Lof voor Dongense behoudactie Vincent Collette Op 9 februari ontving de Brabantse Heemkundekring 'De Heerlyckheit Dongen' in Schuilkerk De Hoop te Diemen een aanmoedigingsprijs voor zijn inzending voor de Ford Motor Company Conservation and Environmental Grants Programme 2000. Het project betrof behoud van drie Dongense kerk gebouwen, te weten de Laurentiuskerk, de Josephkerk en de Pauluskerk. Deze blijk van waardering betekent voor de Heemkundekring een extra stimulans in zijn streven naar integrale instandhouding van deze beeldbepalende objecten. april 2001 Heemschut Dit jaar vond voor de 17de keer de uitreiking plaats van de Ford Motor Company Conservation and Environmental Grants Programme, tot vorig jaar bekend onder de naam Henry Ford European Conservation Awards. Doel van deze uitreiking is het stimu leren van Nederlandse projecten voor behoud van het natuurlijke alsmede het culturele erfgoed. Na een selectie van 74 inzendingen door de jury bleven er zes over. Uiteindelijk behaalde Landschapsbeheer uit Groningen met zijn project Kerkterreinenwacht de eerste prijs. Toch is de Dongense Heemkundekring uiterst tevreden met de behaalde eervolle vierde prijs. Woordvoerder L. Hamelinck'Vanwege deze brede landelijke erkenning voelen wij ons extra gesterkt bij het nastreven van onze doelen.' Uit haar verklaring blijkt, dat de jury lof heeft voor het hardnekkige verzet van de Heemkundekring tegen sloop van en het zoeken naar nieuwe bestemmingen voor de kerkgebouwen en het creëren van draagvlak onder de bevolking. De jury beschouwt het project als 'een goed voorbeeld van, dat met dit soort beeldbepalende architectuur- en cultuur historische waardevolle bouwkunst voorzichtig dient te worden omgegaan, aangezien dit meer en meer wordt bedreigd.' De drie kerken zijn tastbare herinneringen aan 'het Rijke Roomsche Leven', dat ook in een dorp als Dongen na het herstel van de bisschoppe lijke hiërarchie in 1853 tot bloei kon komen. Zij voorzagen samen met de Hubertuskerk in de behoefte aan liturgische ruimten voor het katholieke volksdeel, dat gestaag toenam mede ten gevolge van de snelle ontwikkeling van de lederindustrie. De Laurentiuskerk; priesterkoor vanuit de tuin gezien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 11