuddes schapen werden gebruikt voor de bemesting. Rechts liggen middeleeuwse ontginningsgron- den. Deze gaan verder op in het natuurgebied De Hooidonse watermolen. De Geelders. We vervolgen de Dommel en raken onder de indruk van de variatie. De uit 1842 daterende beltkorenmolen De Genenberg bij Genemonde steekt fier boven het landschap uit. De molen die uit ronde bakstenen is opge bouwd wordt bewoond. We maken een rondje St. Michielsgestel. De Dommel slingert domi nant en vriendelijk door het dorp. Daar moeten we snel terug komen! We fietsen in oostelijke richting naar Schijndel. De Schijndelseweg gaat over in de Gestelseweg en we vervolgen de weg via het gebied Meijdoorn naar Den Dungen. Zo bereiken we langzaam Den Bosch. In de verte wuift de St. Jan ons al vriendelijk toe. De Bossche Broek is een fantastische natuurbuffer tussen stad en platteland. Langs de Zuid-Willemsvaart berei ken we de hoofdstad van de provincie Noord- Brabant. We drinken een Dommels biertje. Hoe kan het anders, aan... de Dommel. H. van den Eeden is journalist te Heusden. Bij de ANWB/VW zijn verschillende fietsroutes over het Dommeldal verkrijgbaar. Literatuur Bulthuis N., De Dommel en haar watmnolens. 1996. Heesewijk., R. van, De Dommel, waterlong van Brabant, 1996. Uitgave: De papieren tijger. Met dank aan K. Leenders te Den Haag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 33