HILLEN ROOSEN Bouwt restaureert al meer dan 100 jaar juni 2001 Heemschut 9 voor. Dat was ook het argument om IJburg te bouwen, waar nu vele woningen al bij voorbaat verkocht zijn als tweede woningen. Betrouwbaar overleg Niet alleen wij hadden dat verwacht. Ook Frans Tielrooy, toen hij nog gedeputeerde van Noord- Holland was en later spijt bleek te hebben van zijn beslissing voor IJburg. Maar in diezelfde tijd als voorzitter van het Recreatieschap Water land een aanvaring had met de voormalig wethouder van Amsterdam, Guitsje Ter Horst over ontwikkelingen in Waterland. Vergoelijkend zei hij toen 'Ach, ze weten in Amsterdam niet eens waar Waterland ligt.' Op een zelfde manier hebben andere bestuurders zich al eens uitgelaten over de weinig zorgvul dige houding van Amsterdam ten opzichte van de omliggende natuur en het landschap van haar buren. Enkele voorbeelden. Mevrouw Van Diepen-Oost, oud-gedeputeerde van Noord- Holland: 'Amsterdam heeft er geen notie van, wat er zich over haar grens afspeelt. Jaap IJff, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, oud-gedeputeerde van Noord-Holland en oud-dijkgraaf: 'Amsterdam is niet geschikt een rol in de provincie te spelen ze zijn volkomen naar binnen gericht'. Of nogmaals Frans TielrooyAmsterdam denkt, dat Waterland een soort Amsterdamse Bos is, waar je je hond uitlaat'. Het zijn slechts enkele voorbeelden. Wat het echter nog kwalijker maakt is dat er al sinds jaar en dag een overleg orgaan van gemeenten en belangenorganisaties in Waterland bestaat, voortgekomen uit het Recreatieschap Waterland. Behoud van cultuurhistorie In dat overleg heeft ook Amsterdam zitting en met name de Deelraad Noord. Het behoud van de karakteristieke natuur en het landschap is de doelstelling van het orgaan. Waterland is van oudsher agrarisch, maar iedereen weet wat de toekomst voor de boeren betekent. Daar moet je rekening mee houden en dat is in dat Land schap, waar ook die deelraad in vertegenwoor digd is uit en te na aan de orde geweest. Zeer zorgvuldig en naar ieders tevredenheid is daar over onlangs een Regiovisie Waterland uitge bracht, die vele modellen voor het behoud van natuur, landschap en cultuurhistorie heeft uitgewerkt. Grootschalige woningbouw, laat staan nieuwe dorpen zijn daarin niet aan de orde. Wel is er een rapport van Bureau Vista besproken, dat in opdracht van genoemde deel raad is geschreven. Het is een goed rapport, waarin op genoemde aspecten uitvoerig en constructief en met veel gevoel voor een nu eenmaal hectische toekomst in dit gebied wordt ingegaan. Bij de mondelinge toelichting echter door een van de makers klonk nog wel even de zin, dat hijmogelijkheden opperde voor een geleidelijke overgang van het stedelijk gebied naar het Waterlandse met weliswaar geen grootschalige bebouwing maar bijvoorbeeld een villa hier en daar.' In dat gezelschap is een vloek in de kerk nog draaglijker dan dit te opperen. Dat zou een signaal moeten zijn geweest voor hen die toch al achter gesloten deuren de plannen voor Kinseldam beraamden. Gebiedsvisie Waterland Niettemin is over het rapport van Deelraad Noord Panorama Visie Waterland, waarin het dorp Kinseldam wordt opgevoerd, nooit met een woord gerept. De voorzitter van Land schap Waterland is een gedeputeerde van Noord-Holland. In de Gebiedsvisie Waterland van diezelfde provincie zijn de doelstellingen van het Landschap integraal overgenomen. Of het rapport van de deelraad daarmee doodgezwegen is, valt te bezien en wordt zeker door Heemschut Noord-Holland in de gaten gehou den. Bovendien prijzen wij ons gelukkig, dat dit deel van Nederland Noord-Hollands Midden in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening als beschermd gebied wordt aangewezen. Hoe betrouwbaar de overheid echter zal zijn, zullen wij alert blijven volgen. J.D. Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland. Hillen Roosen B.V. Onderhoud Restauratie Postbus 75950 1070 AZ Amsterdam T (020) 549 26 00 F (020) 549 26 60 E OenR@hillen.nl I www.hillen.nl Vondelkerk, Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 11