Flink cultuurhistorisch oogsten Bert Franssen Provincie Gelderland gaat voor de cultuurhistorie Belvoir. Zo heet de notitie van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarin de cultuurhistorie een grote rol toebedeeld krijgt. Natuurlijk heeft zo'n stuk een hoog 'we gaan met z'n allen rond de tafel zitten'-gehalte. Met een missiebeleidsopgaven, doelstellingen, en het vinden van een adequate balans tussen behoud en ontwikkeling. Maar er spreekt een bijna onverzettelijke wil uit om de cultuurhistorie nu eens een mooie plaats te geven in het beleid. En, er worden forse uitspraken gedaan. 4 Heemschut Op de kamer van drs. J.A. van de Zande, hoofd van de onderafdeling Monumenten en archeo logie, hangt een enorm affiche met de tekst van het Verdrag van Gelre. Dat werd op een confe rentie ondertekend door bestuurders van gemeenten, waterschappen en belangengroe pen. De tekst: Cultuurhistorie is geen belemmering Maar geeft vorm aan onze toekomst Het is een fundam-entele waarde In onze samenleving Van dat besef moet iedereen worden doordrongen Wij zullen ons hiervoor inzetten Arnhem, 4 februari 2000 Van de Zande zelf en beleidsmedewerker drs. H. C. He Jong zijn in elk geval beslist: Gelderland gaat nu voor de cultuurhistorie. Een van de drie beleidsopgaven in hun nota Belvoir is zelfs: 'Realiseer dat cultuurhistorie als volwaardige wegingsfactor in de ruimtelijke inrichting en als bepalende factor voor de kwaliteit van de leefomgeving functioneert.' Dat is niet mis en dat schept verwachtingen, want ook Provinciale Staten zullen de notitie rond het verschijnen van dit blad probleemloos aanvaarden, verwachten ze. En niet alleen het politiek draagvlak voor de gebiedsgewijze benadering is groot, zeggen ze. De reacties in het algemeen zijn 'heel erg positief. Heemschut gaat hier ongetwijfeld flink oogsten. 'Aandacht voor de cultuurhistorie in de ruimte lijke ontwikkeling bleef tot nu toe een beetje in de vrijblijvende sfeer hangen,' zegt Van de Zande. 'Met het gevolg, dat we vaak onze eigen cultuurhistorische biotoop niet kennen. Cultuurhistorie is één van de belangrijkste kwaliteiten van onze leefomgeving.' Zijn collega De Jong: 'Het gebeurt vaak genoeg dat er een weg wordt verbreed, of een nieuw tracé aangelegd. Dan stuit men op een schedel. Tja, laten we nu maar doorgaan met die weg. Weet je van tevoren veel meer over het betrok ken gebied, dan kom je tot meer verantwoorde beslissingen.' Passewaaij Hij geeft daarvan een voorbeeld. Eind 1998 deed men op de Vinexlocatie Passewaaij, ten westen van Tiel, een buitengewoon belangrijke archeologische vondst. 'Wij wisten dat er iets lag. Maar de site die te voorschijn kwam, over trof onze stoutste verwachtingen. Er kwamen Romeinse grafheuvels en een nederzetting te voorschijn. De wetenschappers lopen nog steeds likkebaardend rond. Hadden we vooraf geen informatie gehad, dan was men gewoon met nieuwbouw begonnen. Nu liet de gemeente Tiel vooraf een gedegen onderzoek doen en paste vervolgens het bouwtempo aan.' De vondst heeft uiteraard consequenties voor de vormgeving van de geplande woonwijk. In het kader van Belvedere moet een dergelijke vondst richtinggevend voor de nieuwbouw zijn, de creativiteit stimuleren, en de wijk het karak ter geven die bij de historie past. Het is nu zaak daarbij de projectontwikkelaar mee te krijgen. Maar ten tijde van de vondst was de nota Belvedere nog niet uitgebracht en dat merk je. Want was de vondst dit jaar pas gedaan, dan zou het volgens De Jong 'zeer de vraag' geweest zijn of de wijk überhaupt nog tot stand zou komen. Tien Belvedere-gebieden De landelijke Belvedere-nota heeft in Gelderland tien gebieden met grote cultuurhis torische waarden aangewezen en beschreven. De Belvedere-gebieden. Daar zitten behalve de Bommelerwaard Land van Maas en Waal en Winterswijk, ook niet zo wijd en zijd bekende streken bij, met vaak mooie namen als Ooijpolder-Millingerwaard, Speuld-Garderen, en Nijkerk-Arkemheen. Valt er voor de provincie dus niets meer te doen dan dit aantal nog wat uit te breiden? Van der Zande: 'Wij volstaan niet met een aantal gebieden. Heel Gelderland is ons Belvederegebied. Maar we komen waarschijn lijk niet zo gauw in actie in gebieden waar het de cultuurhistorie heel erg voor de wind gaat.' 'We moeten eerst zorgen dat we weten waar we over praten. We gaan dus de hele provincie inventariseren en ons materiaal in een databank onderbrengen. Vooral de historisch-geografi- sche aspecten zijn onderbelicht. Er is natuurlijk oktober 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 6