Het Spaarne stroomt voorbij maar niemand die het merkt I u Frank van de Poll Hoewel de meeste Haarlemmers nog in bed liggen is het op deze zomerse zondagochtend op het Spaarne, ter hoogte van de Turfmarkt, al een drukte van belang. Plezierboten van allerlei formaat liggen te wachten op het moment dat de brug open gaat. De meeste opvarenden ondergaan deze verplichte wachttijd gelaten en hebben zich met een mok koffie op de voorplecht genesteld om te genieten van de warme ochtendzon. Pr oktober 2000 Heemschut 7 Moderne architectuur U staat niet bekend als liefhebber van moderne architectuur; dat altijd maar weer genoemde nieuwbouwpandje van architect. Cahen aan het Singel, wat vindt u daarvan? 'Het heeft een eigen accent maar één ervan is genoeg, het moeten er niet meer worden.' Het Letterengebouw van Theo Bosch aan het Singel? 'Lelijk, past niet, te groot.' Het Anne Frank-complex? 'De restauratie van het Anne Frankhuis is zorg vuldig maar de nieuwbouw is geen verbetering. Dat studentenhuis van Pieter Pais was ook niet mooi maar tenminste niet pretentieus.' De nieuwbouw van hetRembrandthuis van Schwartz? 'De reconstructie van het interieur is goed maar de nieuwbouw is een aantijging. Er heerst een beklemmende sfeer.' Vindt u het welstandstoezicht de laatste jaren beter geworden? 'Geleidelijk aan gaat het wat beter, ja vooral nu het beschermd stadsgezicht mee is gaan spelen bij de beoordeling. Een verbetering is ook, dat er nu een ambtelijk voorzitter is in plaats van een architect. Alle architecten zijn belangheb bend. Ze zijn afhankelijk van hun opdrachtge vers en onafhankelijk voorzover collegialiteit en beroepsbelang dat toelaten.' Openbare ruimte De lelijke reclame-uitingen in de stad? 'De voorschriften zijn wel strakker geworden maar het probleem is de handhaving. Er is vaak sprake van verworven rechten omdat er zo lang is gedoogd. Onze Commissie Waakhond is vaak in de slag tegen die reclame en de ambte naren zien dat als een steun in de rug. Alleen: op de hogere echelons is er weer sprake van commerciële invloeden.' Vormgever Sprietsma doet in de ogen van Geurt goed werk waar het de inrichting van de openbare ruimte betreft. 'De inrichting van het Spui is een verbetering evenals het nieuwe grachtenprofiel. Alleen is te weinig controle op parkeren op de trottoirs.' De Wederopbouwarchitectuur wordt nu geïnven tariseerd. Wat vindt u van het met sloop bedreigde wijkje Jeruzalem in de Watergraafsmeer? 'Dat is een goed wijkje. Men woont er met plezier en architect Merckelbach was een over tuigend architect van het Nieuwe Bouwen. Kijk eens, na de oorlog was er hoge woningnood en ze wisten toen met weinig middelen in record tijd de nood te lenigen.' Het gaat Geurt overigens vooral om het behoud van stedenbouwkundige patronen. Een van zijn eerste acties was tegen de drei gende sloop van driekwart van de Jordaan in 1969. In 1970 trok wethouder Lammers het plan weer in, twee jaar later kwam er een nieuw bestemmingsplan. Amsterdam loopt achter We praten tenslotte nog even na over de presentatie van het vorige tijdschrift over ontdemping van grachten, ook in de Amsterdamse J ordaan. 'Waar ik zo bijzonder blij over ben, is dat uit dat nummer blijkt, dat er zoveel plannen voor het weer opengraven in het hele land zijn. Wat dat betreft loopt Amsterdam weer eens achter, nu het weer opengraven van het Rokin is afge wezen. Ach tot 1980, dus tot en met de periode- Zantkuijl was Amsterdam nog een voorbeeld. Het huidige Bureau Monumentenzorg is toch gekortwiekt.' Aan Geurt Brinkgreve heeft het in elk geval niet gelegen. Mede door zijn enorme inzet en betrokkenheid is Amsterdam meer dan ooit nog steeds monumentenstad nummer één van het land. Onhandig geplaatst straatmeubilair: een brugwachtershuisje ter hoogte van de Korte Veerstraat. Foto's auteur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 9