Slopen levert immers meer geld op Jaap Kamerling Amsterdammer Geurt Brinkgreve, winnaar Heemschut Persprijs: 'Die bioscoop aan de Vijzelstraat wordt een monster: te groot en te hoog. Het beeld van de Vijzelstraat moet zo nodig symmetrisch worden gemaakt. De gebouwen rechts in de straat wil men even hoog maken als de ABN-gebouwen links, terwijl de straat al drie kwart eeuw asymmetrisch is geweest met rechts grote blokken en links de kleinschalige historische architectuur/ 6 Heemschut oktober 2000 Aan het woord is Geurt Brinkgreve, 83 jaar oud en met Meischke en Zantkuijl zowat de enige monumentenbeschermer van allure uit de jaren '50, die nog actief is en winnaar van de Heemschut Persprijs 1999 voor zijn gehele kritische oeuvre. In zijn bastion, het zorgvuldig gerestaureerde Aalsmeerder Veerhuis aan de Sloterkade, praten we aan zijn werktafel over de actuele staat van de monumentenzorg in Amsterdam. Geurt formuleert zijn bezonken oordeel lang zaam en overtuigend. We beginnen over de nog niet zo lang voor de binnenstad verworven status van beschermd stadsgezicht. 'Het belangrijkste gevolg van die aanwijzing was, dat er een architectonische waardenkaart voor het historische centrum moest komen. Dat kan preventief werken. En de status van beschermd gezicht heeft natuurlijk ook een sterke symbolische waarde. Maar architectuurorde 2 van die waardenkaart geeft al problemen. Daarop komen gebouwen, die individueel geen bescherming krijgen maar als onderdeel van een ensemble weer wel het behouden waard worden geacht. Zulke gebou wen worden dan op papier wel beschermd maar worden in werkelijkheid permanent bedreigd. Slopen is immers altijd voordeliger, terugbou- wen in grotere volumes levert meer geld op.' Een voorbeeld van orde 2 is het blok aan de Tulpstraat bij het Amstelhotel. Voor dit blok bestaat een sloop/herbouwplan met parkeer garage. Individueel betekenen die huizen minder maar als blok vinden de Vereniging Vrienden van de Binnenstad, waar Geurt al ruim 25 jaar de eindredactie van het Verenigings orgaan voert, en Heemschut bescherming zeker de moeite waard. Architectuurorde 3 - geen individuele kwaliteit maar wel passend in straatbeeld - biedt nog minder garantie voor behoud maar toch. Effect beschermd stadsgezicht binnenstad Brinkgreve: 'De status beschermd stadsgezicht heeft effect bij de beoordeling van bouwplan nen door de Welstandscommissie. Geleidelijk aan vormt zij een argument, dat steeds meer wordt meegewogen. Op basis van de nieuwe status moet bijvoor beeld voor het complex Binnengasthuis nu een bestemmingsplan met beschermende strekking gemaakt worden. Maar als de gemeente zijn plan voor dat gigantische hoefijzer voor de Universiteitsbibliotheek wil doorzetten snijdt zij het bestemmingsplan gewoon toe'op het gewraakte bouwplan. Overigens is het hele complex intussen ook voorgedragen voor de Rijksmonumentenlijst.' Wat vindt u van de sloop en nieuwbouw aan de Jodenbreestraat, nog voorde aanwijzing van de binnenstad tot beschermd gezicht? Brirnkgreve: 'De sloop van het Maupoleum was hoopgevend maar wat ervoor in de plaats kwam is geen echte vooruitgang. Het is weliswaar minder saai maar veel dieper dan het Maupoleum. Er is een stuk van de weer openge graven Houtkopersburgwal overbouwd.' Wat vindt u van de nieuwbouw op de plek van de oude Hema aan de Reguliersbreestraat? 'Het is een exacte kopie van de vroegere Galerie Modernes in de stijl van het Nieuwe Bouwen. Het gebouw heeft z'n eigen kwalitei ten en heeft een plaats in de architectuur historie. Een bezwaar is alleen, dat de charmante belet tering van het modehuis niet is teruggekeerd. Hetzelfde probleem dus als bij de Cineac aan de overkant. Overigens moet ik erbij zeggen, dat dit soort gebouwen door de ontwerpers bepaald niet voor de eeuwigheid werd gebouwd. Het is dus eigenlijk inconsequent om bijvoorbeeld de Galerie te herbouwen.' Geurt Brinkgreve. Foto Maarten Brinkgreve. Wordt er nog veel ten onrechte gesloopt in Amsterdam? 'Er is een stiekeme erosie bij niet-individueel beschermde gebouwen. In de interieurs met name wordt nog steeds veel gesloopt. En verder is er een veel te intense bouwactiviteit in de binnenstad. Er is te weinig herstel van histori sche waarden. Buiten de binnenstad worden nog steeds histo rische kerkgebouwen bedreigd met sloop en onlangs de Berlage-panden op het Java-plein. Overigens zal dat laatste wel niet doorgaan, de staatssecretaris is ook tegen sloop.' Is er nog veel sprake van verwaarlozing? 'Aan de Geldersekade staat nog wel wat te verpauperen maar voor die verwaarloosde panden aan de Martelaarsgracht is in elk geval een plan: er worden twee monumenten geres taureerd en geprobeerd wordt het nieuwe hotel daar niet al te detonerend te laten worden. Ik moet toegeven, dat er in de jaren '50 en '60 veel meer krotten in de stad stonden. Hendrik de Keyser, Stadsherstel en Diogenes hebben intussen veel gerestaureerd en daarmee een voorbeeld gegeven aan honderden particu liere eigenaren.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 8