oktober 2000 Heemschut 5 De St. Maartenskapel of Barbarossaruïne op het Valkhof, Nijmegen. Foto A.A. Dullé. al heel veel info aanwezig. We gaan niet alles overdoen. De gemeentelijke monumenten komen op een waardenkaart, die we gaan maken. We hebben voor het hele proces veel geld uitgetrokken.' Draagvlak vergroten Veel nadruk leggen Van der Zande en De Jong op het vergroten van draagvlak. Ais je mensen in beweging wilt hebben, moet je het draagvlak voor de cultuurhistorie vergroten. Soms zit het wel goed met dat draagvlak. Over Zutphen bijvoorbeeld zijn ze lyrisch. De Jong: 'Zutphen weet dat er heel veel te verdienen valt aan cultuurhistorische waarden. Maar er zijn ook gemeenten die het erbij laten liggen. Vaak niet uit onwillendheid, maar uit onwetendheid.' Een actieterrein is in elk geval Gelselaar. Dit kerkdorp van de gemeente Borculo met veel rijksmonumenten en archeologische waarden, waar bovendien vele leegkomende agrarische complexen herbestemd moeten worden, is met het omringende essengebied voorgedragen als beschermd dorpsgezicht. Maar de bevolking wilde daar eerst niet aan, met het voorbeeld van Orvelte voor ogen. Daar, op het Drentse platte land, rijden bussen met toeristen af en aan, en die willen wel eens naar binnen gluren. De provincie zet nu veel middelen in om het draagvlak voor de cultuurhistorie te vergroten. Om duidelijk te maken, dat beschermd gezicht ook een dynamische factor kan zijn, dat een bescheiden toeristisch-recreatieve opzet zo gek nog niet is. De provincie denkt ook aan concrete projecten, zoals restaureren en onder houden, en ontsluiten van archeologische vondsten voor het toerisme. Behoud in ontwikkeling Het mag duidelijk zijn: Gelderland heeft de beleidslijn van het voornamelijk behouden en beschermen van objecten verlaten. Ze kiest net als Heemschut voor de gebiedsgewijze benade ring. Ieder gebied wordt op maat behandeld. In het ene geval is het zodanig behouden dat iedere ontwikkeling onmogelijk gemaakt wordt het beste. In een ander geval kun je beter alleen ontwikkelen. Vaak is behoud in ontwikkeling een goede keus: niet het een of het ander, maar beide. Het compromis. Voor de provincie als geheel kiest Gelderland duidelijk daarvoor. Aan de hand van haar inventarisatie maakt Gelderland een digitale cultuurhistorische waardenkaart. Dan volgt een beleidskaart, waaruit blijkt hoe gebieden, structuren, gezich ten en objecten hebben gescoord: er zijn name lijk criteria geformuleerd die bepalen of een eenheid 'kansarm' of'kansrijk' is. Een kans arme eenheid heeft pech, daarvoor zet de provincie zich minder in. In de toekomst kan de provincie aandacht voor cultuurhistorie ook afdwingen. Want in het nieuw op te stellen streekplan wordt in bestem mingsplannen een cultuurhistorische paragraaf verplicht gesteld. Zodat de provincie kan toetsen of de cultuurhistorische waarden wel voldoende meetellen. En dat zal Heemschut genoegen doen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 7